Konsystorz
Papież kreował nowych kardynałów
W Bazylice św. Piotra w Watykanie 19 listopada br. odbył się zwyczajny konsystorz publiczny, na którym papież Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 17 nowych purpuratów. Po Liturgii Słowa Ojciec Święty wygłosił homilię. Za podstawę swych rozważań wziął fragment 6. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza, zwany kazaniem na równinie, w którym Jezus wzywa swych słuchaczy do miłowania nieprzyjaciół. Następnie Papież odczytał listę nowych purpuratów, po czym złożyli oni wyznanie wiary i przysięgę wierności Franciszkowi i jego prawnie wybranym następcom. Ojciec Święty ogłosił, że kardynałowie: Mario Zenari, Kevin Farrell i Ernest Simoni będą kardynałami diakonami. Pozostałych 14 będzie kardynałami prezbiterami.
Nowo mianowani purpuraci podchodzili kolejno do Franciszka, który nakładał każdemu na głowę biret kardynalski, a na palec – pierścień i wręczał bullę z wyznaczonym kościołem tytularnym w Rzymie. Gdy energicznie podszedł i uklęknął przed Papieżem 88-letni kard. Simoni z Albanii, męczennik czasów komunizmu, Ojciec Święty powiedział mu: „Jesteś mocniejszy ode mnie”, po czym próbował ucałować jego dłoń, na co hierarcha nie pozwolił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę 20 listopada nowi kardynałowie koncelebrowali z Ojcem Świętym Mszę św. na zakończenie Roku Świętego Miłosierdzia.
KAI
Audiencja generalna
Grzeszących napominać, nieumiejętnych pouczać
Reklama
O potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych oraz pokory i prostoty w służeniu radą mówił Franciszek 16 listopada br. w swojej katechezie podczas audiencji generalnej. Kontynuował cykl katechez poświęconych uczynkom miłosierdzia.
Papież zauważył, że często napotykamy osoby irytujące czy uciążliwe. Przypomniał, że sam Bóg musiał okazać miłosierdzie, aby znieść narzekania swojego ludu, jak to ukazuje np. Księga Wyjścia. – W ten sposób nauczył Mojżesza i lud także tego istotnego wymiaru wiary – podkreślił Ojciec Święty. Jednocześnie zachęcił, abyśmy sami uczynili rachunek sumienia i zastanowili się, czy niekiedy nie jesteśmy uciążliwi dla innych.
Franciszek nawiązał także do wydarzenia z życia Pana Jezusa, gdy matka Jakuba i Jana domagała się od Niego zaszczytnych miejsc dla swoich synów w królestwie Bożym. Wskazał, że w tej sytuacji Pan Jezus staje się przykładem dwóch innych uczynków miłosierdzia wobec duszy: grzeszących napominać oraz nieumiejętnych pouczać. W tym kontekście wyraził uznanie dla pracy katechetów, którzy uczą dzieci podstaw wiary. – Nauczanie spojrzenia na to, co istotne, jest decydującą pomocą, zwłaszcza w czasie takim, jak nasz, który – jak się zdaje – zatracił swoją orientację i goni za doraźnymi przyjemnościami. Nauczanie odkrywania, czego chce od nas Pan, i jak możemy na to odpowiedzieć oznacza wprowadzenie na drogę rozwoju w swoim powołaniu, będącą drogą prawdziwej radości – stwierdził Papież.
Ojciec Święty przestrzegł zarazem, by przy tej okazji nie czuć się lepszymi od innych, ale zastanowić się, czy postępujemy zgodnie z tym, czego sami nauczamy.
KAI
List apostolski
„Misericordia et misera”
Reklama
W niedzielę 20 listopada br. na Placu św. Piotra po zakończeniu Mszy św. papież Franciszek podpisał list apostolski „Misericordia et misera”, skierowany do całego Kościoła. Dokument został ogłoszony na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W imieniu całego ludu Bożego list z rąk papieża Franciszka otrzymali: kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, jednej z największych metropolii na świecie (Filipiny); abp Leo Cushley, arcybiskup Saint Andrews i Edynburga (Szkocja); dwóch księży Misjonarzy Miłosierdzia, pochodzących z Republiki Demokratycznej Konga i Brazylii; diakon stały diecezji rzymskiej wraz ze swoją rodziną; dwie zakonnice, pochodzące z Meksyku i Korei Południowej; rodzina składająca się z rodziców, dzieci i dziadków, pochodząca z USA; para narzeczonych; dwie matki katechetki z jednej z parafii w Rzymie; osoba niepełnosprawna i osoba chora.
RV
Ojciec Święty do Polaków
Nie zamyka się miłosierne serce Boga
Drodzy bracia i siostry, za kilka dni zostanie zamknięta Brama Święta Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Nie zamyka się jednak miłosierne serce Boga, nie gaśnie Jego czułość wobec nas, grzeszników, nie przestają płynąć strumienie Jego łaski. Tak też nie mogą się zamknąć nasze serca i nie możemy przestać pełnić dzieł miłosierdzia wobec potrzebujących. Doświadczenie miłosierdzia Bożego, które przeżywaliśmy w tym Roku Jubileuszowym, niech pozostanie w was jako natchnienie do ofiarnej miłości bliźniego. Niech wam towarzyszy błogosławieństwo Pana!
Audiencja generalna, 16 listopada 2016 r.
RV
Z twittera papieża Franciszka
Nie musimy zdobywać się na nie wiadomo jakie wyczyny; często naszej pomocy potrzebują właśnie osoby nam najbliższe.