Reklama

Dobra płyta

Na dworze króla Zygmunta

Utwory przedstawione na płycie „Muzyka skrzypcowa na polskim dworze Wazów” to tylko próba rekonstrukcji muzyki skrzypcowej na dworze Wazów w pierwszej połowie XVII wieku – dzieł kompozytorów związanych z dworem. Skrzypce i organy, wysoki żeński głos... Ta muzyka może urzekać i fascynować. Pozornie uboga, ascetyczna, a jednak bogata harmonicznie, z rozwiniętą chromatyką, często sięgająca do rozwiązań wykraczających daleko poza obowiązujące w tamtym czasie.

Reklama

Czas był ciekawy nie tylko muzycznie. Znany z kulturalnych upodobań król Zygmunt III Waza, dzięki sporym funduszom, mógł zatrudnić najlepszych muzyków z całej Europy, a kapela królewska polskiego dworu była przez lata jednym z najlepszych europejskich zespołów. Na dworze Wazów działali najwybitniejsi włoscy twórcy przełomu wieków XVI i XVII, grając i komponując. Niestety, z bogatego dorobku kompozytorskiego kapeli nic nie przetrwało. Aby ukazać muzykę w brzmieniu podobnym do oryginału, nagrania dokonano w kościelnym wnętrzu, z wykorzystaniem jedynego zachowanego polskiego instrumentu z czasów Wazów – organów w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, zbudowanych w latach 30. XVII wieku przez Hansa Hummela i Jerzego Nitrowskiego, których renowacja zakończyła się w ubiegłym roku.

Kompozycje Tarquinia Meruli, Aldebranda Subissatiego, Giovanniego Francesca Aneria, Marca Scacchiego, Heinricha Döbela, wreszcie Jacka Różyckiego, którzy grali i tworzyli na dworze polskich królów, wykonują sugestywnie skrzypaczka Teresa Piech, sopranistka Joanna Radziszewska-Sojka i organista Krzysztof Urbaniak.

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję