Reklama

Głos z Torunia

16. Dzień Papieski

Jedność miłości

Niedziela toruńska 44/2016, str. 7

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Katolicki Toruń

Zabawa przy stanowisku „Iris folding”

Zabawa przy stanowisku „Iris folding”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach 16. Dnia Papieskiego w dniach 7-9 października trwała zbiórka publiczna przeznaczona na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin pochodzących z małych miejscowości.

9 października mieszkańcy Torunia mieli okazję poznać stypendystów, a przede wszystkim aktywnie i rodzinnie spędzić wolny czas, ponieważ od godz. 10 do 17 po raz drugi na Starym Mieście działało Miasteczko Rodzinne, tym razem zorganizowane przez Marlenę Prusakowską, pedagoga toruńskiego V LO, oraz rzeszę wolontariuszy. Na wszystkich chętnych czekały atrakcje przygotowane na specjalnych stanowiskach, a były to: „Iris folding” (wykonywanie obrazków z nachodzących na siebie pasków papieru – przyp. red.), „Magiczne malowanie”, „Kreatywne origami” oraz „Kolorowa mozaika”. Wśród nich można było znaleźć również grę „Twister”, „Ministudio fryzur”, dzieci miały także możliwość nauczyć się robienia dużych baniek mydlanych oraz figurek z balonów. Uczestnicy zabaw otrzymywali nagrody w postaci fundacyjnych gadżetów, krówek i balonów. Zabawę w Miasteczku Rodzinnym umilił występ wokalny dziewczynek uczęszczających do Ogniska Wychowawczego mieszczącego się przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu. Stypendyści natomiast zachęcali przechodniów do wspólnego świętowania, tańcząc m.in. charakterystyczny dla nich taniec belgijski.

Centralnym punktem dnia była uroczysta Msza św., której przewodniczył o. Zbigniew Leczkowski SI, rektor kościoła akademickiego pw. Ducha Świętego w Toruniu. Słowo Boże wygłosił ks. Łukasz Skarżyński, dyrektor Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku. Zgromadzeni goście, stypendyści odznaczający się żółtymi chustami, poruszające słowa kapłana – to wszystko nadawało celebrze niezwykle podniosły charakter. Tuż po niej odbył się przemarsz pod pomnik św. Jana Pawła II, któremu przewodniczyła Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury prowadzona przez Jerzego Derkowskiego. Stypendyści przywołali słowa Ojca Świętego mówiące, czym jest miłosierdzie i w jaki sposób możemy być jego świadkami. Na zakończenie przedstawiciele władz miasta, reprezentanci szkół oraz innych społeczności złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wspólnie odśpiewana „Barka” była symbolem jedności i ogromnej miłości do ukochanego przez wszystkich Ojca Świętego Jana Pawła II, patrona Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na Dzień Papieski: Przypominamy o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

KEP

BP KEP

Stajemy się głosem tych, którzy w swoim cierpieniu nie mogą nawet wołać o pomoc. Przypominamy o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia - piszą biskupi w Liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski pt. „Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia”, zapowiadającym ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Papieskiego, który będziemy przeżywać w niedzielę 13 października 2024 roku. List odczytywany będzie w niedzielę, 6 października 2024 r.

Biskupi przypominają, że ból i cierpienie stanowiły szczególny rys życia i posługi Karola Wojtyły. „Publiczne przeżywanie choroby, a także starości, stały się jednym z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Spotkania św. Jana Pawła II z chorymi i cierpiącymi odbywały się w czasie każdej podróży apostolskiej, stanowiąc ważną część papieskiej posługi” - przyznają.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV w Hiszpanii: Skończyć podziały - dar Europy dla świata

2026-06-06 14:44

[ TEMATY ]

Leon XIV w Hiszpanii

Vatican Media

Wzywam wszystkich do porzucenia narracji dzielących i polaryzujących rzeczywistość społeczną oraz jej historię, aby przejść od jałowych uproszczeń do owocnego docenienia złożoności. Widzę w tym szczególne powołanie Europy – mówił Ojciec Święty w powitalnym przemówieniu do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego tuż po przybyciu do Hiszpanii. Papież stwierdził, że Kościół chce służyć pojednaniu

Po przybyciu do pałacu królewskiego w Madrycie i powitaniu przez parę królewską Hiszpanii, Ojciec Święty spotkał się z władzami, korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję