Reklama

Pasztet wołowo-wieprzowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Składniki:

• 1 kg mięsa wołowego, cielęcego lub z królika

• 1 kg mięsa wieprzowego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• 40 dag podgardla lub innego bardzo tłustego mięsa

• 15 dag wątróbki drobiowej

• 1 bułka

• 5 jajek

• 5 liści laurowych

• 5 ziaren pieprzu czarnego

• 5 ziaren ziela angielskiego

• 4 cebule

• przyprawy: sól, pieprz

• słonina do wyłożenia brytfanek

• bułka tarta

Cechą charakterystyczną tego pasztetu jest duszone (nie gotowane) mięso. Do garnuszka wlać pół szklanki wody, dodać ziele angielskie, liście laurowe i pieprz czarny, i zagotować, by przyprawy oddały swój aromat. Następnie wodę zlać do dużego garnka, dodać pokrojone w grube plastry cebule, zagotować i dołożyć mięso pokrojone w duże kawałki. Dusić przez 1,5 godz. Pod koniec dodać bułkę. Odstawić do przestudzenia. Następnego dnia mięso wraz z cebulą, wytworzonym tłuszczem i bułką oraz ze sparzoną wątróbką zemleć 2-3 razy. Tak przygotowaną masę przyprawić solą i pieprzem, dodać żółtka, wymieszać. Z białek ubić pianę i dodać do masy, delikatnie wymieszać. Spody dwóch brytfanek wyłożyć cienko pokrojonymi plasterkami słoniny. Boki wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Mięso przełożyć, wierzch wygładzić. Piec 1,5 godz. w temp. 160oC.

2017-12-06 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lilia męczeństwa

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

patron tygodnia

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Bł. Pierina Morosini

Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.

Pierina Morosini urodziła się w maleńkim Fiobbio we Włoszech, w wielodzietnej, głęboko wierzącej rodzinie. Dzięki przykładowi rodziców dziewczynka od najmłodszych lat przejawiała wielką pobożność, a gdy ukończyła 6. rok życia, każdy dzień rozpoczynała od Mszy św. Wzorem stała się dla niej św. Maria Goretti, młoda Włoszka, która oddała życie w obronie czystości. Pierina podobnie jak Maria wykazała się heroizmem w obronie swojej godności.
CZYTAJ DALEJ

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Według danych z 2024 r. Raport Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC), w 2023 r. w 35 krajach europejskich odnotowano 2 444 przestępstwa z nienawiści wymierzone w chrześcijan. Prawie połowa tych ataków miała miejsce we Francji, a liczba przestępstw przeciwko chrześcijanom znacznie wzrosła również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ataki wahały się od nękania i gróźb po przemoc fizyczną.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii a podczas Eucharystii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, zaś zasłużonych parafian uhonorował Medalami św. Jadwigi Śląskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję