Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu

Na zaproszenie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium krzeszowskim przewodniczył bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.

Niedziela legnicka 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

bp Wolfgang Ipolt

Ks. Waldemar Wesołowski

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Uroczystości trwały trzy dni. Na sumę odpustową przybyła duża grupa pielgrzymów, nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

Homilię w języku polskim wygłosił gość z Görlitz. Bp Wolfgang zauważył, że podczas wspólnych spotkań rozmawiamy o łączących nas przeżyciach, o innych ludziach. Często koncentrujemy się na rzeczach negatywnych, którym tak często ulegamy. – Przykład rozmowy Maryi i Elżbiety z dzisiejszej Ewangelii wprowadza jednak zupełnie inną jakość. Nie chodzi o innych ludzi, nie chodzi o ich błędy, słabości, ale wyłącznie o Boga, On odgrywa w niej główną rolę – podkreślił bp Ipolt.

Reklama

Zaznaczył, że rozmowa ta miała jeden cel: opowiedzieć o znaczeniu Boga, Jego wielkości, Jego chwale i darach, jakie na nas nieustannie zsyła. – Jaki jest Bóg, o którym mówi, śpiewa Maryja. Jaki Jego obraz wyłania się z Jej słów? – pytał. – To Bóg, który zajmuje się ludźmi, a nie samym sobą. W każdym wersie Magnificat chodzi o nas, ludzi. Maryja podkreśla to, jak Bóg się o nas troszczy, zwłaszcza o małych, ubogich, uciśnionych. To są słowa, które świadczą o miłości Boga do ludzi. On jest zdecydowany. Podjął jasną decyzję. Stanął po stronie ubogich. Jest pomny na swoje miłosierdzie – powiedział kaznodzieja.

To ważne przesłanie dla nas. Skoro Bóg o nas nie zapomina, jest pełen miłosierdzia, zawsze o nas myśli, musimy upodabniać się do Niego w naszych międzyludzkich relacjach. – Na zakończenie Mszy św. poświęcimy zioła, które zabierzecie do domów. Będziecie mogli wtedy powiedzieć, że w domu pachnie świeżymi ziołami. Ale będziecie wtedy mogli również powiedzieć, że tak pachnie Bóg, który sprawia, że zioła rosną i pomagają zachować zdrowie duszy i ciała. Nie zapominajmy w trakcie naszych wspólnych rozmów opowiadać o Bogu, tak, jak rozmawiały Maryja i Elżbieta. Wtedy będziemy prawdziwie świadkami Ewangelii, jak one – zakończył.

Do kapituły krzeszowskiej włączono 2 nowych kanoników.

Podziel się cytatem

Po Eucharystii zostały poświęcone, przyniesione przez pielgrzymów, zioła i kwiaty, wyruszyła także procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym. Podczas uroczystości do grona kanoników kapituły krzeszowskiej zostało włączonych dwóch księży. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz parafii w Chełmsku Śląskim oraz ks. Józef Juźków, proboszcz parafii w Rosochatej.

Po Mszy św. na placu przy bazylice odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Gruszeckiego oraz zespołu Amen – jak Maryja. Natomiast wieczorem uroczystości odpustowe zakończył koncert muzyki barokowej.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szedłem kiedyś ścieżyną przez las

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Krzeszów

ks. Piotr Sipiorski

ks. Tomasz Kowalczuk

ks. Piotr Sipiorski

ks. Tomasz Kowalczuk na bezdrożach.

ks. Tomasz Kowalczuk na bezdrożach.

Kapłański duet jak zapowiedział tak uczynił. Księża Piotr i Tomasz śpiewając znaną pieśń pielgrzymkową przeszli góry, pola, lasy i dotarli do Pani Łaskawej w Krzeszowie, niosąc intencje całej diecezji.

Pielgrzymi szklak rozpoczęli się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu w środę 20 maja br. Tam na pątniczy szlak otrzymali błogosławieństwo od kustosza ks. prał. dr Jana Gargasewicza.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję