Reklama

Z prasy zagranicznej

AP

Papież wini Zachód

Te słowa papieża Franciszka nie spodobają się zapewne większości zachodnich społeczeństw, a mówiąc wprost i bez ogródek – także nam. Ojciec Święty podczas spotkania z nauczycielami i uczniami mediolańskiego Instytutu św. Karola stwierdził, że pośrednimi sprawcami toczących się w wielu miejscach na świecie wojen są USA i bogaty Zachód. Mają na sumieniu śmierć milionów ludzi, którzy giną z broni sprzedawanej przez bogate państwa Północy ubogiemu Południowi. Bez tej broni nie byłoby wojen w Afganistanie, Jemenie czy Syrii – podkreślił zdecydowanie Następca św. Piotra.

Franciszek odrzucił również antyimigracyjną politykę wielu państw, które pod pretekstem ochrony społeczeństw przed wzrostem przestępczości nie wpuszczają do siebie imigrantów. – Przybysze nie są sprawcami większości przestępstw – powiedział Papież. Podkreślił, że np. sami Włosi popełniają sporo przestępstw.

Ważny moment i ważne wybory

Reklama

Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że nie jest to głosowanie „za” lub „przeciw” Unii Europejskiej. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego. Episkopat Francji przyznaje, że wybory odbędą się w trudnym kontekście. Unia Europejska nie cieszy się dobrą opinią. Wielu wydaje się daleka, technokratyczna i niewydajna. Udział w wyborach jest jednak bardzo ważny, wzrosło bowiem znaczenie Parlamentu Europejskiego i wiele podejmowanych w nim decyzji ma wpływ na nasze codzienne życie.

CNA

Kuchnia biskupiej nominacji

Stołeczna archidiecezja w Waszyngtonie ma wreszcie nowego arcybiskupa. Po rezygnacji kard. Donalda Wuerla, związanej ze skandalem z byłym kard. Theodore’em McCarrickiem, na nowego pasterza trzeba było czekać kilka miesięcy. Stolica Apostolska mianowała metropolitą Waszygntonu 71-letniego Wiltona D. Gregory’ego, dotychczasowego arcybiskupa Atlanty. Na początku XXI wieku przewodził on nawet amerykańskiemu Episkopatowi.

Specyficzna rola metropolity Waszyngtonu polega na tym, że rezydując w centrum amerykańskiej polityki, musi zabierać głos w wielu sprawach będących osią sporu politycznego. Powinien to jednak czynić tak, aby nie narazić się na zarzut, że staje się stroną politycznego sporu i mówi w imieniu którejś z partii politycznych. Abp Gregory będzie pierwszym czarnoskórym metropolitą amerykańskiej stolicy i być może – takie są przewidywania – pierwszym afroamerykańskim kardynałem.

Catholic Philly

Katolickość w Australii

Reklama

Wieszczono zapaść Kościoła katolickiego w Australii po odkryciu przestępstw, jakich dopuścili się niektórzy australijscy duchowni wobec dzieci. Najnowsza analiza danych zebranych podczas narodowego spisu ludności wcale na to jednak nie wskazuje. Owszem, katolików ubyło w porównaniu z poprzednim spisem, z 2011 r. – o 100 tys. Wpływ na ten ubytek miały jednak na pewno sekularyzacja zachodnich społeczeństw i wzrost liczby osób, które nie identyfikują się z żadną religią – co trzeci Australijczyk w rubryce „religia” nie wymienia żadnej, z którą się identyfikuje. Według najnowszego spisu, z 2016 r., w Australii żyło 5,3 mln katolików, którzy stanowili nieco ponad 22 proc. społeczeństwa. Co ciekawe, co 5. katolik w Australii, czyli ok. miliona osób, urodził się poza najmniejszym kontynentem.

Warte zauważenia jest, że o wiele większa niż wcześniej część wspólnoty katolickiej to ludzie z wyższym wykształceniem. Ten wskaźnik dowodzi, że katolickie szkolnictwo dobrze przygotowuje uczniów do podjęcia wyzwań życiowych.

CNA

Kara za pomoc homoseksualiście

45 tys. euro – taka grzywna grozi jednej z podmadryckich diecezji Alcalá de Henares, a konkretnie jej biskupowi Juanowi Antonio Reig Pl?, za pomoc homoseksualistom.

Diecezja ta od lat udziela porad osobom przeżywającym wewnętrzne rozterki, w tym zdarza się, że i homoseksualistom. Oczywiście, tylko tym, którzy o to proszą. Według homoseksualnego lobby, narusza to obowiązujące w Hiszpanii antyhomofobiczne prawo. Regionalne władze rozpoczęły śledztwo w tej sprawie, a lobbyści spod tęczowego znaku urządzili nawet protest przeciwko biskupowi w jego katedrze. Wyszli z kościoła dopiero po interwencji policji. Co na to sam biskup, który od lat jest na celowniku gejów i lesbijek? Wyjaśnia, że nikt nikogo nie przymusza do korzystania z poradni prowadzonej w jego diecezji, a on nie może zostawić człowieka, który prosi o pomoc, samemu sobie. Biskupa wsparła jednoznacznie Konferencja Episkopatu Hiszpanii.

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję