Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Podsumowania i plany duszpasterskie (cz. 2)

O wydarzeniach duszpasterskich w diecezji zamojsko-lubaczowskiej i planach na 25-lecie diecezji w 2017 r. z ks. Sylwestrem Zwolakiem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu, rozmawia Joanna Suszko

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Joanna Suszko

Ks. dr Sylwester Zwolak

Ks. dr Sylwester Zwolak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JOANNA SUSZKO: – U progu nowego roku wielu z nas tworzy postanowienia i plany na przyszłość. Sądzę, że 2017 rok, pod względem wydarzeń duszpasterskich, jest już doskonale zaplanowany, bo będzie to dla nas rok szczególnie ważny.

KS. SYLWESTER ZWOLAK: – Choćby poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, która codzienne odbywa się w poszczególnych parafiach, chcemy modlić się o to, by 2017 był rokiem opływającym w wiele łask. W tym roku przypada bowiem 25. rocznica powstania Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy program obchodów tej rocznicy.

– Zatem co nas czeka w tym roku?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wiemy, że sercem diecezji jest katedra. Dlatego już od stycznia poszczególne dekanaty pielgrzymują do katedry zamojskiej, aby tam w I soboty miesiąca na „wieczerniku maryjnym” zawierzać Matce Bożej Odwachowskiej wszystkie sprawy dotyczące diecezji, księży biskupów, kapłanów, duszpasterzy i wiernych Kościoła zamojsko-lubaczowskiego. Myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa, ponieważ wyraża się w niej troska o więź wiernych z katedrą. Może nieczęsto mamy możliwość, żeby znaleźć się w katedrze. Być może są w naszej diecezji wierni, którzy nigdy tam nie byli. W tym roku jest taka okazja, by odbyć pielgrzymkę do katedry, by wspólnie się modlić. W tym miejscu zachęcam księży dziekanów to tego, by organizować w swoich dekanatach taką pielgrzymkę. Każdemu dekanatowi przypisany jest konkretny miesiąc, by w I sobotę modlić się w katedrze.
Innym, znaczącym wydarzeniem będzie peregrynacja krzyża św. Jana Pawła II, która rozpocznie się dokładnie w 25. rocznicę powstania diecezji, czyli 25 marca. Będziemy mieć okazję modlić się przy krzyżu, który Ojciec Święty trzymał w swoich rękach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. Ten krzyż peregrynował po wielu diecezjach. Niebawem dotrze do naszej. Peregrynacja będzie trwała od 25 marca do 13 października 2017 r. Każda parafia będzie miała możliwość przyjąć krzyż, a przygotowywać się będzie poprzez trzydniowe rekolekcje. Sądzę, że to także będzie szczególnie ważne wydarzenie. Podczas rekolekcji księża rekolekcjoniści będą zbierać ofiary na budowę Domu Trzeciego Tysiąclecia, który z wielkim trudem powstaje w Zamościu, a miałby w różnoraki sposób służyć naszym diecezjanom. Wierzę, że ta cegiełka, powstała z ofiar wiernych z okazji 25-lecia diecezji, będzie widoczna i dokonane zostaną pierwsze prace związane z budową. Wszystkie ofiary, złożone podczas rekolekcji, zostaną przeznaczone na ten cel.

– Materialny znak jubileuszu, idący w parze z owocami duchowymi?

– Z pewnością będą też owoce duchowe. Miałem okazję rozmawiać z księżmi z innych diecezji, które krzyż św. Jana Pawła II odwiedzał. Podkreślali oni, że w ich diecezjach naprawdę te owoce widać. To są relikwie świętego papieża. Wierzę, że te owoce duchowe będą, a przy okazji może pojawi się konkretna pomoc w budowie Domu Trzeciego Tysiąclecia w Zamościu, jako wymiar materialny peregrynacji.

Reklama

– Jak będzie przebiegała peregrynacja krzyża w poszczególnych parafiach?

– Krzyż w każdej parafii będzie przebywał ok. doby. Przybędzie po południu, ok. godz. 17. Następnego dnia, ok. godz. 16, będzie przekazany dalej. W tym czasie realizowany będzie program pobytu krzyża, który w szczegółach ustalali będą księża proboszczowie. Na powitaniu krzyża w parafii będzie gościł także jeden z naszych księży biskupów. Cały program, dotyczący tego, w którym dniu i gdzie będzie przebywał krzyż, można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego: www.wdo.zamojskolubaczowska.pl. Peregrynacja to kolejne, bardzo ważne wydarzenie, przygotowane na rok jubileuszowy.

– Jest pewnie jeszcze cały szereg innych?

– 9 kwietnia przypada Niedziela Palmowa. Jak wiemy, co roku jest to Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony w wymiarze diecezjalnym. Chcielibyśmy, aby w tym jubileuszowym dla diecezji roku, młodzież rzeczywiście przeżyła go we wspólnocie diecezjalnej w Zamościu. Planowana jest Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego w katedrze zamojskiej, następnie będzie także przekazanie świec jubileuszowych dla każdej parafii, które w parafialnych kościołach zapalane będą w każdą I niedzielę miesiąca, dla podkreślenia jedności całej diecezji. W Niedzielę Palmową w Zamościu odbędzie się także koncert. Myślę, że jest okazja, by wspaniale przeżyć Światowy Dzień Młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Trudno wymienić wszystkie wydarzenia, które zaplanowaliśmy na 2017 r., ale chcę zwrócić jeszcze uwagę na pewną nowość. Chcąc po raz kolejny podkreślić, jak ważna jest dla nas wspólnota diecezjalna, po raz pierwszy zorganizowany zostanie na Rynku Wielkim w Zamościu koncert chwały w uroczystość Bożego Ciała. Będzie miał on charakter bardziej modlitewny niż koncertowy. Chcemy w tym dniu wspólnie się spotkać i podziękować Panu Bogu za 25 lat diecezji i za to, co się w tym czasie w niej dokonało. Jeszcze nie będę zdradzał, kto wystąpi na scenie, sądzę, że będzie to miła niespodzianka, ale już dzisiaj serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan do Zamościa na koncert chwały w Boże Ciało 15 czerwca.
Jeszcze inną ciekawą inicjatywą, którą będziemy przeżywać w diecezji w tym roku, jest „Jezus na Wschodzie 2”. Tym razem na stadionie OSiR w Zamościu spotkamy się z misjonarzami: o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu ze Stowarzyszenia „Przymierze Miłosierdzia”, którzy przyjadą do nas, aby wspólnie z nami się modlić. To spotkanie będzie miało miejsce w I sobotę września. Będzie ono poprzedzone rekolekcjami dla księży z naszej diecezji, które przeprowadzą właśnie ci misjonarze. Myślę, że to będzie wyjątkowy czas.
13 października – zakończenie peregrynacji krzyża Jana Pawła II w Lubaczowie w stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Będziemy chcieli wtedy także zawierzać Matce Bożej całą naszą diecezję. Wymieniłem tylko te najważniejsze wydarzenia. Jest bardzo wiele akcji i przedsięwzięć, które są planowane na ten czas jubileuszu diecezji.

– Rzeczywiście zapowiada się bardzo intensywny rok dla naszej diecezji. Gdy przygląda się Ksiądz życiu duszpasterskiemu naszych diecezjan i pracy duszpasterzy, czy może Ksiądz nakreślić, w jakim kierunku zmierzamy jako diecezja?

– Myślę, że nie ma co wyważać otwartych drzwi. Każdy rok duszpasterski ma swoje hasło. Ten obecny przeżywamy pod hasłem: „Idźcie i głoście”. To wszystko, co będzie się działo w diecezji, będzie krokiem naprzód, a z pewnością będzie głoszeniem Chrystusa właśnie poprzez te wydarzenia. Jako diecezja naprawdę nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o duszpasterstwo i przedsięwzięcia w diecezji, bo naprawdę dużo się dzieje i za to chwała Panu.

– Wypada tylko zaprosić naszych diecezjan do tego, by byli aktywni i zaangażowani w te wydarzenia, które przed nami.

– Przeżywaliśmy czas wizyty duszpasterskiej. Jako Kuria Diecezjalna przygotowaliśmy specjalny folder obchodów 25-lecia diecezji. W tym folderze znajduje się słowo Księdza Biskupa, zachęcające do modlitwy w intencjach diecezji, zachęcające również do tego, by się zaangażować czynnie w te wydarzenia, związane z jubileuszem. Znalazła się tam także kopia dokumentu potwierdzającego powołanie diecezji 25 lat temu i cały program wydarzeń jubileuszowych. Każdy ksiądz proboszcz dostał odpowiednią liczbę tych folderów, aby dostarczyć do każdej rodziny w parafii. Tam można znaleźć wiele szczegółowych informacji na temat przebiegu jubileuszu. Wierzę, że te informacje staną się zachętą dla diecezjan do wspólnego przeżywania tego ważnego wydarzenia.

– Czego życzyć Księdzu u progu nowego roku i tych wszystkich wydarzeń, związanych z jubileuszem 25-lecia naszej diecezji?

– Chciałbym życzyć wiernym naszej diecezji i sobie, byśmy szli w stronę Chrystusa. Idąc w Jego stronę, patrząc na Niego, byśmy głosili Go innym. Abyśmy przez te wszystkie wydarzenia, które przed nami, skorzystali z okazji poznawania Jezusa, a potem dzielili się Nim z innymi ludźmi. Tego życzyłbym, abyśmy odnajdywali Chrystusa w naszym życiu, w drugim człowieku, w życiu naszego lokalnego Kościoła, w sakramentach i dzielili się Nim.
– Życzę jeszcze, by wszystkim duszpasterzom, odpowiedzialnym za wzrost duchowy wiernych zamojsko-lubaczowskiego Kościoła, nie brakowało sił, zapału i Bożego błogosławieństwa w pracy duszpasterskiej na cały 2017 r., rok jubileuszu naszej diecezji.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Woda i ogień

O rosyjskiej mitologii, ukraińskich niejednoznacznościach i umiejętności zarządzania chaosem z prof. Wojciechem Materskim rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Świat zachodni z zaniepokojeniem, ale jednak bez większego przerażenia, patrzy na poczynania Rosji na Ukrainie, tymczasem kraje środkowowschodniej Europy ogarnia strach przed powrotem rosyjskiego panowania. Czy, zdaniem Pana Profesora, rekonstrukcja rosyjskiej potęgi jest dziś w zasięgu ręki Władimira Putina?

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję