Reklama

Przeczytane, zasłyszane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Tydzień w archidiecezji łódzkiej rozpoczął się obchodami Niedzieli Palmowej pod znakiem Światowego Dnia Młodzieży. Radosny pochód młodych wyruszył z pl. Wolności, po przejściu do bazyliki archikatedralnej nastąpiła w obecności Księży Biskupów intronizacja kopii Całunu Turyńskiego, a następnie Arcybiskup Łódzki przewodniczył Mszy św.
Abp Władysław Ziółek przewodniczył także kolejnym centralnym celebracjom w archikatedrze łódzkiej:
- w Wielki Czwartek o godz. 10.00 Mszy św. Krzyżma z obrzędami błogosławieństwa Oleju Krzyżma i Oleju Chorych oraz o godz. 18.00 Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, podczas tej liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 klerykom III roku WSD w Łodzi;
- w Wielki Piątek o godz. 17.00 Liturgii Męki Pańskiej z adoracją krzyża. Tego wieczoru o godz. 20.00 miała również miejsce Ekumeniczna Droga Krzyżowa ul. Piotrkowską, od kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza do kościoła Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60, z udziałem Księdza Arcybiskupa i przedstawicieli innych kościołów chrześcijańskich;
- w Wielką Sobotę o godz. 19.00 Wigilii Paschalnej z tradycyjnym obrzędem błogosławieństwa ognia oraz Liturgią Słowa, Liturgią Chrztu Świętego i Liturgią Eucharystyczną;
- na zakończenie Wielkiego Tygodnia Mszy św. rezurekcyjnej z procesją w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00.

30 spośród 43 łódzkich radnych podpisało projekt uchwały nadającej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł honorowego obywatela naszego miasta. Wręczenie tytułu i symbolicznych kluczy do bram grodu będzie miało miejsce podczas majowej Pielgrzymki Narodowej do Rzymu. Inicjatorami pomysłu byli radni z Ligi Polskich Rodzin.

W kościele środowisk twórczych odbył się koncert w wykonaniu Rubinstein Quartet i zespołu all´Antico. Artyści wykonali oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Haydna. W tym roku rekolekcje dla artystów i twórców kultury prowadził w Wielkim Tygodniu o. Bernard Sawicki z Tyńca.

24 kwietnia rozpoczął się w Łodzi III Festiwal Nauki, Kultury i Sztuki. Program festiwalu drukowany jest na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl. W ramach imprezy planowanych jest ok. 200 wydarzeń: wykładów, wystaw, prezentacji, dyskusji popularyzujących dorobek łódzkiego środowiska naukowego i artystycznego.

Misterium Męki Pańskiej wg tekstu ks. Franciszka Harazima SDB z muzyką ks. Antoniego Chlondowskiego SDB wystawiono w środę 16 kwietnia o godz. 19.00 w auli Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi przy ul. Wodnej 36. Nawiązująca do bogatej tradycji wystawiania Męki Pańskiej w salezjańskich oratoriach inscenizacja przedstawia sceny od Ogrójca po śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie Chrystusa. W przedstawieniu główne role wykonują bezdomni i bezrobotni. Jeśli zainteresowanie widzów będzie duże, misterium może być powtarzane aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Do 31 maja br. trwa składanie podań kandydatów do Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku k. Łodzi. Uczniami szkoły mogą zostać uzdolnieni chłopcy po ukończonym gimnazjum. Adres szkoły: 95-83 Lutomiersk, ul Kopernika tel. 0-43/ 677 50 33, e-mail: sosm@lodz.opoka.org.pl

Ukazał się kolejny numer dwumiesięcznika Ruchu Komunia i Wyzwolenie pt. Ślady. W numerze m.in. tematy: wojna i pokój, wychowanie, wspólna Europa, CL w Polsce i na świecie. Wydanie otwiera polskie tłumaczenie artykuł Luigiego Giussaniego "Wołanie o pokój, nie prowokacja". O stanowisku Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej na temat pokoju na świecie wypowiada się abp Martino - przewodniczący Papieskiej Rady "Justitia et Pax" w wywiadzie dla włoskiego wydania czasopisma Ślady. Obok innych ciekawych artykułów godny polecenia jest także materiał "Europa narodów - wyzwania przyszłości". Zachęcamy do lektury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

[ TEMATY ]

media

Katolik

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję