Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ojczyzna to wielkie zobowiązanie

Z Mateuszem Bochenkiem – pełnomocnikiem Prezydenta Sosnowca ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej o świętowaniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela sosnowiecka 37/2018, str. V

[ TEMATY ]

patriotyzm

ojczyzna

Piotr Lorenc

Mateusz Bochenek

Mateusz Bochenek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Lorenc: – Sosnowiec przez cały rok świętuje odzyskanie niepodległości. Największym wydarzeniem w pierwszej połowie roku były uroczystości na placu Papieskim. Proszę powiedzieć o nich dwa zdania.

Reklama

Mateusz Bochenek: – Chcieliśmy, aby mieszkańcy Sosnowca mogli świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości przez cały rok, stąd m.in. pomysł organizacji tego wydarzenia. 16 czerwca na placu Papieskim, gdzie 19 lat temu z mieszkańcami Zagłębia spotkał się wielki Polak Jan Paweł II, odbyły się główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa naszej diecezji Grzegorza Kaszaka, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był premierowy koncert Piotra Rubika pt. „Wolność, Miłość, Niepodległość” z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej. Usłyszeliśmy nowe utwory kompozytora, ale także te poświęcone osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy okazji odbywał się także Piknik Organizacji Pozarządowych. Wspólnie z mieszkańcami walczyliśmy o pobicie rekordu Guinnessa w jednoczesnym niesieniu największej biało-czerwonej flagi, nie brakowało też bardzo realistycznych rekonstrukcji historycznych. Połączyliśmy świętowanie z zabawą i historią, a także pokazaliśmy mieszkańcom, jak wiele dobrego robią organizacje pożytku publicznego. Sądząc po tłumach, jakie zjawiły się na placu Papieskim, obchody były bardzo udane.

– Miasto zmobilizowało wszystkie podległe mu instytucje do organizacji obchodów 100. rocznicy, dlatego niemal we wszystkich dzielnicach mamy akcenty patriotyczne – imprezy są organizowane przez szkoły, filie biblioteki miejskiej, muzeum, Energetyczne Centrum Kultury. Proszę wymienić choć kilka uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Z okazji jubileuszu planowaliśmy organizację 100 imprez na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale ostatecznie będzie ich o wiele więcej. Poza wspomnianym wydarzeniem na placu Papieskim, warto wymienić konkurs na mural niepodległościowy, organizowany przez Zamek Sielecki, 100 lat ZHP w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – odsłonięcie pamiątkowej tablicy pamięci Zuchów, Harcerzy, Instruktorów i Seniorów ZHP z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, którzy przez walkę i służbę na rzecz kraju przyczynili się do odrodzenia naszej Ojczyzny. Trzeba pamiętać o odsłonięciu tablicy upamiętniającej obóz jeniecki w Porąbce, wystawie plenerowej na dziedzińcu Zamku Sieleckiego czy też tzw. „wędrówkach sosnowieckich” na 100-lecie niepodległości, organizowanych przez PTTK przy wsparciu miasta. Zasłużone osoby honorujemy także specjalnymi medalami niepodległościowymi. To nie koniec, bowiem wiele dzieje się w różnych częściach miasta. Wspomnę tu tylko Milowice, Trójkąt Trzech Cesarzy, Maczki, Lapidarium Armii Krajowej w Zagórzu. Ponadto organizowane są konkursy, koncerty i mnóstwo wydarzeń. W zasadzie mogłoby nam zabraknąć miejsca, aby wymienić wszystko. Cieszę się jednak, że prawie wszystkie jednostki i placówki edukacyjne włączyły się w te obchody.

– Czeka nas odsłonięcie pomnika Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca – gdzie i kiedy odbędzie się to wydarzenie?

– Aleksy Bień to postać wybitna. Używając analogii do Kazimierza Wielkiego, zastał Sosnowiec drewniany, a zostawił murowany. W trakcie jego rządów w mieście wybudowano linie tramwajowe, wiadukt pod torami kolejowymi na drodze w kierunku starego Sosnowca, zapoczątkowano regulację Czarnej Przemszy i Brynicy. Trwająca 33 miesiące prezydentura to spore zmiany m.in. w gospodarce komunalnej, mieszkaniowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty. Zmniejszyło się też bezrobocie. Wybudowano lub utwardzono ponad 20 km dróg, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wybudowano kolonię mieszkalną im. Limanowskiego, rozbudowano bazę szkolną, powstała Miejska Biblioteka Publiczna – można tak jeszcze długo wymieniać. Aleksy Bień był w 1918 r. jednym z twórców polskiej niepodległości w Zagłębiu. Jego pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada w Alei Zasłużonych Zagłębiaków w Parku Sieleckim, a więc tuż obok młodego Jana Kiepury.

– 18 listopada w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostanie odprawiona Msza św. w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, zakończona poświęceniem pomnika. Kto jest pomysłodawcą uroczystości i jaki jest udział miasta?

Reklama

– Zawsze staramy się uczestniczyć w tak dużych wydarzeniach, szczególnie tak doniosłych. Pomysłodawcami budowy pomnika są: bp Grzegorz Kaszak oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik.

– 11 listopada szykuje się duże wydarzenie w jednej z sosnowieckich dzielnic – Maczkach. Jaki będzie przebieg świętowania?

– Jak już wspominałem, świętujemy cały rok, ale w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę główne uroczystości odbędą się w Maczkach. Rozpoczniemy je od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Uroczystości odbędą się przed Krzyżem Wolności – który został wzniesiony w 1918 r., w podzięce za odzyskanie przez Polskę niepodległości – a także przy popiersiu Tadeusza Kościuszki. Będzie nam towarzyszyła Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Nie zabraknie wspomnień, historii i wzniosłych momentów. Będziemy także śpiewali pieśni patriotyczne w Miejskim Klubie Maczki. Zapraszam wszystkich sosnowiczan do wspólnego świętowania i udziału w organizowanych wydarzeniach. Pamiętajmy o wielkim poświęceniu naszych przodków, jesteśmy im to winni, stanowi to nasz obowiązek.

2018-09-12 10:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paciorek z różańca dziejów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

patriotyzm

Archiwum autora

Część artystyczna w kościele parafialnym w Hucie Różanieckiej

Część artystyczna w kościele parafialnym w Hucie Różanieckiej

W różańcu dziejów naszej ojczyzny znajduje się ten bolesny, który miał miejsce w Hucie Różanieckiej, naszej małej ojczyźnie. II wojna światowa napiętnowała boleśnie dzień 23 czerwca 1943 r. w tej miejscowości. Okupant z premedytacją przystąpił do pacyfikacji wsi. Była to krwawa cena za pomoc udzieloną partyzantom działającym w tej wsi i okolicach. Ponad stu mieszkańców zginęło na miejscu, innych wywieziono do obozów koncentracyjnych w Zamościu i Majdanku. Powróciło do domu niewielu

Z każdym rokiem ubywa żyjących świadków tych bolesnych wydarzeń. Z inicjatywy ks. dr. Marka Barszczowskiego, proboszcza parafii Huta Różaniecka i kombatantów, postanowiono uczcić bohaterów tych wydarzeń sprzed 71 lat, aby nie zatarły się w pamięci potomnych. Postanowiono wystawić pomnik w pobliżu kościoła parafialnego upamiętniający chwile, które tragicznie zapisały się w historii miejscowości, a przede wszystkim ludzi, którzy tu dla Polski poświęcili swoje życie. W końcu października br. pomnik był gotowy. Z kamienia wykonał go Grzegorz Sroga z Rudy Różanieckiej. Tablice wykonał i zasponsorował Sławomir Chudoba z Grabowca, a zaangażowanie ks. Proboszcza i parafian pozwoliło, aby pomnik był gotowy do uroczystego poświęcenia. 11 listopada dokonał tego biskup senior naszej diecezji Jan Śrutwa. Przybyły władze samorządowe, nauczyciele i wychowawcy z Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej wraz z Dorotą Wróbel, dyrektor placówki. Obecni byli kombatanci oraz ks. Julian Leńczuk, dziekan dekanatu Narol. Były poczty sztandarowe: kombatantów obozów koncentracyjnych ze Świdnika k. Lublina, kombatantów z Narola oraz z Rudy Różanieckiej. W homilii podczas Mszy św. w intencji ofiar pacyfikacji Biskup Senior podkreślił, jak wielką ofiarę krwi swoich dzieci poniosła Polska na tym terenie. Przypominał też wydarzenia z czasów, gdy Rzeczpospolita powstawała do niepodległego bytu, oraz własne przeżycia z lat wojny. Po Mszy św. dzieci przedstawiły montaż słowno-muzyczny przypominający chwile odzyskania niepodległości. Było to piękne i wzruszające przeżycie, świadczące o tym, że pamięć o tych wydarzeniach poniosą dalej następne pokolenia Polaków. Uroczystość przed pomnikiem prowadziła Maria Kudyba, dyrektor schroniska w Hucie Różanieckiej. Władysław Skibiński, który jako jeden z nielicznych przeżył pacyfikację i więzienie, przybliżył obecnym to tragiczne wydarzenie 1943 r. Z kolei Biskup Jan dokonał odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Złożenie wiązanek i wieńców przy poświęconym pomniku zakończyło uroczystość. Należy mieć nadzieję, że wydarzenia naszej historii, takie jak to w Hucie Różanieckiej, pozostanie w pamięci obecnych i potomnych. Każdy, kto spojrzy na ten pomnik, przypomni sobie bohaterskich Polaków i zaniesie przed Boży tron westchnienie za tych, co odeszli po nagrodę do Pana. Niech trwa pamięć naszej historii, a z nią niech trwa naród.
CZYTAJ DALEJ

Jutro Narodowy Marsz Życia w Warszawie

2025-04-26 10:10

[ TEMATY ]

Warszawa

Narodowy Marsz Życia

Paweł Wysoki

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Narodowy Marsz Życia to wyjątkowa okazja, by zrealizować swoisty testament papieża Franciszka, a także św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. To moment, by „wstać z kanapy”, zrobić raban i pokazać, że Polska nie zgadza się na cywilizację śmierci - powiedziała w rozmowie z KAI Lidia Sankowska-Grabczuk, rzeczniczka prasowa inicjatywy. W niedzielę, 27 kwietnia w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia - coroczna manifestacja na rzecz ochrony życia i rodziny.

Marsz rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Zamkowym. Poprzedzi go udział w Mszach św. odprawianych o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela oraz w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Trasa marszu będzie wiodła przez centrum miasta aż do Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję