Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zasłużeni dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2017, str. 5

[ TEMATY ]

odznaczenia

Ks. Robert Gołębiowski

Uhonorowani Krzyżami Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Uhonorowani Krzyżami Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół to wspólnota wiernych składająca się z osób konsekrowanych i laikatu. Bardzo ważną rolę w budowaniu duchowego i materialnego wizerunku Kościoła powszechnego od zawsze zajmują wierni świeccy. Ich zaangażowanie, okazywane świadectwo wiary oraz trud wnoszony w kształtowanie piękna oblicza Kościoła zawsze zasługują na najwyższy szacunek. Stało się już tradycją, że za tak godną postawę zostają docenieni odznaczeniami, które uhonorować mają ich całokształt życia. W strukturach naszej archidiecezji od wielu lat nadawany jest Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu. Został on ustanowiony w 2004 r. przez abp. Zygmunta Kamińskiego. Przyznawany jest w dowód szczególnego uznania za zasługi wniesione w pomnażanie dobra duchowego i materialnego Kościoła w naszej archidiecezji. Od niedawna z racji 45-lecia istnienia diecezji zostało ustanowione kolejne wyróżnienie w postaci Krzyża Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ideą przyznawania tego odznaczenia jest chęć docenienia długoletniego świadectwa chrześcijańskiego życia i wkładu w rozwój archidiecezji przez poszczególnych członków wspólnot parafialnych.

Reklama

W sobotę 25 listopada kolejna grupa pięciu osób została dowartościowana przyznaniem tego krzyża. O Krzysztofie Pucu piszemy osobno, natomiast w kościele seminaryjnym podczas Adwentowego Dnia Skupienia Duchowieństwa abp Andrzej Dzięga wraz z bp. Henrykiem Wejmanem odznaczyli czwórkę zacnych osób, których kandydatury zostały przedstawione przez ich proboszczów. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do wymowy tego wydarzenia: „Po przeprowadzeniu konsultacji zdecydowaliśmy, że to odznaczenie honorować będzie zasłużonych dla chrześcijańskiego ducha i kultury nad Odrą i Bałtykiem. Dzisiaj kolejne osoby otrzymają ten krzyż, a my razem chwalmy Pana, który potrafi poruszać ludzkie serca i podtrzymywać ludzką wolę na Bożej drodze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sylwetkę każdego z odznaczonych przedstawił kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. dr kan. Sławomir Zyga. Każdy z docenionych usłyszał tę samą formułę uzasadnienia wraz ze wskazaniem jego konkretnej postawy we wspólnocie danej parafii: „W dowód uznania za wyraziste świadectwo chrześcijańskiego życia wyrażane przez pełną poświęcenia postawę i rzetelną pracę na rzecz parafii oraz za aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, a także za wrażliwość serca na potrzebujących pomocy odznaczam Krzyżem Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej”. Kolejne Krzyże otrzymali: Halina Piotrowska – kościelna i gospodyni od 25 lat w parafii pw. św. Klary w Dobrej Nowogardzkiej; dr hab. Bogdan Matławski, prof. US z Żabnicy, za inicjatywy religijne i kulturalne, zachowujące niematerialne dziedzictwo kultury, Józef Łuszczek z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach za 45-letnią służbę w OSP oraz za wieloletnie organizowanie uroczystości religijnych, jak również za nieocenione zaangażowanie przy odbudowie kościoła pw. Świętego Ducha w Mieszkowicach; Adam Będzak z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Chojnie za wieloletnią przynależność do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz ogromny wkład w budowę kościoła parafialnego na Lotnisku w Chojnie. W imieniu odznaczonych słowo podziękowania wyraził prof. Bogdan Matławski, wskazując na wartość wielopłaszczyznowej posługi świeckich, która tworzy piękną mozaikę wiary.

Odznaczonym z głębi serca gratulujemy i zachęcamy wszystkie wspólnoty parafialne do dostrzegania kolejnych kandydatów do tej zaszczytnej nagrody. Warto zawsze doceniać tych, którzy dają wyraziste i dobitne świadectwo swej niezachwianej wiary.

2017-12-06 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz odznaczony medalem „Solidarności”

Niedziela legnicka 9/2013, str. 1

[ TEMATY ]

kapłan

odznaczenia

Ks. Waldemar Wesołowski

Odznaczenie ks. Zbigniewowi Dołhaniowi wręczają Piotr Duda i Bogdan Orłowski

Odznaczenie ks. Zbigniewowi Dołhaniowi wręczają Piotr Duda i Bogdan Orłowski

Nie było innej drogi do wolności, jak przez „Solidarność”, czyli łączność człowieka z człowiekiem - powiedział ks. Zbigniew Dołhań, który został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ «Solidarność»”

Specjalnie na tę uroczystość, która miała miejsce w poniedziałek 18 lutego, do Legnicy przyjechał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. - Tym najwyższym odznaczeniem chcemy podziękować za posługę Księdza Prałata w stanie wojennym w Polkowicach, wśród górników i ich rodzin. Znalazł się Ksiądz w gronie niezwykle zasłużonych osób. Uhonorowaliśmy tym odznaczeniem, m.in. bł. Jana Pawła II, Mariannę Popiełuszko - mamę ks. Jerzego Popiełuszki, śp. Lecha Kaczyńskiego oraz abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za „Solidarność” - powiedział podczas wręczenia medalu Piotr Duda.
CZYTAJ DALEJ

Świadkowie nadziei – nauczyciele w Ravensbrück

2025-04-01 11:04

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Pielgrzymka nauczycieli

Archiwum Danuty Rogacewicz

Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Nauczyciele z całej Polski 29 marca pielgrzymowali do Ravensbrück, dawnego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej relacją z tego wydarzenia podzieliła się pani Danuta Rogacewicz, uczestniczka pielgrzymki z Lubska. Poniżej jej relacja.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

[ TEMATY ]

spotkanie

KEP

Apostolstwo Świeckich

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Było to pierwsze spotkanie Rady po mianowaniu nowego składu tego gremium podczas obrad Episkopatu w połowie marca. Obecnie Rada, której przewodniczy bp Grzegorz Suchodolski, liczy 18 członków.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję