Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Ojcowie somascy

Niedziela toruńska 9/2018, str. II

[ TEMATY ]

święci

Archiwum „Insieme – Razem”

Społeczność toruńskiej placówki „Insieme – Razem”

Społeczność toruńskiej placówki „Insieme – Razem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lutym Kościół wspominał św. Hieronima Emilianiego (1468 – 1537). Pochodził z Wenecji. Po nieudanej karierze wojskowej i nawróceniu całe swoje życie i majątek poświęcił służbie ubogim, chorym, potrzebującym, naśladując w ten sposób Chrystusa, do którego modlił się słowami: „Najsłodszy Jezu, nie bądź mi sędzią, lecz zbawicielem”, a los sierot nieustannie zawierzał opiece Aniołów Stróżów i Maryi, którą nazywał Matką sierot. W ten sposób powstało Towarzystwo Sług Ubogich, a następnie Zgromadzenie Zakonne Ojców Somasków (CRS). W 1747 r. papież Benedykt XIV ogłosił go błogosławionym, a w 1767 został włączony w poczet świętych przez papieża Klemensa XIII. W 1928 r. Kościół ogłosił św. Hieronima jako powszechnego patrona sierot i młodzieży opuszczonej. Zmarł 8 lutego 1537 r. w miejscowości Somasca na północny Włoch, stąd też nazwa zgromadzenia – ojcowie somascy.

Reklama

Za życia św. Hieronim pełnił dzieła miłosierdzia wszędzie tam, gdzie była potrzeba. Zajmował się chorymi, grzebał zmarłych, zapewniał schronienie sierotom, katechizował i przygotowywał opuszczoną młodzież do życia, do zawodu. Tym samym dał początek wielkim dziełom w służbie ubogim i potrzebującym. Obecnie w tej pięknej miejscowości znajdują się: sanktuarium św. Hieronima, dom macierzysty zgromadzenia i Kuria Prowincji Włoskiej, dom dziecka i ośrodek rekolekcyjny. Kuria Generalna Zgromadzenia ma swoją siedzibę w Rzymie. W Europie ojcowie są obecni we Włoszech, Hiszpanii, Albanii, Rumuni i Polsce. Od ponad pięciu wieków ojcowie somascy na wzór św. Hieronima w 23 krajach na świecie na co dzień niosą pomoc duchową i materialną ubogim i potrzebującym. Prowadzą parafie, jadłodajnie, domy dziecka, szkoły, ośrodki wychowawcze, oratoria, punkty pomocy dla osób uzależnionych i samotnych matek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1995 r. ojcowie somascy przybyli do Polski, do Torunia. Obecnie jest to jedyna siedziba zgromadzenia w Polsce. W Toruniu ojcowie posługują w parafiach diecezjalnych, a od 2014 r. we współpracy z gminą Miasta Toruń prowadzą dla młodzieży całodobową placówkę opiekuńczo-wychowawczą „Insieme – Razem” przy ul. Nowotarskiej 5 na toruńskich Bielawach. Staramy się odpowiadać na współczesne potrzeby i wspólnie z kadrą wychowawców, pracowników i wolontariuszy zapewnić pomoc i opiekę naszym podopiecznym, tworzyć klimat przyjaznej, rodzinnej atmosfery. Nasz dom jest również domem tych, którzy do nas trafiają, i szansą na lepszą przyszłość dla naszych wychowanków. Mimo upływu wieków charyzmat i misja naszego zgromadzenia są nadal aktualne i potrzebne.

Św. Jan Paweł II nazwał naszego założyciela „świeckim animatorem i wzorem dla świeckich w służbie potrzebującym”.

Społeczność toruńskiej placówki „Insieme – Razem” spotkała się na Mszy św. 8 lutego, we wspomnienie św. Hieronima, by dziękować Bogu za dotychczas otrzymane łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo przez wstawiennictwo swego patrona.

W Wielkim Poście w sposób szczególny polecajmy dobremu Bogu całe Zgromadzenie Zakonne Ojców Somasków i ich dzieła miłosierdzia. Prośmy o nowe powołania, by nie zabrakło tych, którzy na wzór św. Hieronima Emilianiego poświęcą swoje życie Bogu w służbie potrzebującym, dzieciom i młodzieży. Niech św. Hieronim będzie również opiekunem, wzorem i inspiracją dla wszystkich świeckich, którzy w jakikolwiek sposób służą potrzebującym i angażują się w dzieła miłosierdzia.

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów? Wstrząsające dane

2025-04-18 11:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

„Jeśli człowiek przestaje grzebać swoich zmarłych, to co to mówi o jego duszy?” W tym odcinku rozmawiamy o wierze, ale też… o braku wiary – tak głębokim, że nawet pogrzeby stają się zbędne. Opowiadam o wstrząsających faktach z pewnego państwa, gdzie ludzie nie odbierają urn z prochami swoich bliskich, a zakłady pogrzebowe zakopują ich anonimowo, zbiorowo, bez pożegnania. To coś więcej niż społeczny kryzys – to pytanie o to, czy nie zbliżamy się do duchowego punktu zerowego.

"Ta książka nie chciała zostać napisana… a zmieniła życie tysięcy." Kto przesunął kamień? To pytanie zmieniło życie sceptyka – prawnika, który chciał obalić zmartwychwstanie Jezusa, a został jego gorliwym świadkiem. Poznajcie niezwykłą historię Franka Morrisona, który odkrył, że fakty potrafią prowadzić do wiary.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Liturgia, która prowadzi drogą światła

2025-04-19 23:00

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

Wigilia Paschalna

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

W świdnickiej katedrze w sobotnią noc 19 kwietnia odbyła się najważniejsza celebracja roku liturgicznego – Wigilia Paschalna. Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który wygłosił również paschalną homilię. W koncelebrze uczestniczył biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału przed katedrą, który do wnętrza świątyni wniósł diakon.

– Liturgię Wigilii Paschalnej wyróżniają dwa znaki: ogień, który staje się światłem, oraz woda – znak życia i chrztu – mówił w homilii bp Mendyk, wprowadzając wiernych w głębię symboliki świętej nocy. – To światło mówi nam o Chrystusie jako prawdziwej zarannej gwieździe, która nie zachodzi na wieki – dodał, podkreślając zwycięstwo światła nad ciemnością, życia nad śmiercią.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję