Reklama

Kościół

wasze świadectwa

Dziesięć utworów jedno przesłanie

Ty w obronie mojej stój
Moje życie dał mi Bóg
Nawet jeśli boisz się, nawet jeśli tracisz sens
Wiedz, że zawsze będę kochać Cię
(V Nie zabijaj, Piotr Łukaszewski)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszym stałym czytelnikom projekt Decalogue jest już dobrze znany. Oprócz płyty muzycznej pod tym samym tytułem do projektu zaliczymy wyprawy górskie z tablicami Dziesięciu przykazań na Synaj czy też na Mont Blanc. Każda z tych inicjatyw miała przypominać o Dziesięciu Bożych przykazaniach, które Pan Bóg przez Mojżesza zostawił nam wszystkim, a o których wielu dziś zapomniało. Od ich przestrzegania bądź nie zależy jakość naszego indywidualnego życia, ale też globalnego. Niebawem w Rzeszowie odbędzie się jeden z punktów programu kongresu Ruchu „Europa Christi”, którego celem jest przywrócenie w Europie podstawowych wartości opartych na Ewangelii i Dekalogu.

Jednym z punktów kongresu będzie koncert Decalogue. Przypomnijmy: artyści – zaproszeni przez muzyka Marcina Pospieszalskiego i producenta Radka Grabowskiego – pochylają się nad prawami Bożymi zawartymi w Dekalogu. Każdy z nich przedstawia swoją artystyczną, muzyczną interpretację jednego z przykazań. W Rzeszowie na żywo będziecie mogli posłuchać m.in.: Michaela Patricka Kelly’ego (z Irlandii), Marcina Pospieszalskiego, Piotra Łukaszewskiego, Luxtorpedy, Levi Sakala, Darka Malejonka „Maleo”, Andrzeja Lamperta, Józefa Skrzeka, o. Stana Fortuny (z USA), Adeba Chamoun (z Syrii), Tony Malendeza (z Nikaragui).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CO?

Koncert w ramach II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” Podkarpackie 2018. W 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II.

Koncert jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na www.DEOmeo.pl/Europa; ważne: liczba miejsc ograniczona

GDZIE?

Rzeszów, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, G2A Arena – Jasionka

KIEDY?

16 października 2018 godz. 20.00

Na całe wydarzenie składają się projekty, świadectwa, panele i wystawy, współtworzą je m.in. młodzi ludzie z różnych ruchów i stowarzyszeń diecezji rzeszowskiej.

Z kamerą pojawi się Wojciech Jachymiak – reżyser, dokumentalista, scenarzysta i producent. Od początku uczestniczy w projekcie muzycznym Decalogue, rejestrując wszystkie działania twórcze. Był z muzykami przy nagrywaniu płyty w studiu muzycznym Custom 34 w Gdańsku, uczestniczył w ich wyprawach, tworząc oryginalne teledyski. Wyjątkowym obrazem, który powstał jako pierwszy, jest wideoklip Dekalog-Prolog. To jednoznaczny teledysk, który ma w sobie pewną strukturę kina artystycznego. Występują w nim postaci Mojżesza i św. Jana Pawła II.

Reklama

Wydarzenie w Rzeszowie będzie dopełnieniem i okazją do zamknięcia filmu „Dekalog znad Bałtyku” – zapisu rozmów z artystami, ich świadectwa życia przykazaniami Bożymi.

– Będzie to spotkanie wszystkich twórców projektu Decalogue, doskonała okazja do pokazania osób z różnych miejsc świata w jednym miejscu i czasie – mówi dokumentalista – czyli artystów z różnych kontynentów, którzy mają dla nas jedno przesłanie: przypomnienie nam, współczesnym, o niezmiennych prawach, które ukształtowały naszą cywilizację, kulturę. Przypomnienie Dziesięciu przykazań Bożych, o których Jan Paweł II mówił, że to „dziesięć prostych słów, od których zależy przyszłość Polski, Europy i świata...”.

2018-10-03 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktualność zagrożeń dla narodu wskazywanych przez stefana kardynała wyszyńskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. III

[ TEMATY ]

Europa Christi

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Różnorodność europejskiej kultury prawnej a proces kreowania zrównoważonego rozwoju regionalnego

Stefan Kardynał Wyszyński przypominał w swoim nauczaniu o pochodzeniu, znaczeniu i wpływie wartości chrześcijańskich na tożsamość zarówno Narodu polskiego, jak też „narodów świata”. Podczas głównych uroczystości milenijnych w Płocku (13 XI 1966 r.) mówił, że nieodłącznym elementem dziejów Narodu jest doświadczenie religijne, które „[…] jest dla nas tak doniosłe i cenne, iż pragniemy, oparci o przeszłość, iść po kamieniach milowych religijnej kultury Narodu w przyszłość […]”. Jednak – jak zauważał Prymas Tysiąclecia – nie jest to droga łatwa. Na trasie tej bowiem pojawiają się przeszkody, które zwłaszcza dla Narodu ochrzczonego mogą okazać się niszczycielskie, a w konsekwencji doprowadzić do jego zatracenia.
Zagrożenia te określał wprost jako: 1) wszelki indyferentyzm, 2) wszelka laicyzacja, a także 3) wszelka przymusowa ateizacja, jakkolwiek zaznaczał, iż pojęcia te mają odmienne znaczenie na Zachodzie i na Wschodzie.
Definiując indyferentyzm Stefan Kardynał Wyszyński podkreślał, że stanowi on wszelkie zobojętnienie na człowieka (w tym na jego myśli i wysiłki), jak również na sprawy rodziny, Narodu, a przede wszystkim zobojętnienie na „moce wiary, Ewangelii i Krzyża”. Istotne jest, że Prymas rozróżniał indyferentyzm krajów zachodnich od indyferentyzmu w krajach, gdzie stał się „programem politycznej walki z religijnością”. Prymas Polski ukazywał konsekwencje indyferentyzmu, określanego także „zaprogramowanym zobojętnieniem religijnym”, jako „deflację moralną i społeczną”. Taka postawa zobojętnienia na sprawy Boże skutkować będzie zobojętnieniem również na wszystkie sprawy społeczne, gospodarcze czy publiczne.
Dnia 14 VI 1964 r. z okazji 400-lecia przy jęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm w Parczewie Prymas Tysiąclecia przypominał: „Mówi się, że Polska musi być świecka, zeświecczona, czyli bez krzyży, bez Ewangelii, bez kościoła i kapłanów, bez uroczystych nabożeństw i procesji, bez Matki Najświętszej […]”.
Należy postawić pytania: Czy po upływie niemalże 60 lat nie słyszymy wciąż takich postulatów? Czy nie jest nadal zachwalana laicyzacja jako zeświecczenie nie tylko życia osobistego i rodzinnego, ale także społecznego i publicznego? Tak pojmowana laicyzacja jest zawsze próbą rozdziału, natomiast – jak stwierdził Stefan Kardynał Wyszyński – „[…] rozdział jest na początku niespołeczny, a później staje się antyspołeczny. Człowiek staje się do tego stopnia martwy i wewnętrznie obojętny, że już nie ma żadnych argumentów i motywów, w imię których można by jeszcze do niego przemówić”.
Trzecim zagrożeniem dla Narodu ochrzczonego jest wszelka przymusowa ateizacja rozumiana przez Prymasa jako narzucanie oficjalnego, politycznego światopoglądu, ponieważ odczuwana jest jako „gwałt sumień, wolności myślenia i pragnień” na wszystkich płaszczyznach życia, tj. w rodzinie, w szkole, w pracy, itp. W referacie wygłoszonym na Akademii w Rzymie (5 XI 1964r.) powiedział stanowczo: „Zagadnienie ateizmu ma dziś w wielu krajach oblicze bardziej polityczne niż racjonalistyczne. Istnieje polityczny program laicyzacji, ateizacji, istnieją uniwersytety od ateizowania, istnieją etatowi urzędnicy od ateizacji, półurzędowe stowarzyszenia do ateizowania obywateli”. Wszelka laicyzacja i ateizacja to nie tylko zubożenie człowieka, ale także klęska całego społeczeństwa.
W wypowiedziach bł. Stefana Wyszyńskiego można doszukiwać się pewnych elementów współcześnie pojmowanego zrównoważonego rozwoju (choć jeszcze wówczas w taki sposób nie definiowanego), przez który rozumie się „[…] taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie” (Raport Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. pt. „Nasza wspólna przyszłość”). Prymas wskazując zagrożenia mówił o „wszelkim” indyferentyzmie, „wszelkiej” laicyzacji i „wszelkiej” przymusowej ateizacji.
W tłumaczeniu tych pojęć bł. S. Wyszyński nie miał na myśli wyłącznie czynnika religijnego, ale także społeczny, gospodarczy czy polityczny – rozumiane zawsze w kontekście poszanowania zarówno praw człowieka, jak i Narodu.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję