Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończyło się 24. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej

Jesteśmy namaszczeni i posłani, aby iść drogą Jezusa Chrystusa i pociągać innych do Niego, powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, podczas Mszy św. kończącej 24. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu.

Niedziela legnicka 37/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez cztery dni blisko 400 osób rozważało temat „ONA, czyli Matka Boża”. Podczas Mszy św., nabożeństw, ale też konferencji i pracy w grupach młodzi ludzie zgłębiali przymioty Maryi: Arcydzieło, Arka Przymierza, Matka, Królowa.

Świadectwa i przykłady

Pomagali im w tym zaproszeni goście: o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, wrocławski biblista ks. Mariusz Rosik, aktor Radosław Pazura czy Paweł Cwynar – były gangster, dziś walczący z różańcem w ręku dla Chrystusa i Jego Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególną konferencję do młodych wygłosił Radosław Pazura, znany polski aktor, mąż Doroty Choteckiej-Pazura. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do Ducha Świętego i było wyjątkowym świadectwem wiary. Wiary, która rodziła się w trudach. Radosław Pazura mówił o przełomowym momencie, jakim był wypadek samochodowy, o swoim pobycie w szpitalu i długiej rehabilitacji.

– Trzeba czasem stanąć pod ścianą, żeby znaleźć to, co najważniejsze – mówił. Wraz z żoną uświadomili sobie, że w obliczu zagrażającej śmierci człowiek inaczej zaczyna patrzeć na życie. Zaczyna dostrzegać, że są inne wartości. To był przełom. Doświadczenie Boga i droga do Niego nie były łatwe. Były łzy, modlitwa, kłótnie z Bogiem. Wszystko po to, by doświadczyć spokoju i pewności, że On jest z nami.

Radosław Pazura mówił też o roli Maryi w jego życiu. Jej odpowiedź na propozycję Boga – fiat – niech się stanie tak, jak Ty chcesz – jest teraz motywem przewodnim w życiu małżeńskim Radosława i Doroty. Wiele słów było o modlitwie, o mocy sakramentów świętych, a także o wspólnocie Kościoła, bez której człowiek sam nie da rady.

Pan Radosław mówił też o niezwykłej przyjaźni ze świętymi, zwłaszcza św. Klarą i św. Franciszkiem, którzy nieustannie towarzyszą mu w życiu. Na zakończenie spotkania zachęcił młodych do duchowej adopcji dziecka poczętego, w której sam uczestniczy od 8 lat.

Gangster z różańcem

Kolejnym przejmującym świadectwem było wystąpienie Pawła Cwynara byłego gangstera i recydywisty. 15 lat swojego życia spędził za kratami. Przez rok miał nawet status „N”, czyli niebezpiecznego przestępcy.

Reklama

Jego życie zmieniło się w celi, gdy znalazł strzępek Pisma Świętego. Dziś, podczas spotkań organizowanych w kościołach, szkołach czy nawet w zakładach karnych, opowiada o swoim życiu i nawróceniu. – To była długa i kręta droga do Boga – przyznaje Paweł Cwynar.

Na zakończenie Spotkania Młodych niedzielnej Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W homilii wyjaśnił m.in. pojęcie mesjańskiego posłannictwa Jezusa Chrystusa. – Mesjasz, to znaczy namaszczony. W języku greckim „christos”. Od tego właśnie bierzemy nazwę, jako christianoi – chrześcijanie. Jesteśmy namaszczeni, by wchodzić w życie Mesjasza, godzić się na Jego i nasze namaszczenie – mówił Biskup Legnicki.

Stawić czoło życiu

Ksiądz Biskup podkreślił, że mesjańskie posłannictwo dokonywało się w konfrontacji ze światem, w którym często spotyka się korupcję, kłamstwo, załatwianie swoich spraw i interesów. – Jezus stawił temu czoła, godząc się na krzyż i śmierć. Bóg pokazuje nam, że to właściwa postawa, która prowadzi do zmartwychwstania – zaznaczył Kaznodzieja.

Zaapelował do zgromadzonych, aby w swoim życiu rozpoznawać takiego Chrystusa, ubogacać się Nim i dzielić się Nim z innymi. – Mamy iść za tym Chrystusem i pociągać innych do Niego – zakończył bp Kiernikowski.

Nad muzyczną oprawą spotkań modlitewnych w bazylice w Legnickim Polu czuwała schola oraz orkiestra złożona z młodzieży. Byli to zarówno amatorzy, jak i uczniowie szkół muzycznych. Podczas Spotkania Młodych odbyły się także dwa koncerty. Na scenie wystąpiły zespoły: Mate.O/Tu oraz Strona B.

2017-09-06 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mali samarytanie niosą radość

Niedziela legnicka 1/2014, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Waldemar Wesołowski

Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia dzieci ze Szkolnego Koła Caritas odwiedziły pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Samarytanin” w Legnicy, prowadzonego przez legnicką Caritas. W tym roku dołączyły do nich po raz pierwszy dzieci z dziecięcej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbylutowa, które przybyły do Legnicy we wtorek 17 grudnia

Takie odwiedziny to okazja do wspólnych życzeń, podzielenia się upominkami i słodkościami przygotowanymi przez dzieci i ich rodziców oraz katechetkę Elżbietę Wojtalę. Najpierw goście spotkali się z bp. Markiem Mendykiem. W budynku Legnickiej Kurii Biskupiej dzieci złożyły życzenia Biskupowi Pomocniczemu, wręczając mu przygotowane własnoręcznie choinki z makaronu i papierowych różyczek.
Marta podarowała obraz przedstawiający Świętą Rodzinę. Wykonała go wraz z mamą. To szczególne dzieło powstało na kawałku płyty regipsowej przy pomocy gipsu, szpryc i kolorowych farb. Efekt wspaniały. Jak powiedziała Marta, obie z mamą starały się przyłożyć do pracy jak najlepiej, ponieważ wiedziały, że ten obraz będzie podarowany ważnej osobie. Biskup Marek oprowadził gości po kurii i seminarium. W seminaryjnej kaplicy mówił o życiu kleryków, ich zainteresowaniach i sposobie przygotowywania się do posługi kapłańskiej. Pokazał też miejsce, gdzie klerycy jedzą posiłki, czyli refektarz. Na zakończenie wręczył kalendarze z wizerunkiem opactwa krzeszowskiego oraz papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, którzy w tym roku zostaną kanonizowani. Następnie swoje kroki dzieci wraz z opiekunami skierowały do ośrodka „Samarytanin”. Odwiedziły pacjentów w salach, wręczając im świąteczne upominki. Jak powiedziała Marta, wszystkie dzieci z wielką chęcią przyjechały do Legnicy, by świątecznymi drobiazgami uszczęśliwić osoby chore oraz w podeszłym wieku i zobaczyć na ich twarzach uśmiech radości. Dominika i Angelika – opiekunki dziecięcej drużyny pożarniczej przyjechały po raz pierwszy. – Od jakiegoś czasu współpracujemy ze Szkolnym Kołem Caritas w naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze dzieci nauczą się nieść radość osobom starszym, samotnym i potrzebującym. Chętnie angażują się we wszystkie prace, robienie ozdób, pieczenie ciast i ciastek – powiedziały opiekunki. Martyna i Wiktoria wyznały, że wszystkie dzieci chętnie przygotowują się do takich wyjazdów i są szczęśliwe, kiedy mogą się spotkać z ludźmi potrzebującymi i mogą sprawić im radość. Największą nagrodą dla nich jest ich uśmiech. W sali rekreacyjnej dzieci przedstawiły pensjonariuszom ośrodka program poetycki, mówiący o radości Bożego Narodzenia. Przy takim temacie nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania. Wszyscy włączyli się w śpiew. O ważności takiego spotkania świadczyły łzy wzruszenia w oczach wielu osób. Na osłodę było też ciasto przywiezione przez opiekunów i rodziców dzieci.
Jak powiedziała katechetka Elżbieta Wojtala, takie wyjazdy są już tradycją szkoły i Szkolnego Koła Caritas. – Na katechezie uczymy się teorii, a taki wyjazd i wcześniejsze przygotowanie się do niego, to okazja do wprowadzenia w życie największego przykazania – miłości. Należy dodać, że we wszystkich inicjatywach dzielnie wspierają nas rodzice, którym też należą się słowa uznania. To piękna lekcja głoszenia Dobrej Nowiny – dodała katechetka. Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję