Reklama

Arystokracja polskiej kultury

Niedziela Ogólnopolska 16/2019, str. 47

Współpracujący z „Niedzielą” Zdzisław Sowiński oraz Jadwiga i Marek Kamińscy zostali odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. – Dzisiaj jest taka okazja, żeby wyrazić hołd, szacunek i podziękowanie nas wszystkich (...) wobec tych wybitnych ludzi, którzy swoim talentem, ale talentem popartym pracą, potrafili naszą kulturę na tak wysokim poziomie utrzymywać. „Gloria Artis” to jest specjalne odznaczenie państwowe w obszarze kultury (...). To jest arystokracja polskiej kultury – te osoby, które są dzisiaj wyróżnione – powiedział prof. Gliński podczas wręczania odznaczenia.

Zdzisław Sowiński jest reżyserem, operatorem filmowym i artystą fotografikiem. Od 1990 r. do 2011 r. był zawodowo związany z Telewizją Katowice, jako kierownik oddziału TV w Częstochowie. Obecnie jest współpracownikiem TVP Oddziału Katowice. Jest autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz wystaw fotograficznych, m.in.: „Wojciech Kilar – jasnogórskie ścieżki kompozytora”, „Wojciech Kilar – obecna obecność”, „Brazylia – misje pallotyńskie”, „Pielgrzymki Jana Pawła II w Częstochowie”. Od wielu lat zamieszcza w „Niedzieli” artykuły, m.in. poświęcone Wojciechowi Kilarowi, z którym był zaprzyjaźniony.

Reklama

Jadwiga Kamińska jest dziennikarką prasową i telewizyjną. Zrealizowała ponad 1300 reportaży i programów religijnych, edukacyjnych i kulturalnych. Przez ponad 5 lat była autorką cyklu telewizyjnego „Poznajmy ich prywatnie”. Zrealizowała film biograficzny „Zauroczenie pięknem” – o słynnej malarce dzieci Danucie Muszyńskiej-Zamorskiej. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu „Słowo i Muzyka u Jezuitów”, które organizuje koncerty m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Edyty Geppert, Eleni, Jana Pietrzaka, rodziny Pospieszalskich, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Marek Kamiński to ceniony fotoreporter, operator i montażysta telewizyjny. Współpracuje z wieloma pismami, m.in. od 22 lat z „Niedzielą” . Jest autorem zdjęć do książek „Apostołka Łodzi”, „Dzieciątko Jezus w Karmelu” i in. Jadwiga i Marek Kamińscy wiele projektów realizują wspólnie. Ich reportaże telewizyjne, m.in. „Ksiądz Stasiu”, „Ogień Niepodległości”, „Niebo i czyściec”, były prezentowane na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Reportaż „Bez adresu” zdobył jedną z głównych nagród na II Ogólnopolskim Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych w Łodzi.

Ceremonia wręczenia medali odbyła się w Filharmonii Łódzkiej. Podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisali umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, która będzie obowiązywała do 2021 r.

Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu organowego.

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję