Reklama

Na bieżąco

Niedziela Ogólnopolska 16/2019, str. 7

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Odpowiedzialność przed Bogiem

Msze św., apele pamięci, odwiedzanie grobów i marsze pamięci – tak wyglądały uroczystości 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką

Uroczystości z okazji 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbywały się w wielu miejscach Polski, ale te najważniejsze – w Krakowie, gdzie pochowana jest para prezydencka, oraz w Warszawie. W stolicy na Wojskowych Powązkach pochowanych jest najwięcej ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w drodze na uroczystości państwowe do Katynia. – „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Kościół daje nam tę Ewangelię na rocznicę śmierci 96 osób. Bałwochwalstwo niesie smutek, a prawda niesie radość, choć nieraz opłaconą wysoką ceną – powiedział podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha.

Reklama

Po Eucharystii z udziałem najwyższych władz państwowych przeszedł Marsz Pamięci na Krakowskie Przedmieście, gdzie głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński – brat śp. prezydenta. – Wyprawa do Smoleńska, do Katynia nie była zwykłym wyjazdem – była pełnieniem pewnej misji, która obejmowała sprawy dużo szersze niż tylko wspomnienie o tych, którzy zostali wtedy wymordowani. Tu chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co jest niezwykle istotne i co nam zabierano, nie tylko podczas II wojny światowej, ale i po niej – powiedział.

W uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim wziął udział także prezydent Andrzej Duda. – Kiedy dzisiaj, po 9 latach, patrzymy na nas i na Rzeczpospolitą, to powiedzmy otwarcie – jesteśmy jak człowiek, który utracił rękę. Ona nie odrośnie, tak samo jak nic ich nie zastąpi – powiedział. – Kiedy człowiek straci rękę ma dwa wyjścia. Albo się podda, załamie, albo powie sobie: potrzebuję dwa razy tyle wewnętrznej mocy i determinacji i jedną ręką nauczę się robić to wszystko, co robiłem dotychczas dwiema. Będzie mi trudniej, ale dam radę.

Prezydent zaapelował, aby z tamtej tragedii płynęły też moc i imperatyw, by realizować dzieło ofiar. – To jest nasza odpowiedzialność przed Bogiem, przed narodem, przed ojczyzną, ale i przed nimi, bo oni przecież patrzą na nas – podkreślił.

Artur Stelmasiak

Krótko

Reklama

Instytut „Ordo Iuris” powiadomił Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o nasilającej się wrogości względem chrześcijan w Polsce. W 2018 r. w naszym kraju doszło do 31 przestępstw noszących znamiona chrystianofobii.

Z badania CBOS wynika, że 62 proc. Polaków ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze. 27 proc. uważa, że jest ona dostateczna, a 7 proc. – że niedostateczna.

Gen. Lech M. – były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy organizacji „Air Show” w Radomiu w latach 2010-15.

W PO narasta sprzeciw wobec kształtu list Koalicji Europejskiej. Ze startu zrezygnował obecny eurodeputowany Adam Szejnfeld – ze względu na odległe miejsce, a sen. Jan Rulewski opuścił PO z racji obecności na listach postkomunistów.

W Warszawie na plebanii kościoła pw. św. Augustyna na Muranowie 35-letni mężczyzna zaatakował szklanym przedmiotem jedną z osób tam przebywających. Ksiądz, który próbował odciągnąć napastnika, został kilkakrotnie uderzony w twarz. Podczas obezwładniania przez policjantów ustała praca serca napastnika. Był reanimowany, trafił do szpitala. Niestety, zaatakowany mężczyzna zmarł.

Na Jasnej Górze 7 kwietnia br. odbył się XVI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, na który przybyło ponad 50 tys. motocyklistów.

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję