Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzi szukają Boga

Niedziela świdnicka 16/2019, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Jacek Piskrzyński

Wspólny śpiew

Wspólny śpiew

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie władze komunistyczne zakazały działalności stowarzyszenia i dopiero na początku lat 90. XX wieku w niektórych ośrodkach w Polsce reaktywowano struktury KSM. Dziś prężnie działa w całym kraju, od 2004 r. również na terenie diecezji świdnickiej. Mottem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 15 kwietnia 1995 r. w Rzymie podczas ogólnopolskiej pielgrzymki KSM: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.

Reklama

Zasadniczym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego (Statut KSM). Jak deklarują sami członkowie świdnickiego KSM: „Jesteśmy grupą młodych ludzi, która pragnie twórczo i aktywnie wykorzystać młodość, spędzając swój wolny czas na chwałę Bożą. KSM to najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce w dzisiejszym szarym świecie. My, młodzi, spędzamy ze sobą wspaniałe chwile. Wspólnie bawimy się i modlimy. Często jeździmy na wycieczki, rekolekcje oraz chodzimy na pielgrzymki, gdzie jeszcze głębiej poznajemy Boga. Przychodząc na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – mówiąc metaforycznie – wchodzimy po drabinie, która nazywa się formacja. Teraz ona czeka właśnie na Ciebie, a z nią mnóstwo zabawy, radości i nowych, fascynujących rzeczy. Oprócz formacji gromadzimy się, by śpiewać, razem się bawić, modlić i wciąż na nowo poznawać Chrystusa – źródło życia i szczęścia. Staramy się również rozwijać nasze umiejętności, które każdy z nas posiada. W naszej wspólnocie talenty się nie ukryją! Pamiętaj, że to, co nas łączy, to chęć poznania Jezusa, który wyzwala i daje życie wieczne. Teraz, kiedy jesteś młody, rzadko o tym myślisz, ale niekończąca się radość w obecności Boga, to przecież cel naszego istnienia”.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji świdnickiej prężnie działa na ziemi kłodzkiej. Na rekolekcje wielkopostne, które odbyły się w domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w Kudowie-Zdroju, przybyli młodzi m.in. z Nowej Rudy-Słupca, Głuszycy oraz Szczawna-Zdroju. Rekolekcje prowadził ks. dr Paweł Kilimnik, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który podczas konferencji starał się przypominać, w jaki sposób należy je przeżyć. Ks. Jacek Piskrzyński, na co dzień pracujący w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, a podczas rekolekcji dla młodzieży w Kudowie-Zdroju wspierający organizatorów, podsumował te spotkania: „Czas Wielkiego Postu to wyjątkowy czas. Dlatego, że w tym okresie przypominamy sobie o zbawczych wydarzeniach, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu. Aby dobrze przygotować się do tych wydarzeń, młodzi ludzie z KSM-u mieli dobrą ku temu okazję, uczestnicząc w rekolekcjach wielkopostnych w Kudowie-Zdroju w gościnnym domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W czasie tych duchowych przeżyć nie zabrakło również innych atrakcji. Była wspólna modlitwa brewiarzowa, posiłki i wyjście do Kaplicy Czaszek w Kudowie -Zdroju – Czermnej, gdzie przyjął nas ks. dr Damian Fleszar. Był też czas na wspólny śpiew i integrację, można było porozmawiać między sobą na różne tematy, zawiązać nowe przyjaźnie i pogłębić stare. W sobotę wieczorem uczestnicy obejrzeli film „Cristiada”, opowiadający o powstaniu katolickiego ruchu „Cristeros” przeciwko masońskiemu rządowi Meksyku w 2. poł. lat 20. ubiegłego wieku – obraz stanowiący przejmujący hymn o potędze wiary i o świętości.

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży

[ TEMATY ]

KSM

Dominika Wołoszczak

Rocznica wysłania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich przypada we wspomnienie patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bł. Karoliny Kózkówny. 72. Diecezjalny Dzień Orłów zaplanowano na 5 grudnia, a więc w rocznicę dnia, w którym nadeszła odpowiedź niemiecka. Z tej okazji KSM wysłało zaproszenie do BDKJ - niemieckiego związku jednoczącego wszystkie katolickie organizacje młodzieżowe. Zaproszenie zostało przyjęte i delegacja z Niemiec przybyła do Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję