Biskup Roman Pindel 13 października konsekrował świątynię Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Liturgiczny akt uroczystego poświęcenia wieńczył dzieło odbudowy parafialnego kościoła po tragicznym pożarze sprzed pięciu lat.
– Dziś, w dniu poświęcenia tej świątyni, dziękujemy Bogu wpierw za wcześniejszą świątynię, która spłonęła, ale szczególnie za trud i ofiarność przy budowaniu nowej, przy jej wyposażaniu i upiększaniu. Dziękować i cieszyć się chcemy, jak czynili to Izraelici przy poświęceniu odbudowanej swojej świątyni w Jerozolimie – mówił w homilii bp Pindel. Przypominając historię z tragicznymi wydarzeniami pożaru i wysiłkiem budowania nowego obiektu sakralnego, porównał ją do biblijnych opisów zburzenia i odbudowania świątyni jerozolimskiej. Biskup przypomniał także, że od wielu dziesiątków lat drewniany kościół na Stecówce służył wiernym i miłośnikom górskich wędrówek. – Dziękując Bogu za nową świątynię i poświęcając ją na wyłączną służbę Bogu, módlmy się, by była ona zawsze pełna, bo jest ona miejscem spotkania Boga z ludźmi, przede wszystkim z tymi, którzy tworzą tę wspólnotę parafialną – zaapelował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Eucharystię celebrował razem z proboszczem parafii ks. Grzegorzem Kotarbą i kapłanami dekanatu istebniańskiego. Liturgię upiększyli wierni góralskim śpiewem i ludowymi strojami.
Historia drewnianego kościoła na Stecówce sięga 1957 r., kiedy to rozpoczęto budowę drewnianej kaplicy w przysiółku należącym do parafii w Istebnej. W kolejnych latach obiekt powiększono o wieżę i zakrystię. Parafię, do której należą mieszkańcy Pietraszonki, Skały, Łączyny, Mlaskawki, Murzynki, Leszczyny i Stecówki, ustanowiono w końcu stycznia 1980 r. W nocy z 2 na 3 grudnia 2013 r. doszło do tragicznego pożaru, który całkowicie pochłonął drewnianą świątynię. Niedługo po pożarze podjęto starania o odbudowę kościoła, m.in. organizując koncerty z udziałem regionalnych zespołów działających w Beskidach. Nowa świątynia stanęła w stanie surowym w 2014 r. Pierwsza Msza św. w odbudowanym kościele została odprawiona w listopadzie 2016 r. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.