Reklama

Niedziela Legnicka

Przed maturą u Królowej

Pierwszy dzień wiosny, 21 marca, stał się w naszej diecezji dniem pielgrzymki maturzystów do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski. Również w bieżącym roku 2-tysięczna grupa uczniów, ich katechetów i nauczycieli przybyła do Częstochowy, aby stanąć na modlitwie przed Jej obrazem

Niedziela legnicka 13/2019, str. V

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Ks. Piotr Nowosielski

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po przyjeździe na Jasną Górę, który – jak stwierdzali w swoich wypowiedziach – znów dla większości maturzystów był pierwszym w życiu spotkaniem z tym miejscem, młodzież zaproszona była do bazyliki. W niej obok animacji muzycznej przygotowanej przez diakonów naszego seminarium: Mateusza Maleńczuka, Mateusza Nawrota, Szymona Opałę i kl. Artura Jaguszczaka wraz z ks. prefektem Tomaszem Kołodziejem, młodzi ludzie korzystali z sakramentu pokuty. Tu także miała miejsce okolicznościowa konferencja na temat: Po co Kościół w życiu?, wygłoszona przez ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka z archidiecezji krakowskiej.

Po przygotowaniu do liturgii wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostali zaproszeni do udziału w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej w gronie prawie 60 koncelebransów biskup senior Stefan Cichy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kaplicy powitał wszystkich przybyłych o. Jan Poteralski OSPPE, podprzeor Jasnej Góry. – Tu, do Maryi ludzie zawsze przychodzili, szukając rozwiązania swoich problemów. Dziś jesteście tu także wy, w wyjątkowym momencie swojego życia. Drodzy Młodzi! Niech wam Pan Bóg błogosławi, Maryja ma zawsze w swej opiece, a wy idźcie w przyszłość, idźcie z Chrystusem, z różańcem w ręku, za krzyżem, jako mężczyzna i kobieta – życzył maturzystom.

Natomiast bp Stefan Cichy w wygłoszonej homilii nawiązał do symboliki drogi. – Każda pielgrzymka to przebyta droga, nie tylko w kilometrach, ale także droga duchowa – mówił Biskup Senior. Zwrócił uwagę, że każdy kierowca udający się w drogę, musi mieć nie tylko pojazd, ale i dobrą widoczność, kierownicę i hamulce.

– W życiu ludzkim podobnie. Potrzebujemy jasnego rozeznania drogi. Trzeba nam więc poznawać naukę Chrystusa. Nie tylko w czasie katechizacji, ale i potem stale winniśmy zgłębiać prawdę Ewangelii. Trzeba też o jej wskazaniach pamiętać i stosować, aby dobrze kierować swoim życiem. Trzeba też czasem umieć z czegoś zrezygnować, hamować się, aby trzymać się tej drogi, którą wskazuje Chrystus.

Reklama

Życzył też, aby w Maryi dostrzegać Tę, która wskazuje drogę do Syna. – Módlmy się, aby wypraszała nam pójście zawsze właściwą drogą – apelował Ksiądz Biskup.

Po Mszy św. znów była okazja do indywidualnego lub grupowego zwiedzania Jasnej Góry, a następnie odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Pomocą w jego przeżyciu, jak i całej pielgrzymki, była m.in. książeczka pielgrzyma opracowana przez dk. Emiliana Gwiżdża, zawierająca pieśni, modlitwy i rozważania.

W przebieg pielgrzymki zaangażowała się młodzież ze swymi katechetami z I LO w Bolesławcu (czytanie, psalm, modlitwa wiernych, śpiewy chóru, prowadzenie Drogi Krzyżowej), młodzież z II LO w Bolesławcu (akt oddania się młodzieży Matce Bożej), młodzież z Salezjańskiego LO w Lubinie (nagłośnienie podczas Drogi Krzyżowej).

My także przyłączamy się do podziękowań pod adresem uczestników, organizatorów i wszystkich zaangażowanych w przebieg XXVI Pielgrzymki Maturzystów.

2019-03-27 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści z archidiecezji łódzkiej tuż przed egzaminem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Prawie 2 tys. maturzystów arch. łódzkiej przybyło z modlitwą na Jasną Górę. Uczniowie klas maturalnych tej diecezji przybywają każdego roku we wtorek po Wielkanocy, aby zawierzyć Matce Bożej ten ważny egzamin.

„Chcemy zaakcentować młodym, że czas matury to nie tylko czas sprawdzania naszej wiedzy, podejmowania decyzji co do studiów, ale może i powinna rodzić się jakaś świadomość i decyzja, co mam w życiu robić, w którą stronę pójść, nie tylko jeżeli chodzi o karierę i studia, ale też czy małżeństwo, czy Pan Bóg mnie powołuje do życia na wyłączną służbę Panu Bogu, do kapłaństwa albo do służby zakonnej” – wyjaśnia ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży arch. łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Dar przyjaźni

2024-04-24 10:17

Magdalena Lewandowska

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

– Duchowość chrześcijańska jest duchowością przyjaźni – mówił podczas Inspiratora Małżeńskiego ks. Mirosław Maliński.

Duży kościół w parafii NMP Królowej Pokoju u ojców oblatów na wrocławskich Popowicach wypełnił się małżeństwami wspólnie się modlącymi i słuchającymi o przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem. Wszystko za sprawą projektu "Inspirator Małżeński". O przyjaźni mówił ks. Mirosław Maliński – znany wrocławski duszpasterz akademicki związany m.in. z ruchem wspólnoty Spotkań Małżeńskich – oraz Monika i Marcin Gomułkowie – autorzy projektu „Początek Wieczności” prowadzący liczne warsztaty i rekolekcje. Z koncertem wystąpił duet „Jedno ciało”, a zwieńczeniem spotkania była Eucharystia, której oprawę muzyczną zapewni zespół BŁOGOsfera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję