Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sandomierska w żałobie

Odszedł bp Wacław Świerzawski

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 7 października 2017 r. odszedł do Pana bp Wacław Świerzawski. Wieloletni pasterz diecezji sandomierskiej zmarł w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa i po ponad 25 latach posługi biskupiej. „Okazał się on bowiem Pasterzem prawym i wiernym, godnym imienia Apostoła Jezusa Chrystusa. Publicznie wyrażamy mu więc wyrazy podziękowania i z głębi serca udzielamy apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi łaski płynącej z nieba, prosząc jednocześnie o wzajemną modlitwę” – napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłanym do Jubilata liście na 25-lecie jego posługi biskupiej.

Bp Wacław Józef Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie na Kresach Wschodnich, w archidiecezji lwowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 grudnia 1949 r. z rąk metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował i wykładał na wielu uniwersytetach. Z urzędu rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dnia 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II powołał do Sandomierza i mianował biskupem diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Po ponad 10 latach posługi pasterskiej – 7 października 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na emeryturze Biskup Senior zamieszkał w Zawichoście w Domu Modlitwy Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej. Dokładnie 15 lat po odejściu na emeryturę Pan Bóg powołał go do siebie.

Ks. Adam Stachowicz

Poznań, 16-19 X 2017

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody – to główny temat Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska, które odbędą się w dniach 16-19 października br. w Poznaniu.

W czasie targów POL-ECO SYSTEM zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z udziałem m.in. kierownictwa Ministerstwa Środowiska, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Środowiska.

Podczas dyskusji poruszone zostaną takie tematy, jak: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), polityka surowcowa państwa, geotermia, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, ang. „circular economy”) to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Zakłada także ich powtórne wykorzystanie.

Reklama

Ministerstwo Środowiska wspiera transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożono pilotażowy projekt, w którym bierze udział 5 gmin. – Polska chce dawać przykład i być liderem tego procesu. Jest to szansa na dynamiczny rozwój kraju, szczególnie pod względem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego – powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i dodał: – Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. Dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody jest także celem gospodarki obiegu zamkniętego.

Artur Stelmasiak

Krótko

• Orkan Ksawery nawiedził Polskę. Strażacy interweniowali prawie 10 tys. razy, rannych zostało 39 osób, w tym 8 strażaków. Dwie osoby straciły życie. Większość interwencji strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej pracy mieli w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim.

• Rada Ministrów zaakceptowała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta ponad 2 mln rodzin.

• Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Wniosek o utworzenie Śląskiej Partii Regionalnej trafił do sądu. Głównymi ideami ruchu mają być najszerzej rozumiana samorządność i działania na rzecz regionu. Inicjatorzy odżegnują się od separatyzmu.

• Telewizja Polska razem z węgierską telewizją publiczną chcą uruchomić kanał anglojęzyczny. Nowy kanał ma zacząć nadawać w 100. rocznicę niepodległości Polski.

• Specjalny zespół, który ma się zająć podobną do warszawskiej „aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie”, powołał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Nie wyklucza on, że sprawą powinna się zainteresować także sejmowa komisja weryfikacyjna.

• NSA oddalił wnioski prezydent stolicy ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Przedstawiciele komisji weryfikacyjnej uważają, że oznacza to, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją, czego dotychczas unikała.

2017-10-11 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Dobra zmiana w Teksasie

2026-06-27 12:23

[ TEMATY ]

Teksas

dobra zmiana

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Czy można zrozumieć cywilizację Zachodu, nie znając Biblii? To trochę tak, jak próbować czytać Mickiewicza, Sienkiewicza czy Norwida bez świadomości, skąd biorą się ich symbole i odniesienia. Decyzja władz Teksasu pokazuje, że nie wszyscy chcą odcinać się od własnych korzeni.

Rada Edukacji Teksasu stosunkiem głosów 9 do 5 zatwierdziła nową listę obowiązkowych lektur dla szkół publicznych. Od 2030 roku ponad pięć milionów uczniów będzie poznawało również wybrane fragmenty Pisma Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję