Reklama

III Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”
Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju

Sesja w Velehradzie (Czechy) z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla:
„«Aby wszyscy stanowili jedno». Misja ewangelizacyjna świętych Cyryla i Metodego – właściwy model inkulturacji dla Europy”
Miejsce: Bazylika Świętych Cyryla i Metodego i Sala Słowiańska w Liceum im. Antonína C. Stojana

PROGRAM

Część uroczysta – Bazylika

9.50 – Chór księży greckokatolickich – św. Jakuba, Prešov, Słowacja

10.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity ołomunieckiego, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa za Europę

Część naukowa – Sala Słowiańska

Reklama

13.00 – Otwarcie:
- O. Petr Přádka SJ, przeor klasztoru w Velehradzie
- Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”
- Bp dr Antoni Dydycz, diecezja drohiczyńska
- Abp Rościsław, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji
- Kard. Stanisław Dziwisz – przesłanie
- Bbp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki

Panel I 
Przewodniczący: bp dr Antoni Dydycz, diecezja drohiczyńska

13.30 – Bp František Rábek, ordynariusz polowy Słowacji – „Encyklika św. Jana Pawła II «Ut unum sint»”

14.00 – Ks. prof. Pavel Ambros SJ, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu – „Kult świętych Cyryla i Metodego na ziemiach czeskich i jego znaczenie dla Europy”

Panel II
Przewodniczący: bp Marian Buczek – Ukraina

Reklama

14.45 – Ks. prof. Michal Altrichter SJ, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu – „Abp Antonín Cyril Stojan i kard. Tomáš Špidlík – ich prorocze słowa dla Europy”

15.00 – Dr Pavol Mačala, Ruch „Europa Christi” – „Aktualność przesłania świętych Cyryla i Metodego w kontekście myśli św. Jana Pawła II”

15.15 – Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL – „Tożsamość Europy w nauczaniu Jana Pawła II”

15.30 – Ks. prof. Józef Kulisz SJ, UKSW w Warszawie – „Diakonia Kościoła w kontekście naszego czasu”

Zakończenie – Bazylika

16.00 – Akatyst z przewodnictwem abp. Jána Babjaka SJ, metropolity Kościoła Greckokatolickiego Słowacji – Chór księży greckokatolickich św. Jakuba – Prešov, Słowacja

Podsumowanie:

Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”, Abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję