W jedności wiary i w jedności historyczno-kulturowej w Częstochowie odbyły się obchody w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podstawa tożsamości
Z tej racji metropolita częstochowski przewodniczył centralnej Mszy św. w intencji ojczyzny i miasta Częstochowy oraz wygłosił homilię. Przypomniał w niej apel św. Jana Pawła II: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”. Wyjaśnił, że akty wandalizmu, zniszczenie kościołów w Europie i na świecie wynikają z zaparcia się Jezusa. – Kiedy w duszy człowieka zgaśnie Bóg, kiedy człowiek uwierzy fałszywej wolności, wtedy w imię fałszywej tolerancji czyni Chrystusa niepotrzebnym Zbawicielem, wymazując Jego imię z historii świata i profanując najświętszy znak zbawienia. Kaznodzieja podkreślił, że naród polski nie może odrzucić wartości, które definiowały go przez ponad tysiąc lat. Chrystus bowiem jest podstawą jego tożsamości i od zawsze ją stanowił. Dlatego powiedział:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Wiara w Chrystusa nie może być ograniczona tylko do doświadczeń prywatnych. Trzeba szukać wspólnego dobra. Wiara musi być ukazywana na zewnątrz na tyle mocno, by wpływała na życie społecznie. Nawiązał także do pierwszego czytania z Listu do Tytusa, dotyczącego głównie tzw. publicznego wymiaru bycia chrześcijaninem. Przejście od starego człowieka, o którym św. Paweł pisał: „Niegdyś bowiem i my byliśmy nierozumni, oporni, błądzący, służyliśmy różnym żądzom i rozkoszom, żyjąc w złości i zawiści, godni obrzydzenia, pełni nienawiści jedni ku drugim”, do człowieka nowego we wspólnocie ludzkiej jest możliwe wtedy, gdy Jezus zostanie przyjęty jako Zbawiciel, „abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego”.
Miłująca misja
W duchu wdzięczności za niepodległość abp Depo zaznaczył: – Potwierdzamy, że patriotyzm nie jest rodzajem ślepego, nacjonalistycznego egoizmu, lecz miłującą misją, wyróżniającą nas wobec wartości innych narodów. Podzielił się bolesną informacją, że w tym roku w archidiecezji umarło 18 kapłanów, a wyświęconych było 7. Zachęcał więc do żarliwej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło ich w Częstochowie i całej archidiecezji.
Wiara nie może być ograniczona tylko do doświadczeń prywatnych.
Zgromadzeni jako wyraz podziękowania za wolność i niepodległość Polski odśpiewali hymn państwowy i Te Deum. Z uwagi na obostrzenia sanitarne wierni łączyli się w modlitwie przez internet.
Arcybiskup Depo przewodniczył również Mszy św. w intencji ojczyzny na Jasnej Górze.
W ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które z uwagi na pandemię miały skromniejszą formę, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty w al. Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Biegańskiego. Odbyła się także promocja książki Kresowe bitwy oręża polskiego w wojnie 1920 r. pod redakcją Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego.