Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. 9

Rekolekcje bożogrobców

Doroczne rekolekcje wielkopostne przeżywali na Jasnej Górze członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – bożogrobcy. Kazania rekolekcyjne w dniach 19-21 lutego głosił ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin, biblista, a za organizację spotkań odpowiadał ks. Krzysztof Bąk, ceremoniarz zakonu. W naukach uczestniczyło ok. 60 osób – damy i kawalerowie zakonu wraz z rodzinami. Obecny był Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu.

Zakon powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. – Z inicjatywy Wielkiego Mistrza w ubiegłym roku w maju rozpoczęła się specjalna zbiórka na pomoc finansową dla tych, którzy nagle zostali bez środków do życia – opowiadał o inicjatywie wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej w trudnym czasie pandemii Józef Dąbrowski. – Ludzie, którzy zajmowali się pielgrzymkami, sprzedażą pamiątek oraz wszelką działalnością związaną z obsługą pielgrzymów, zostali bez środków do życia. Zorganizowaliśmy w zeszłym roku trzy takie zbiórki, które dzięki hojności polskich członków zakonu przyniosły znaczącą pomoc naszym biednym braciom chrześcijanom.

Jesteśmy odpowiedzialni za ich obecność w Ziemi Świętej. Wszelkie działania, które podejmujemy, mają ten cel: abyśmy nie doprowadzili przez brak zaangażowania do tego, że Ziemia Święta stanie się muzeum.

Dzień Modlitwy i Pokuty

Z racji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich Apel Jasnogórski 18 lutego poprowadził ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych diecezji opolskiej. – W ten wieczór jesteśmy przed Tobą i z Tobą, Matko Kościoła, aby otwarcie mówić Ci o ranach, które zostały zadane we wspólnocie Kościoła – mówił ks. Knieć.

19 lutego Mszy św. przewodniczył ks. Bogumił Kempa, delegat biskupa kaliskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Maryjo, przynoszę Ci dzisiaj wszystkich zranionych, wykorzystanych, szczególnie tych, których łzy widziałem osobiście – powiedział ks. Kempa. – Przynoszę Ci, Matko, wszystkich ludzi, którzy niosą im pomoc i wsparcie. Oddaję Ci posługę księdza prymasa i jego biura – Centrum Ochrony Dziecka, Fundację św. Józefa, Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, wszystkich zaangażowanych w pomoc konsultacyjną, psychologiczną, prawną oraz tych, którzy potrafią słuchać i rozumieć – modlił się kapłan.

Reklama

Biskupie zawierzenie

Nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny modlił się w dniach 20-21 lutego na Jasnej Górze i przed Matką Bożą Częstochowską odprawił swoje biskupie prymicje. – Spotkanie z Maryją zawsze jest potrzebne, a zwłaszcza w takich szczególnych sytuacjach – podkreślił. – To jest przede wszystkim spotkanie z Mamą. Na pewno jest to oddanie się Jej na nowo, ale też posłuchanie, co Ona myśli i co chce, żebym czynił, aby podobać się Jej Synowi. Mam głębokie doświadczenie, że Ona cały czas była przy mnie, że przy mnie jest i że będzie w tej posłudze, która przede mną – zaznaczył bp Ważny.

Droga Krzyżowa z o. Michałem Leganem

Na rynku wydawniczym ukazała się propozycja książkowo-płytowa na Wielki Post – rozważania wokół stacji Drogi Krzyżowej autorstwa paulina o. Michała Legana. Jest ona zapisem przeżyć inspirowanych pielgrzymowaniem autora do Jerozolimy i obecnością przy Ścianie Płaczu. Książeczka, do której dołączona jest płyta CD z godzinnym słuchowiskiem, nosi tytuł Droga Krzyżowa – lamentacje z głową opartą o ścianę... Teksty rozważań na płycie, w formacie mp3, czytają aktorzy – Dominika Figurska i Marcin Kwaśny. Całość medytacji pogłębia oprawa muzyczna Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego.

Pozycja ukazała się nakładem Fundacji Profeto.pl – Sercańskiego Sekretariatu na rzecz Nowej Ewangelizacji. Jej prezentacja odbyła się 16 lutego na Jasnej Górze.

2021-02-23 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję