Reklama

Niedziela Małopolska

U progu drogi

Będziecie bardzo blisko Jezusowego Serca. Będziecie blisko Eucharystii, która zrodziła się z przebitego boku Chrystusa, z przebitego serca – powiedział abp Marek Jędraszewski, błogosławiąc nowych, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej archidiecezji krakowskiej.

Niedziela małopolska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Szafarze Komunii św.

szafarze nadzwyczajni

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, do czego nawiązał metropolita krakowski w homilii: – To święto was zobowiązuje niezwykle do tego, by być blisko serca Niepokalanej Dziewicy. Przypada ono dzień po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa i jest dowodem na to, jak bardzo blisko Jezusa była Maryja.

41 mężczyzn zostało przygotowanych i pobłogosławionych do odpowiedzialnej posługi w Kościele i są oni upoważnieni do zanoszenia Komunii Świętej chorym. W razie pilnej potrzeby będą pomagać kapłanom w jej udzielaniu podczas liturgii, a gdy zaistnieje konieczność – zaniosą wiatyk osobom znajdującym się w bliskim niebezpieczeństwie śmierci. Szafarzom towarzyszyły rodziny oraz kapłani i szafarze posługujący we wspólnotach parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękując za błogosławieństwo metropolity krakowskiego, za pomoc i wsparcie, w czasie przygotowania, rodzinom, kapłanom, wykładowcom, przedstawiciel szafarzy powiedział m.in.: – U progu drogi, w którą dziś z tego kościoła wyruszamy, drogi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, otwieramy nasze serca na słowo Boga. Wierzymy, że wola Boża objawiona w słowie, które stało się człowiekiem w osobie Jezusa Chrystusa, będzie towarzyszyć nam każdego dnia na tej drodze. Przyzywamy łaski Ducha Świętego, by nieustannie pobudzał nasze umysły i serca do odkrywania woli Boga w bogactwie Jego słowa ukrytego na kartach Biblii, w liturgii Kościoła, w zdarzeniach codziennego życia i posługi, w osobach, wśród których nas Bóg postawi i do których nas pośle.

W archidiecezji krakowskiej aktualnie posługuje 550 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Podziel się cytatem

Z kolei duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, ks. Ryszard Kilanowicz zauważył: – Można powiedzieć, że serce naszej diecezji bije w tym miejscu. Gdzie bowiem czterdzieści jeden męskich serc oddaje się na służbę Panu Bogu w swych wspólnotach, tam dzieje się dobro, tam rodzi się życie. Kapłan podkreślił, że szafarze posługują w wielu parafiach archidiecezji krakowskiej od 15 lat. Poinformował, że aktualnie jest ich blisko 550! I podziękował wszystkim „wspierającym serca męskie, idące z posługą do tych, którzy stanowią bogactwo Kościoła, do chorych…”.

2020-06-24 09:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy brakuje księdza

Zanoszą Komunię św. do domów chorych i starszych, dużo się modlą, ale sami też potrzebują formacji.

To nadzwyczajni szafarze Komunii św. W diecezji tarnowskiej taką posługę pełni ok. 1,4 tys. mężczyzn. W Wielkim Poście panowie uczestniczą w dniu skupienia.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat: "Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa bezprawnie i kłamliwie określa się mianem katolickiej"

2026-04-29 22:35

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

diecezja siedlecka

Red.

Drodzy Bracia i Siostry, z pasterską troską zwracam się ponownie do wszystkich wiernych Diecezji Siedleckiej w związku z planowanym na terenie Diecezji Siedleckiej spotkaniem organizowanym przez ks. Daniela Galusa oraz „Wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa”, która bezprawnie i kłamliwie określa się mianem katolickiej (zob. Dekret Arcybiskupa Wacława Depo z dnia 29.03.2022 r. zabraniający grupie „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa” stosowania wobec siebie określenia „katolicka”) - informuje komunikat biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy w związku z organizowanym na terenie Diecezji Siedleckiej przez ks. Daniela Galusa i „Wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa” spotkaniem ewangelizacyjnym.

Wobec uporczywego trwania w zamiarze organizacji spotkania ponawiam i stanowczo podtrzymuję moje wcześniejsze stanowisko: ks. Daniel Galus został ukarany suspensą przez właściwą władzę kościelną, tj. własnego biskupa diecezjalnego, któremu w momencie przyjmowania święceń kapłańskich ślubował cześć i posłuszeństwo. Oznacza to, że ma On zakaz głoszenia słowa Bożego, sprawowania sakramentów i sakramentaliów oraz noszenia stroju duchownego. Świadome uczestnictwo w organizowanych przez niego wydarzeniach o charakterze religijnym, stanowi poważne naruszenie jedności Kościoła oraz jest obciążone ciężką winą moralną (zob. KKK 1750-1756), włącznie z możliwością popadnięcia w kary kościelne (zob. KPK, kan. 1371, 1373, 1364 § 1).
CZYTAJ DALEJ

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie będzie ekskomuniki

2026-04-30 14:15

BP KEP

Biskup szwajcarskiej diecezji Chur - Joseph Bonnemain orzekł, że nie będzie ekskomuniki dla osób, które udzieliły Komunii świętej psom. Hierarcha jest zdania, że nie doszło do świętokradztwa z powodu braku takiej intencji.

Do zdarzenia doszło 4 października 2025 roku w kościele w Zurychu, w święto św. Franciszka z Asyżu. Do Mszy świętej włączono błogosławieństwo zwierząt, zwykle odbywające się na świeżym powietrzu, ale przeniesione do wnętrza kościoła z powodu złej pogody. Podczas Komunii świętej niektórzy wierni podawali konsekrowaną Hostię swoim psom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję