Reklama

Dookoła Polski

Rekordy bezpiecznej jazdy

Zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że bezpieczeństwo pieszych i kierowców ma być jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji, padła w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych i związanego z tym świętem przedłużonego weekendu. Co roku w czasie wyjazdów na cmentarze ginie wiele osób. W tym roku w ciągu zaledwie kilku dni doszło do ok. 250 wypadków drogowych, w których wyniku zginęło ponad 20 osób, a rannych zostało ponad 300. To dużo za dużo, choć sporo mniej niż np. w ubiegłym roku.

W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców premier Morawiecki zapowiedział pakiet zmian w prawie i znalezienie dodatkowych środków na poprawę infrastruktury i wyposażenia służb. Jednak – jak stwierdził – sama zmiana przepisów nie wystarczy.

Reklama

– Sytuację na drogach możemy zmienić tylko razem. Bądźmy ostrożni na drodze, nie tolerujmy groźnej brawury. Uważajmy na siebie i na innych – zaapelował. Jak przypomniał, sprawcami większości wypadków są kierujący pojazdami. – Drodzy kierowcy, od was zależy najwięcej. Postarajmy się bić rekordy bezpiecznej jazdy – powiedział premier.

Julian Kostrzewa

Bardziej optymistyczni

Co trzeci Polak uważa, że sytuacja ekonomiczna w naszym kraju jest gorsza niż rok temu, a ponad połowa sądzi, że w najbliższych miesiącach Polskę może dotknąć recesja, jednak na tle innych narodów nasza ocena sytuacji ekonomicznej kraju wypada całkiem dobrze – tak wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey. W ramach tego międzynarodowego badania zapytano mieszkańców 22 krajów na całym świecie, w tym 10 w Europie, o ich ocenę sytuacji ekonomicznej w ich krajach oraz ocenę osobistej sytuacji finansowej. Okazuje się, że jesteśmy w pierwszej trójce krajów, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna. Tylko Irlandczycy i Austriacy są bardziej optymistyczni co do możliwego pogorszenia sytuacji finansowej w swoich krajach. Co ciekawe, kobiety są nastawione bardziej pesymistycznie niż mężczyźni.

wd

Bezkrytyczne LGBT

Nie ma zgody na tłumienie krytyki propagandy homoseksualnej. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” wsparł Krystiana Frelichowskiego – nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie), któremu dyrektor placówki groził zwolnieniem z pracy po tym, jak ten zamieścił w internecie krytyczny komentarz nt. ideologii LGBT, a także udostępnił wpis zachęcający do zakupu jednego z tygodników z naklejką: „Strefa wolna od LGBT”. Dyrektor placówki zamieścił również na stronie szkoły oświadczenie, w którym znalazły się stwierdzenia naruszające dobre imię nauczyciela. Sprawa trafi do sądu. W imieniu nauczyciela Instytut „Ordo Iuris” zapowiedział złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, w którym domaga się on od dyrektora usunięcia szkalującego go wpisu i przeprosin.

wd

Zadowoleni z prezydenta

Reklama

Według różnych ocen, kampania prezydencka już trwa albo wkrótce się rozpocznie. Tym ciekawsze okazują się więc wyniki badań ośrodka Kantar. Pracę prezydenta Andrzeja Dudy, który najpewniej będzie się ubiegał o drugą kadencję, dobrze ocenia 49 proc. Polaków, a 38 proc. – negatywnie. Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają osoby o poglądach prawicowych (82 proc.), najgorzej natomiast – badani o poglądach centrolewicowych (61 proc.) i lewicowych (58 proc.). Pracę prezydenta dobrze oceniają osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, mieszkańcy wsi, osoby wierzące i praktykujące oraz raczej interesujące się polityką. Najmniej zadowoleni z tego, jak prezydent Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy dużych miast, a także bardzo zainteresowani polityką.

O pracy premiera Mateusza Morawieckiego natomiast pozytywnie wypowiada się 44 proc. ankietowanych, negatywnie – 41 proc. Prawie równo podzielone są oceny pracy rządu: 42 proc. Polaków ocenia działalność rządu dobrze, a 43 proc. – źle.

wd

Bogaty emeryt

Ta informacja nie pomoże Donaldowi Tuskowi w starcie w wyborach prezydenckich. Będzie on miał najwyższą emeryturę w Polsce – ok. 30 tys. zł. To będzie rekord, bo dziś najwyższa emerytura wynosi 22,4 tys. zł. Pięć lat temu Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, a to wiąże się z gigantyczną pensją (105 tys. zł miesięcznie). Na europejską emeryturę były premier może przejść w wieku 65 lat, czyli za 3 lata, gdy osiągnie wiek emerytalny.

jk

2019-11-05 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję