Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Droga do źródła mocy

– Być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas – stwierdza w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Niedziela małopolska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

bp Salaterski

Arcybractwo Straży Honorowej

Andrzej Talar

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości – przypomina bp Stanisław Salaterski

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości –
przypomina bp Stanisław Salaterski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Biskupie, jak Ekscelencja postrzega dziś stowarzyszenie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Biskup Stanisław Salaterski: Jest to wspólnota o bogatej, ponad 150-letniej tradycji, zrodzona z pobożności i aprobowana przez Kościół. Wiele osób należących do Arcybractwa zaliczono do grona świętych i błogosławionych. Podobnie jak w minionym czasie, tak i dzisiaj potrzebna jest modlitwa uwielbienia i zadośćuczynienia Bogu za zło, które dzieje się w świecie. Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości. Potrzebne i pomocne w podjęciu tych starań jest zatem nadal to stowarzyszenie.

Na ile odpowiedź Arcybractwa, ta indywidualna i ta zbiorowa, na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”, jest dzisiaj istotna we wspólnocie Kościoła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie zmienimy minionych wydarzeń, ale mamy nadzieję, że trwając przy Chrystusie, znajdziemy mądrość, światło i moc, aby wobec czasów nam współczesnych zachować się jak na ucznia Chrystusowego przystało. Ufamy też, że wstawienniczą i wynagradzającą modlitwą wyprosimy łaski potrzebne dla Kościoła dzisiaj. A być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas. 

Jaką rolę może spełnić tegoroczna  Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbywająca się w czasie pandemii?

Pielgrzymi mogą wyprosić łaskę ustania pandemii, mogą uspokoić skołatane lękiem serca i głowy, mogą dodać odwagi wiernym, którzy nadal boją się powrócić do udziału w liturgii celebrowanej w kościele. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy przynajmniej przedstawicieli wspólnot, z nadzieją, że duchowo, dzięki transmisji, wszyscy czciciele Serca Bożego będą z nami.

Od czasu zaistnienia Straży Honorowej należący do niej są ustawicznie zachęcani, aby pamiętać o nieustannej bliskości Boga. Jak dziś tę gorliwość  realizować?

Reklama

Praktykowana przez Straż Honorową codzienna godzina obecności nie wymaga trwania przed Najświętszym Sakramentem. Rzecz w tym, aby w tym czasie intencją, sercem być przy Sercu Bożym. Aby przeżyć tę godzinę w poczuciu obecności Boga, w świadomości, że tym, co się wtedy w mojej codzienności dzieje, Pana Boga uwielbiam, Panu Bogu wynagradzam za grzechy, trwam przy Jezusie konającym na krzyżu i modlącym się w Ogrójcu. A dla chcącego nic trudnego. Tyle godzin wręcz marnujemy dla świata. Zawsze można jedną z nich ofiarować dla Pana Boga. Jestem przekonany, że pokój serca, który daje życie w obecności Boga, zachęca do tego, aby takich godzin było ciągle więcej i więcej.

Dlaczego to zatrzymanie się w pędzie dnia codziennego jest takie istotne?

Bo pomaga odnaleźć sens życia, wiary, radość modlitwy, swoje miejsce w Sercu Boga.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudowana z mocnych kamieni

Niedziela małopolska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

bp Salaterski

Maria Fortuna-Sudor

Delegacja dziękuje bp. Salaterskiemu za wspólną modlitwę

Delegacja dziękuje bp. Salaterskiemu za wspólną modlitwę

– Dziękujemy Bogu za ten dom święty, za naszą wspólnotę parafialną, w której się rodzimy dla Boga przy chrzcielnicy – mówił ks. Paweł Bartula, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce, rozpoczynając Eucharystię, w czasie której dziękowano Bogu za 70 lat trwania parafii.

Muchówka to wioska położona na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Tu, przy skrzyżowaniu dróg z Bochni do Limanowej i z Wieliczki do Tymowej, stoi kościół zbudowany w latach 1933-42.
CZYTAJ DALEJ

Migrant, który pisał do papieża Franciszka teraz czeka na Leona XIV

2026-06-04 17:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież Leon XIV

Vatican Media

Młody Senegalczyk Ousseynou Falla przeżył katastrofę łodzi w 2020 roku, podczas której na jego oczach zginął brat oraz wielu innych ludzi. Po przybyciu do portu Arguineguín na Gran Canarii został przyjęty przez rodzinę i obecnie pracuje jako kucharz. W 2023 roku napisał list do papieża Franciszka, zapraszając go na archipelag. Już 11 czerwca powita Leona XIV. „Chciałbym powiedzieć mu, aby pomógł nam zrobić więcej dla migrantów, którzy umierają w drodze” – mówi.

Ostatnie lata dla Ousseynou Falli, byłego rybaka, który uciekł z Senegalu kojarzą się z wiatrem, pragnieniem, cayuco (łodzią migrantów), do którego dostawało się coraz więcej wody. Potem były fale, ciemność, ludzie umierający na morzu, wśród nich jego brat. Następnie przyjęcie w rodzinie, praca jako kucharz, zaproszenie papieża na Wyspy Kanaryjskie i propozycja oprowadzenia go po porcie Arguineguín, który przez lata nazywano „el muelle de la vergüenza” („molo hańby”) z powodu przepełnienia i bardzo trudnych warunków, w jakich gromadzono tysiące migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Dla Jezusa!

2026-06-04 20:39

[ TEMATY ]

Zielona Góra

uwielbienie

ks. Rafał Witkowski

Tłumy oddały Panu Bogu chwałę podczas Zielonogórskiego Uwielbienia. 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie gromadząca wiernych na procesjach eucharystycznych, już od 10 lat jest w Zielonej Górze również okazją do wspólnej modlitwy śpiewem i uwielbienia Boga. Wieczorem, przy kościele Ducha Świętego, odbył się koncert Zielonogórskiego Uwielbienia, który zgromadził liczne grono mieszkańców miasta oraz gości z regionu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję