Reklama

Sanktuarium Grobu Bożego

Tylko w Miechowie

Do bazyliki Grobu Bożego w Miechowie od wieków podążają pielgrzymi, by pomodlić się przy najstarszej w świecie i najwierniejszej replice Grobu Chrystusa z kaplicy jerozolimskiej. Początków kultu należy szukać w pielgrzymce komesa Jaksy, herbu Gryf, do Ziemi Świętej.
Jest rok 1163. Pobożny, małopolski wielmoża powraca z Jerozolimy z kilkoma workami "świętej ziemi" - i z marzeniem o zaszczepieniu kultu Grobu w Ojczyźnie...

Niedziela kielecka 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szacowna historia

Jaksa, za zgodą patriarchy jerozolimskiego, zabrał ze sobą kilku braci - stróżów Grobu (z kanonikiem Gallusem) i ufundował im w swoich posiadłościach klasztor oraz niewielki kościółek. Kilkakrotnie przebudowywana świątynia ulegała licznym pożarom. 15 lipca 1799 r. bp Tomasz Nowina Nowiński konsekrował ją pw. Grobu Bożego.
Bożogrobcy swą posługą zapewnili świetność kościołowi i miasteczku na długie lata. Do ich głównych zadań należało: szerzenie kultu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, a także opieka nad pielgrzymami i chorymi, oraz prowadzenie szkół. Zaszczepili w Polsce swą specyficzną liturgię i obyczaj.
W Miechowie miał swą siedzibę generał zakonu, tu był nowicjat, stąd zakonnicy udawali się do pracy misyjnej. Zakon wydał wielu światłych ludzi. Miechowici - bo tak ich nazywano - opiekowali się sanktuarium do 1819 r. Po kasacie zakonu, miasto, jak i ruch pielgrzymkowy, znacznie podupadły.
Ponieważ metryka miechowskiej świątyni sięga XII w., konieczne były przebudowy. Obecna bazylika jest trzynawową, trójprzęsłową świątynią gotycką, z przełomu XIV i XV w., z fragmentami romańskimi, którą w XVIII w. przebudowano na styl późnobarokowy. Dla sylwetki kościoła charakterystyczna jest wieża, zakończona hełmem w kształcie kuli, z krzyżem Bożogrobców. Rokokowo-klasycystyczny ołtarz główny przedstawia scenę Zmartwychwstania. W krużgankach z XIV w. znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Unikatowy obiekt sakralny stanowi kaplica Grobu Bożego, datowana na 1530 r. - najstarsza i najwierniejsza kopia Grobu Chrystusa.
3 listopada 1996 r., Prymas Polski kard. Józef Glemp, uroczyście ogłosił Breve Jana Pawła II (z 10 kwietnia 1996 r.), nadające miechowskiemu sanktuarium miano bazyliki mniejszej. Akt ten zwieńczył żmudne i wieloletnie dzieło proboszczów miechowskiego kościoła, starających się o uzyskanie tego tytułu. Bp Kazimierz Ryczan, dla dalszego podniesienia rangi świątyni, erygował w 1997 r. Miechowską Kapitułę Kolegiacką. W zabytkowych stallach znów zasiedli kanonicy, ubrani w stroje, wzorowane na tradycji Bożogrobców miechowskich... Wydaje się, że obecnie bazylika wkroczyła w okres renesansu swej świetności.

Reklama

Przeżyć Wielki Tydzień w Miechowie

Bożogrobcy z Miechowa zaszczepili w Polsce wiele zwyczajów liturgicznych, które wywodzą się bezpośrednio z rytuału jerozolimskiego. Im zawdzięczamy tradycję robienia grobów w Wielki Piątek oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej w terenie. Natomiast mniej powszechny jest obecnie zwyczaj przygotowywania misteriów wielkanocnych, z których miechowici szeroko słynęli.
Do jedynego w swoim rodzaju przeżycia tajemnicy Pustego Grobu w Miechowie, mieszkańcy miasta i pielgrzymi przygotowują się przez cały Wielki Post, a szczególnie podczas obrzędów Wielkiego Tygodnia. Droga Krzyżowa jest tu odprawiana w każdy piątek, przez cały rok. Gorzkie Żale, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniami pasyjnymi, kończą się zawsze błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wreszcie nadchodzi Niedziela Palmowa...
- Od 8 lat procesja z palmami wyrusza z kaplicy przy hospicjum, kierując się do bazyliki - mówi ks. prał. Jerzy Gredka, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Miechowie, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, proboszcz parafii. - Na czele procesji jedzie "Chrystus" na kucyku, odpowiadający sylwetką i strojem opisowi z Ewangelii. Uczestniczy w niej ok. 1000 osób, w tym również małe dzieci. Przy dźwięku bijących dzwonów tłum wiernych wkracza do bazyliki.
W Wielki Wtorek Droga Krzyżowa wyrusza ulicami miasta. Rozważania przygotowują poszczególne stany społeczne i grupy zawodowe Miechowa. W Wielki Czwartek - dzień kapłański - tradycyjne obmywanie nóg. Wyznacza się do tego obrzędu kombatantów z AK, bojowników o wolną Polskę. Wielkopiątkowej Liturgii w bazylice i Drodze Krzyżowej po gotyckich krużgankach zawsze przewodniczy Biskup Kielecki - na pamiątkę celebrowania tych obrzędów przez proboszczów generalnych. Opis Męki Pańskiej, rozważany w świątyni, śpiewany jest na role przez księży parafialnych, co nawiązuje do tradycji śpiewów zakonnych. Figura Chrystusa niesiona jest przez dziewczęta w białych tunikach, a przed figurą wierni niosą: młotek, gwoździe, ciernie, obcęgi, trzcinę z gąbką, włócznię i drabinę. Podobnie, jak w dawnych czasach, procesji do Grobu towarzyszy odgłos drewnianych kołatek. Wyrażanym uczuciom żalu i rozpaczy wtóruje pieśń chóru. Nad uformowaną, według określonego porządku, procesją (m. in. z harcerzami, żołnierzami, strażakami, dziećmi w krakowskich strojach) góruje Najświętszy Sakrament, niesiony przez Księdza Biskupa. Podążają za nim rycerze Grobu Bożego, kanonicy miechowscy, kapłani. Doskonała akustyka w bazylice sprzyja śpiewnemu dialogowi pomiędzy chórem, a kapłanami i wiernymi. Przy Grobie stróżują strażacy, dzierżąc w dłoniach halabardy.

Dzisiejsza wspólnota parafialna

Z bogatej propozycji działających tu grup i wspólnot, każdy może wybrać coś dla siebie. Są to m.in.: Oaza Dzieci Bożych, Ruch Światło-Życie, neokatechumenat, koła Żywego Różańca, dziecięce kółka różańcowe, Odnowa w Duchu Świętym, Krucjata Eucharystyczna, dziecięce i młodzieżowe koła misyjne, Mali Rycerze Miłosierdzia Bożego, duszpasterstwo harcerzy i kombatantów, chór parafialny, schola młodzieżowa, Rodzina Radia Maryja, duszpasterstwo chorych, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Młodzieżowy Wolontariat przy hospicjum oraz Zespół Parafialny Caritas; jest także liczna grupa ministrantów. W pracy Księdzu Proboszczowi pomagają księża wikariusze: ks. Lucjan Sańpruch, ks. Marek Połoński, ks. Krzysztof Wieczorek, ks. Wiesław Chęcina, ks. Wojciech Czekaj. W dzieło parafialne włączają się także siostry: służki, albertynki, benedyktynki, misjonarki.
W ostatnich latach trwał kompleksowy remont świątyni. Objął on wszystkie elementy wyposażenia kościoła. Imponująco wyglądają dziś pozłocone detale na tle pastelowych, różowych ścian. Remont ukończono 15 kwietnia 2002 r. - na odpust parafialny, z okazji celebracji 200-lecia konsekracji świątyni. Wielkim wydarzeniem ostatniego roku była także Msza św. Jubileuszowa (z okazji Papieskiego Breve), poprzedzona modlitewnym triduum. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski, ks. abp Józef Kowalczyk.
Tuż przed Bożym Narodzeniem, Mszę św. z Miechowa, pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Ryczana, transmitowała TV "Polonia".
Miechów tętni więc życiem, które wzbogacają swą obecnością pielgrzymi, przybywający tu z wielu krajów Europy i Ameryki. I na szczęście, coraz częściej - Polacy... Bo Miechów, to jedyne w Polsce sanktuarium, które koncentruje się na najważniejszym dla chrześcijaństwa święcie - Tajemnicy Paschalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

[ TEMATY ]

Bóg

liturgia

Grażyna Kołek

Kiedy budujemy dom, to z dnia na dzień widzimy efekt naszej pracy. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany i wreszcie dach. Kiedy krawcowa szyje ubranie i powstaje piękna bluzka lub zgrabna sukienka, także widzi efekt swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie potocznie jest nazywana papieską parafią, a to dzięki wizycie papieża Jana Pawła II w 1987 roku w Lublinie i Mszy św. sprawowanej przez naszego Rodaka przy budującej się wówczas świątyni na Czubach. Niemym świadkiem tych wydarzeń po dziś dzień jest metalowy krzyż, który miał widnieć na frontonie kościoła, ale ostatecznie pozostał na tym samym miejscu, co podczas historycznej liturgii. W tym roku parafia świętuje 40-lecie. Z tej okazji odbyły się misje prowadzone przez ojców misjonarzy Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję