Reklama

"Chleb Miłości"

Umiejętność myślenia o innych

Wielki Post dla wielu chrześcijan jest czasem zatrzymania się, modlitwy, podejmowania postanowień, jałmużny, ofiary... Każdy ma swój osobisty sposób na to, by przez te czterdzieści dni znaleźć się bliżej Boga, być bardziej dla Niego niż dla siebie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wielu lat Caritas w Polsce wspomaga nas w czynieniu dobra, proponując włączenie się w wielkopostną akcję jałmużny, wyrzeczenia, którą realizuje w duchu miłości bliźniego. Caritas na terenie Polski nie prowadzi wspólnej i jednolitej akcji wielkopostnej, tak jak ma to miejsce przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to we wszystkich parafiach rozprowadzane są charakterystyczne świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Na terenie poszczególnych diecezji jałmużna wielkopostna przybiera różne formy: rozprowadzane są baranki wielkanocne, paschaliki, babki, chlebki. Również przeznaczenie zebranych w niej ofiar jest różnorodne.
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz piąty proponuje wiernym naszej diecezji włączenie się w szczególny rodzaj jałmużny wielkopostnej w postaci akcji "Chleb Miłości", do której w roku bieżącym włączyło się już blisko dwadzieścia innych Caritas diecezjalnych w Polsce. W ramach tej akcji w parafiach naszej diecezji od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty rozprowadzane będą miniatury chleba w chakterystycznych pudełeczkach-skarbonkach z wyciętym otworem w kształcie serca. W Niedzielę Palmową natomiast przed kościołami rozdawane będą ulotki informujące i przypominające o akcji. Niech ten chlebek znajdzie się w naszym koszyku ze święconką, a następnie zostanie podzielony przez rodzinę w czasie śniadania wielkanocnego.
W roku 2002 w całym kraju przygotowanych zostało blisko 400 tys. chlebków, w roku bieżącym będzie ich blisko 600 tys. W naszej diecezji w roku ubiegłym rozprowadzono ok. 90 tysięcy chlebków. Zebrane co roku pieniądze (ok. 120 tys. zł) od dwóch lat przeznaczane są na realizację zadań Środowiskowej Sekcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Pomoc". Głównym zadaniem Sekcji jest pomoc w tworzeniu i funkcjonowaniu świetlic profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas lub inne organizacje kościelne. Caritas naszej diecezji, podobnie jak w latach ubiegłych, prosi o ofiarę 3 zł za "Chleb Miłości". - Wiemy, że przed Wielkanocą w wielu sklepach będzie można nabyć podobne chlebki, których cena będzie bez wątpienia niższa - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, p.o. dyrektora diecezjalnej Caritas. Jesteśmy jednak przekonani, że tak samo jak nam, również naszym diecezjanom leży na sercu dobro dzieci, którym na co dzień nierzadko brakuje ciepła i miłości.
Swoje szczególne przeznaczenie ma także opakowanie "Chleba Miłości". Po wyjęciu zawartości pudełko powinno stać się Całoroczną Skarbonką Dobroci. Chcemy - mówi ks. A. Kołodziejczyk - w ten sposób położyć nacisk na wymiar edukacyjny akcji. W idei Całorocznej Skarbonki Dobroci nie tyle chodzi o zebranie pieniędzy, co o umiejętność myślenia o innych i dzielenia się z potrzebującymi. Zbierający sami powinni zdecydować, komu i kiedy pomogą, może to być sąsiad, ktoś z rodziny, znajomy. Jeżeli zaś nie będzie można w ten sposób wykorzystać zawartości skarbonki, to można ją w przyszłym roku przynieść do kościoła i wymienić na nową - z chlebkiem.
Zgodnie ze Statutem Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jej zasadniczym zadaniem jest szerzenie ewangelicznej zasady miłości bliźniego i uwrażliwianie wierzących na potrzeby ich braci. Zadanie to jest realizowane m.in. poprzez takie akcje jak "Chleb Miłości", której najważniejszym celem jest budzenie nowej wyobraźni miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: nowoczesny kościół wyróżniony przez ministerstwo kultury

2025-09-26 20:27

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

nowoczesność

wikipedia/Vpe

Kościół pw. Ducha Świętego w Montpellier

Kościół pw. Ducha Świętego w Montpellier

Kościół pw. Ducha Świętego w Montpellier został uhonorowany przez francuskie ministerstwo kultury oznakowaniem „Wyróżniająca Się Architektura Współczesna”. Poświadczająca to tablica pamiątkowa została odsłonięta dziś wieczorem w obecności miejscowego arcybiskupa Norberta Turiniego i architekta-wizjonera Marcela Pigeire’a, który za swój projekt sprzed pół wieku nie wziął honorarium.

Świątynia w dzielnicy Cévennes w Montpellier powstała w 1965 roku, gdy kończący się Sobór Watykański II chciał zbliżyć wiernych do ołtarza. 35-letni wówczas Pigeire stworzył kościół mogący pomieścić 700 wiernych, na planie centralnym, pełen światła. Wyróżnia się on trójkątnymi fasadami, symbolizującymi Trójcę Świętą, podobnie jak trzy kolumny podtrzymujące strop na wysokości 17 metrów.
CZYTAJ DALEJ

O co się boję zapytać Jezusa dzisiaj?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 43b-45.

Sobota, 27 wrzesień. Wspomnienie św. Wincentego à Paulo, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie

2025-09-27 17:55

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska/ B. Kruszyk

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję