Reklama

Głos z Torunia

Boże światło

Przygotowaniem do świąt wielkanocnych są dni skupienia przeżywane przez członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej oraz wiernych zaangażowanych w życie parafialne. W tym roku odbyły się w Grudziądzu, Brodnicy oraz Toruniu

Niedziela toruńska 16/2019, str. V

[ TEMATY ]

spotkania

Archiwum Akcji Katolickiej

Wielkopostne Dni Skupienia Akcji Katolickiej odbyły się w Grudziądzu...

Wielkopostne Dni Skupienia Akcji Katolickiej odbyły się w Grudziądzu...

Dni skupienia rozpoczynały się Mszą św. odprawianą przez proboszczów w koncelebrze z księżmi asystentami Parafialnych Oddziałów oraz diecezjalnym asystentem ks. kan. Wiesławem Łużyńskim. Kaznodzieje nawiązywali do zadań Akcji Katolickiej, której istotą jest posłannictwo, więc praca ucznia – misjonarza, a przygotowaniem do niej jest ciągła formacja przez wiarę chrześcijańską, kierownictwo duchowe, książki formacyjne oraz rekolekcje.

Światło wiary

W tym roku liturgicznym realizujemy hasło: „W mocy Bożego Ducha” i przyjmujemy Chrystusowe wezwanie do dawania świadectwa o darach Ducha Świętego, ich owocach i charyzmatach. W tym duchu ks. kan. Wiesław Łużyński omówił temat „Światło wiary”, opierając się na encyklice „Lumen fidei” papieża Franciszka, której współautorem był papież Benedykt XVI.

Reklama

Ks. kan. Łużyński wyjaśnił, że wiara to światło przyniesione przez Chrystusa, które nigdy nie gaśnie i oświeca całą egzystencję człowieka. Dzięki temu światłu człowiek odnajduje drogę do Boga, nie ma lęku przed nieznanym i może odróżnić dobro od zła. Jezus jest naszym autorytetem i użycza nam swego synostwa, byśmy patrzyli na Boga Jego oczami. Wiara to dar, który trzeba umacniać i przekazywać innym przez całe życie i dbać, aby służył dobru wspólnemu.

Unia Lubelska

Narodowe obchody świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano na lata 2017-21. Taki czas umożliwia uczczenie wydarzeń oraz upamiętnienie osób związanych z odzyskaniem wolności przez Rzeczpospolitą. Zasadne było omówienie tematu Unii Lubelskiej w 450. rocznicę jej powstania. Było to porozumienie między stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte na Sejmie Walnym w Lublinie. Unia została przyjęta 28 czerwca, podpisana 1 lipca i ratyfikowana przez króla Zygmunta Augusta 4 lipca 1569 r. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Sprawę Unii Lubelskiej omawiali dwaj historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – prof. Wojciech Polak i mgr Tomasz Sińczak. Prelegenci omówili przyczyny zawarcia Unii i jej przebieg. Zatrzymując się na skutkach, podkreślili, że Unia Lubelska to było jedno z najdonioślejszych wydarzeń stulecia dla Polski i Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Unia miała znaczenie polityczne, gospodarcze i kulturowe, a Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się mostem między Wschodem i Zachodem. Było to największe państwo w tej części Europy z pokojowo współistniejącymi pięcioma wspólnotami religijnymi. Następnie dr Robert Zadura omówił w skrócie życie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na zakończenie każdego ze spotkań odbywała się agapa, podczas której przy wspólnym stole uczestnicy Dni Skupienia dzielili się sposobami realizacji zadań Akcji Katolickiej.

Prelekcję na temat bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego dr Robert Zadura wygłosi 8 maja o godz. 18.45 w Katolickim Klubie Dyskusyjnym, przy ul. św. Faustyny 7 w Toruniu

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy tak łatwo się spotkać cierpiącym na miłość?

[ TEMATY ]

spotkania

O tym, że wcale nie jest łatwo znaleźć kandydatkę na dobrą żonę i kandydata na dobrego męża nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu młodych, i już ciut starszych, wypatruje na horyzoncie znajomych i nieznajomych. Od lat mówi się (zwłaszcza Orzech, duszpasterz DA Wawrzyny promuje ten pogląd), że dobrym miejscem do znalezienia miłości na całe życie są duszpasterstwa akademickie. Orzech twierdzi nawet, że niektórzy tylko po to przychodzą do duszpasterstw, aby znaleźć wybrankę/wybranka w dobrym środowisku…

Ale i to nie jest zawsze łatwe. Wielu szuka długo, decyzję o wspólnej wędrówce przez całe życie odkładając, albo nie umiejąc jej odważnie podjąć, albo po prostu dlatego, że nie udało się, mimo uważnych obserwacji i otwartości serca spotkać tą/tego, którzy mają wypełnić serce i zawładnąć nim tak bardzo, że decyzja o małżeństwie jest oczywistą konsekwencją.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję