Jasnogórska szopka Bożonarodzeniowa tradycyjnie jest otwierana po zakończeniu Pasterki – w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Po kilku latach obecności na tzw. fosach jasnogórskich, od zewnętrznej strony wałów, w tym roku została umieszczona w innym miejscu. – Ze względu na prace konserwatorskie i remontowe w sali Jana Pawła II część przestrzeni, która przez kilka ostatnich lat była przeznaczana na urządzenie szopki, została zagospodarowana przez administratora – informuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który czuwa nad budową szopki. – Powstał problem, gdzie umieścić szopkę, aby była widoczna i dostępna dla wiernych, którzy chcą ją nawiedzić. Po rozważeniu różnych możliwości został wybrany dziedziniec przed wejściem do Bazyliki i Wieczernika. Szopka pozostaje w plenerowej scenerii, ale – ze względu na bardziej ograniczoną niż dotąd przestrzeń – nie ma w niej żywych zwierząt. Nowe warunki spowodowały, że konstrukcja betlejemskiej stajenki została wykonana na nowo w stylu zakopiańskim przez górali z miejscowości Czerwienne.
– Tematem wiodącym jest, oczywiście, Boże Narodzenie, ale w swoim przekazie szopka nawiązuje również do przypadającej w 2017 r. 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – mówi o. Bronisław Kraszewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak się okazuje, o. Bronisław zajmuje się projektowaniem i urządzaniem bożonarodzeniowych szopek od chwili wstąpienia do Zakonu Paulinów. Projektował szopki już jako kleryk na Skałce w Krakowie, a następnie w kolejnych paulińskich parafiach, w których posługiwał, m.in. Biechowie, Brdowie, Leśnej Podlaskiej, Łęczeszycach, a od ośmiu lat na Jasnej Górze. Tę prace ułatwia zawodowe przygotowanie o. Bronisława z zakresu malarstwa i budownictwa oraz zainteresowanie historią sztuki w czasie studiów seminaryjnych.
Zaprojektowanie szopki nie jest sprawą prostą, bo chociaż nie ona jest najważniejszym elementem świąt, to wpisuje się w wielowiekową tradycję, a jej obraz często pozostaje w pamięci na całe życie. – Kiedy jako klerycy przyjeżdżaliśmy na Jasną Górę w okresie Bożego Narodzenia, zawsze oglądaliśmy szopki, które urządzał wtedy br. Władysław w lewej nawie bazyliki. Nawiedzaliśmy też szopki w kościołach krakowskich i potem dyskutowaliśmy nad ich wystrojem – wspomina o. Bronisław. – Wiele z nich mam dotychczas w pamięci, tak jak szopki, które oglądałem w dzieciństwie w rodzinnej parafii na Opolszczyźnie.
Patrząc przez pryzmat własnych obserwacji, o. Bronisław najchętniej projektuje szopki tradycyjne, niosące ciepło, miłość i pokój, przemawiające do serca.
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz