Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oddana krew daje życie

Pod tym hasłem odbyła się kolejna akcja poboru krwi zorganizowana w Majdanie Starym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2018, str. VI

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

100‑lecie niepodległości

Joanna Ferens

Wręczenie statuetki „100 litrów krwi” w Majdanie Starym dla Marcina Sprężyny z Hedwiżyna

Wręczenie statuetki „100 litrów krwi” w Majdanie Starym dla Marcina Sprężyny z Hedwiżyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta akcja jest wyjątkowa – wyjaśnia kierownik biłgorajskiego Oddziału PCK i współorganizator akcji Edward Kurzyna. – Jesteśmy tuż przed 11 listopada, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. My, Honorowi Dawcy Krwi, dzieląc się krwią z innymi, chcemy w ten sposób uczcić ten wielki jubileusz. Akcje w Majdanie Starym rozwijają się i coraz więcej osób w nich uczestniczy. Nie tylko mieszkańcy Gminy Księżpol, ale także osoby z całej Ziemi Biłgorajskiej. To nasz wspólny wkład w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości – mówił.

Bezinteresowny dar

Podczas akcji przeprowadzonej 28 października została przekroczona ilość 100 litrów krwi oddanej w tym roku. Tę wyjątkową liczbę przekroczył mieszkaniec Hedwiżyna Marcin Sprężyna. – W honorowe krwiodawstwo włączyłem się z chęci niesienia pomocy potrzebującym, chcę zrobić coś bezinteresownie dla innych – wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W akcji uczestniczyła dr Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. W rozmowie nie ukrywała swojego wzruszenia, a także ogromnego uznania dla krwiodawców. – Jest to piękna rzecz, że lokalne środowiska chcą uczcić 100 lat Niepodległej i cieszę się bardzo, że wybrali krwiodawstwo jako metodę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziś na szczęście nie musimy przelewać własnej krwi w obronie Ojczyzny i takich wartości, jak wolność czy suwerenność. Możemy za to w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za drugiego człowieka własną krwią wesprzeć tych, którzy tej szczególnej pomocy potrzebują – mówiła pani doktor.

Szczególne słowa podziękowania do honorowych dawców krwi skierował inicjator i pomysłodawca akcji ks. Adrian Borowski. – Wyjątkowe wyrazy podziękowania i uznania należą się tym, którzy z poczucia obowiązku i dobroci serca oddają krew. Dziękuję za wasze zaangażowanie, za to, że jesteście, że tak licznie odpowiadacie na nasz apel. Dziękuję za każdą kroplę krwi, która została tutaj oddana. Kropla do kropli i uzbierała się piękna ilość. Przez 1,5 roku zebraliśmy tutaj ponad 150 litrów krwi. Szczególnie dziękuję dyrektor RCKiK w Lublinie Elżbiecie Puacz za jej obecność, świadectwo wiary, talent i dobroć serca – podkreślił.

Ratując chorych i potrzebujących

Patronat honorowy nad akcją objął poseł Piotr Olszówka. – Jestem bardzo dumny z tego, że tak wielu ludzi z mojej ziemi dokłada swą cegiełkę do ratowania osób chorych i potrzebujących. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. My jako Sejm pracujemy nad frakcjonowaniem krwi w Polsce. Chcemy zabiegać o to, by krew mogła być w Polsce przetwarzana na każdym etapie i żeby w ten sposób było odpowiednie zabezpieczenie medyczne naszych obywateli – mówił poseł.

Reklama

W ramach akcji został zorganizowany również patriotyczny koncert chórów pod hasłem „Wpatrz się i wsłuchaj! Oto Polska idzie”. Przed zgromadzoną w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym publicznością wystąpili: Chór Tomaszowiacy z Tomaszowa Lubelskiego, Chór Parafialny z Korytkowa Dużego, Chór Parafialny z Frampola, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym oraz Chór Męski Klucz z Majdanu Starego.

Przykład dla innych

Słowa uznania do organizatorów koncertu i wszystkich zaangażowanych w akcję poboru krwi skierował również proboszcz parafii w Majdanie Starym ks. Adam Sobczak. – Ta akcja i koncert to jest coś niesamowicie urzekającego. Jest to ogromna inicjatywna i wielkie zaangażowanie ludzi, a ja jestem pod wrażeniem tego, co oni tu robią. Ci ludzie, którzy tutaj żyją, chcą wiele dać z siebie i dają zawsze, gdy się ich o to poprosi. Jestem z nich bardzo dumny i cieszę się, że są tak wspaniałym przykładem dla innych – podkreślił.

W akcję zaangażowały się także harcerki z V Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek Agape im. Ireny Sendlerowej, które przygotowały warsztaty i pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz słodki poczęstunek.

Do oddania krwi zgłosiło się 101 chętnych, zaś krew oddało 87 osób. Każdy dawca krwi otrzymał od organizatorów pamiątkowy prezent. Akcja poboru krwi została zorganizowana przez: parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, Szkołę Podstawową im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym oraz PCK Oddział w Biłgoraju.

2018-11-07 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi – 25 maja

[ TEMATY ]

pielgrzymka

krwiodawstwo

Honorowi Dawcy Krwi

Matej Kastelic/Fotolia.com

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 25 maja. Uczestnicy wezmą udział we Mszy św. o godz. 11.00 na Jasnogórskich Wałach, której będzie przewodniczył ks. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi.

O godz. 14.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której rozważania odczytają przedstawiciele krwiodawców z całej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan i społecznik

Niedziela lubelska 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

kapłan

Paweł Wysoki

Poświęcenie groty Matki Bożej Fatimskiej

Poświęcenie groty Matki Bożej Fatimskiej

Ks. prał. Jan Kiełbasa, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej, został przeniesiony w stan emerytalny

Panie Boże, dziękuję za wszystko i za wszystkich: za lata pracy w Niedrzwicy Kościelnej i za wspaniałych ludzi, których postawiłeś na mojej drodze – mówił ks. Jan Kiełbasa podczas Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Na Eucharystii zgromadziła się rzesza parafian oraz przyjaciół i dobroczyńców Księdza Prałata, a także jego rodzina i kapłani. Wszyscy modlili się w intencji charyzmatycznego proboszcza, dziękując za 46 lat jego kapłaństwa oraz 17 lat pasterzowania w niedrzwickiej parafii.
CZYTAJ DALEJ

Minister Nowacka obraża protestujących przeciwko "edukacji zdrowotnej"

2025-03-02 21:54

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Barbara Nowacka

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

W wywiadzie dla TVP Info Nowacka mówiła m.in. "Przedmiot jest bardzo dobrze przyjęty przez wszystkie środowiska medyczne, naukowe, ekspertów, rodziców. Natomiast jest pewna grupa, która uznała, że jest to paliwo polityczne i próbuje zniszczyć projekt tylko dlatego, że wolą żeby dzieci i młodzież żyły w nieświadomości (...) Edukacja zdrowotna daje wiedzę dotyczącą diety, ruchu, zdrowia, profilaktyki badań (…) dzisiaj wiele mówimy o kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży. chcemy, by one wiedziały jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. i o tym jest ten przedmiot (…) zaraz powiedzą, że fizyka, chemia i matematyka są antyrodzinne" - informuje Fundacja Grupa Proelio.

97 tys. osób podpisało się pod apelem "Nie dla deprawacji seksualnej w szkołach", w którym sprzeciwiamy się wprowadzeniu permisywnej edukacji seksualnej do szkół w ramach nowo planowanego przedmiotu "Edukacja zdrowotna". W ogromnej mierze przeciwko przedmiotowi protestowali oburzeni rodzice. Do apelu dołączono obszerne merytoryczne uwagi do zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podstawy programowej. Szereg krytycznych uwag zgłosili też wybitni eksperci w tematyce wychowania w dziedzinie seksualności, promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, tacy jak dr Szymon Grzelak.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję