Reklama

Ekumeniczna jałmużna

Już od 15 lat chrześcijanie różnych wyznań w Polsce niosą wspólnie pomoc potrzebującym. Akcja Caritas Polska, prawosławnej Eleos i ewangelickich Diakonii to świadectwo naszej miłości do Jezusa obecnego w drugim człowieku.

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. 22

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Celem tegorocznej akcji Jałmużna Wielkopostna jest pomoc seniorom dotkniętym przez pandemię i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości do bliźniego. W Środę Popielcową w wielu szkołach i parafiach pojawiły się kartonowe skarbonki. W sumie jest ich blisko 350 tys. Można do nich wrzucać swoją ofiarę dla bliźniego w potrzebie.

Wymaga wiele

Hasłem akcji są słowa: „Czas miłosierdzia”. Miłosierdzie jest najbardziej charakterystyczną cechą chrześcijaństwa i fundamentem zbliżającym do siebie podzielonych chrześcijan. Wymaga jednak od świadczącego go nieraz bardzo dużo. – Jeśli miłosierdzie ma być szczere, nie będzie ani łatwe, ani proste. Wymaga czasu, emocji, empatii i oddania – mówi bp Ryszard Bogusz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i dodaje, że miłosierdzie towarzyszyło Kościołowi od samego początku jego powstania i nadal jest wpisane w jego posłannictwo.

Akcja Jałmużny Wielkopostnej trwa przez cały Wielki Post i w następującym po nim Tygodniu Miłosierdzia. Finał zbiórki odbędzie się 11 kwietnia, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. – Środki zostaną w danej parafii i będą przeznaczone na pomoc tamtejszym seniorom, gdyż są oni grupą najbardziej dotkniętą w czasie pandemii – wyjaśnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Ekumeniczna akcja to także szczególne wezwanie do zainteresowania się potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw często nie zauważamy.

Chrystus czeka za ścianą

Ważny jest również wymiar duchowy akcji. Jałmużna jest znakiem miłosierdzia i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu – okresu wyrzeczeń, które mają głęboki, ewangeliczny sens. Nie chodzi przy tym o wielkie, spektakularne działania. – Jeżeli w kieszeni znajdziemy dwa złote, to złotówkę oddajmy drugiemu. Jeśli mamy w lodówce o jeden jogurt za dużo, przekażmy go innej osobie. Jeżeli mamy w szafie ubrania, których nie nosimy, możemy je rozdać. Możemy poświęcić 5 minut swego czasu, by porozmawiać z sąsiadem i w trudnej chwili go pocieszyć – zachęca ks. dr Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego.

Reklama

W każdą niedzielę Wielkiego Postu Caritas Polska będzie publikowała na swoich kanałach społecznościowych propozycje praktykowania miłosierdzia w codzienności. Wystarczy chwila naszego czasu, aby przełożyć naszą wiarę w konkretny czyn.

– Miłosierdzie to drogowskaz w nauczaniu wszystkich Kościołów. Jest ono szczególnym rodzajem miłości – solidarnością z tymi, którzy mierzą się z trudnościami. Jest współczuciem, życzliwością, okazaniem pomocy bliźniemu bez względu na wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną. Miłosierdzie to bycie na co dzień miłosiernym Samarytaninem. Miłosierdzie nie jest ani małe, ani duże. Jest jedno i jest darem serca – podkreśla Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jak droga do nieba wiedzie przez ziemię, tak droga do Jezusa – przez drugiego człowieka.

Kampanie? Caritas #CzasMiłosierdzia można wesprzeć m.in. przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/jalmuzna .

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

[ TEMATY ]

święty

diecezja.reszow.pl

„Przez wstawiennictwo św. Błażeja, biskupa i męczennika, niech uwolni cię Bóg od choroby gardła i od wszelkiej innej choroby. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen” - te oto słowa wypowiadają kapłani podczas błogosławieństwa gardła w dniu 3 lutego, w którym Kościół obchodzi wspomnienie św. Błażeja.

Życie św. Błażeja

CZYTAJ DALEJ

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Na lotnisku w Dżubie na pokład samolotu weszli, oprócz nuncjusza apostolskiego w Sudanie Południowym, również: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields, z którymi Franciszek odbędzie ten etap swej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję