Spotkanie integracyjne, które odbyło się przy biłgorajskiej parafii, było doskonałym połączeniem rodzinnej zabawy i edukacji ekologicznej połączonej ze zbiórką problematycznych odpadów.
– Najbardziej zależy nam na tym, aby uczyć społeczeństwo właściwych zachowań mających na celu dobro naszej planety – informował organizator pikniku, ks. Krystian Bordzań. – Papież Jan Paweł II będąc w Zamościu szczególnie podkreślał znaczenie ochrony środowiska, ale również mówił o ekologii i ochronie każdego nowego życia. Nasz piknik jest skierowany w szczególności do dzieci, a poprzez nie do całych rodzin i całego społeczeństwa po to, aby z jednej strony edukować na temat ochrony naszej ziemi i segregacji odpadów, a z drugiej poprzez zabawę przyjemnie wspólnie spędzić czas – wskazał ks. Bordzań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Młodzi dla ekologii
Reklama
W organizację festynu włączyło się również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii św. Jana Pawła II. Należąca do KSM Aleksandra Chutkowska wyjaśniała, co ją zmotywowało do pomocy przy organizacji wydarzenia. – My, jako młodzież, chcielibyśmy zachęcić inne osoby do pomagania środowisku, segregowania śmieci i dbania o przyrodę, bo jej stan we współczesnym świecie niestety coraz bardziej się pogarsza. Chcemy przede wszystkim pokazać tym najmłodszym, że segregowanie śmieci jest bardzo dobre i potrzebne, że nie musimy używać ogromnej ilości foliowych torebek, plastikowych butelek czy słomek, ale możemy korzystać z ekologicznych zamienników, takich jak papier czy bawełniana torba wielorazowego użytku, a także pić wodę z kranu, która na naszym terenie jest zdrowa, czysta i spełnia wszelkie niezbędne normy. Wszystko wokół nas jest nam potrzebne i musimy o ten nasz świat zadbać wspólnie – mówiła Aleksandra Chutkowska.
O ekologii na scenie
Ze specjalnym ekologicznym programem artystycznym pt. „Frania Recykling. Cztery Żywioły i Ekodancing” do Biłgoraja przybył Teatr „Katarynka”. Aktorka Agata Gałach tłumaczyła, w jaki sposób można uczyć młode pokolenia o ekologii poprzez zabawę. – Jest bardzo ważne, aby dzieci uczyły się poprzez zabawę, bo wówczas lepiej wszystko sobie przyswajają. Dlatego śpiewamy piosenki, tańczymy, mamy w repertuarze również quiz ekologiczny. Uczymy ekologii przez zabawę z wodą, pokazujemy, jak oszczędzać wodę, robimy wielkie bańki mydlane, dzieci są zachwycone, a przy okazji od małego uczą się, jak dbać o środowisko przyrodnicze – podkreśliła Agata Gałach.
Animacje, występy i pokazy
W programie wydarzenia znalazły się także animacje ekologiczne na scenie pod namiotem, koncerty muzyczne, występy artystyczne i pokazy taneczne, wielkie bańkowe show, ozdabianie toreb bawełnianych i konkurs loteryjny. Podczas pikniku wręczone zostały także nagrody, dyplomy i medale laureatom i uczestnikom konkursu pt. „I ty możesz zostać przyrodnikiem”.
Reklama
Ponadto pracownicy nadleśnictw prowadzili warsztaty, pokazy oraz konkursy dla wszystkich uczestników pikniku związane z prowadzoną przez siebie działalnością. Były to zajęcia edukacyjne obejmujące zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, konkursy dla dzieci o tematyce przyrodniczej, polegające na rozpoznawaniu gatunków drzew oraz przybliżenie prac związanych z leśnictwem i nadzorem nad lasami. Nie zabrakło także stoisk z eko-produktami, z sadzonkami wydawanymi osobom przynoszącym surowce wtórne i elektroodpady, a także stoiska związanego z edukacją leśną w teorii i w praktyce. Dodatkową atrakcją była wymiana 5 kg makulatury, 20 zgniecionych butelek, 10 słoików lub butelek szklanych, 20 zgniecionych puszek aluminiowych, 10 baterii lub 1 kg elektroodpadów na drzewko.
Szacunek dla przyrody
– Musimy pamiętać o tym, że przyroda, lasy nie są nam dane raz na zawsze. Musimy o nie dbać i szanować. Lasy państwowe mają wiele programów ochronnych dla wielu gatunków zwierząt i roślin, i starają się realizować wiele funkcji. Dbamy o dostępność surowca drzewnego dla przedsiębiorców, ale też realizujemy funkcje ochronne i społeczne. W lasach państwowych realizowanych jest wiele projektów dotyczących gatunków chronionych, zagrożonych. Każde z nadleśnictw zajmuje się także edukacją leśną, dlatego m.in. bierzemy udział w takich przedsięwzięciach, jak piknik ekologiczny z Janem Pawłem II – przyznała Monika Magdziarz z Nadleśnictwa Biłgoraj.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Gaudium et Spes” i parafię pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju we współpracy z Nadleśnictwami Biłgoraj, Zwierzyniec i Janów Lubelski. Festyn został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.