Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 8

Nowe wyzwania

Ludzie pracy u Matki

Pod hasłem: „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź” przebiegała 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy (14-15 września). Na niedzielną Mszę św. przybyło ok. 20 tys. osób. Po raz pierwszy z ludźmi pracy modlił się premier RP Mateusz Morawiecki. – Życzę wam wszystkim, ale życzę wszystkim rodakom, życzę naszej Ojczyźnie, byśmy szanowali te arcypolskie wartości, którymi są praca i solidarność, byśmy nie byli mali, byśmy nie byli jak ten ptak drepczący po ziemi z jednym skrzydłem, byśmy byli jak wielki biały orzeł, który na dwóch skrzydłach wznosi się ku lepszej przyszłości, ku wielkiej Rzeczypospolitej – powiedział premier. Prezydent RP Andrzej Duda w liście do ludzi pracy napisał: „Jestem przekonany, że po dzisiejszych uroczystościach powrócą Państwo do swoich domów i zakładów pracy napełnieni dumą z przynależności do tej wielkiej, ponadczasowej wspólnoty – a także nową nadzieją. To ważne, bo przed naszą Ojczyzną, przed wielkim ruchem związkowym i NSZZ «Solidarność» oraz przed wszystkimi ludźmi pracy w Polsce stoją dzisiaj nowe nadzieje i perspektywy, a jednocześnie nowe wyzwania. Nie mam wątpliwości, że działając razem, w duchu narodowej zgody, świadomi naszej tożsamości oraz jej głębokich, autentycznych korzeni – potrafimy im sprostać” – napisał prezydent RP.

Eucharystii odprawionej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Reklama

W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej; Wiesław Łyszczek – główny inspektor pracy, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

* * *

Krótko

6 września na modlitwę ekumeniczną przybyli uczestnicy IV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, zorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Na Jasną Górę przyjechały zespoły folklorystyczne ze Słowacji, Serbii, Ekwadoru, Hiszpanii i Argentyny.

7 września w Sali Papieskiej został zaprezentowany musical „Życie Maryi”, przygotowany przez zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina wraz ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus. Organizatorami wydarzenia byli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Kustosz Jasnej Góry oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Reklama

8 września z Jasnej Góry szlakiem 12 europejskich sanktuariów do Watykanu wyruszyła 1. Emobilna Pielgrzymka „Laudato si’”. Grupa 16 polskich pielgrzymów przemierzyła trasę liczącą ponad 4 tys. km wyłącznie elektrycznymi samochodami. Do Rzymu dotarli 15 września br. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic z prezesem Marcinem Piaskowskim. Jednym z celów pielgrzymki jest promowanie programu edukacji ekologicznej. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka.

8 września odbyła się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy wielu oddziałów ZUS-u w Polsce wraz z rodzinami. Obecna była prezes ZUS Gertruda Uścińska. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, duszpasterz tej grupy zawodowej.

13 września ponad 3 tys. dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich po raz 21. modliło się na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy, katecheci i rodzice. W SPSK skupione są 123 placówki: przedszkola, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe (20 szkół) w 11 województwach.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okaż nam, Panie, łaskę swoją i daj nam zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Na progu Adwentu liturgia nawiązuje do obietnic mesjańskich, które Izraelici, lud Bożego wybrania, otrzymywali za pośrednictwem proroków. Jeden z nich, Jeremiasz, żyjący na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem, zapowiada spełnienie się obietnicy związanej z Dawidem i jego potomkiem, który „będzie wymierzać prawo i sprawiedliwość na ziemi”. Zaprowadzanie sprawiedliwości to jeden z najważniejszych znaków czasów mesjańskich. Wyznając, że Mesjasz w osobie Jezusa z Nazaretu już przyszedł, chrześcijanie są zobowiązani do współudziału w urzeczywistnianiu trwałej sprawiedliwości. Jej zaprowadzaniu towarzyszą wierność świętej woli Boga i świadomość, że „Pan naszą sprawiedliwością”. Za psalmistą wołamy:

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

2021-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ksiądz

Adobe Stock

„Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń diakonatu, które odbyły się 25 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Są to już drugie w tym roku święcenia diakonatu w diecezji. Święcenia w stopniu diakonatu przyjął jeden akolita.

Biskup w homilii wskazał św. Józefa jako wzór zawierzenia siebie Bogu, przykład posłuszeństwa i wierności. Zwracając się do diakona zachęcał, aby na wzór św. Józefa uczynił ze swego życia służbę drugiemu człowiekowi. Zaznaczył przy tym, że aby ta służba była owocna nowy diakon musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Święty na nasze czasy

2021-11-29 11:20

[ TEMATY ]

bł. Jakub Alberione

Edycja Świętego Pawła

Gdy zdobycze techniki służą ewangelizacji, otrzymują konsekrację, zostają wyniesione do najwyższej godności – uważał bł. Jakub Alberione

Gdy zdobycze techniki służą ewangelizacji, otrzymują konsekrację, zostają wyniesione do najwyższej godności – uważał bł. Jakub Alberione

Dlaczego bł. ks. Jakub Alberione wybrał środki społecznego komunikowania do głoszenia Ewangelii? W jaki sposób realizować dziś przekazany przez niego charyzmat, aby nikt nie był pozbawiony prawdy o zbawieniu?

Z okazji 50. rocznicy śmierci (26 listopada 1971 r.) tego włoskiego księdza, założyciela Rodziny Świętego Pawła, obecnej i działającej na całym świecie, ks. Sławomir Sznurkowski SSP przeprowadził rozmowę z przełożonym generalnym Towarzystwa Świętego Pawła ks. Valdirem José de Castro SSP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję