Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z pokłonem...

Niedziela sosnowiecka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

stowarzyszenie

stowarzyszenie

B. Polak

Apel pokoleniowy z poświęceniem odnowionego pomnika św. Jana Pawła II i odsłonięciem obelisku z tablicą fundacyjną pomnika

Apel pokoleniowy z poświęceniem odnowionego pomnika św. Jana Pawła II
i odsłonięciem obelisku z tablicą fundacyjną pomnika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło to można chyba uznać za przewodnie podczas uroczystości jubileuszowych, które odbyły się od 24 do 26 czerwca w Brudzowicach. Z wielkim rozmachem uczczono 45-lecie powstania parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach oraz 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niwy. Inicjatorami przedsięwzięcia byli członkowie wspomnianego stowarzyszenia, na czele z jego prezesem dr. Emilianem Kocotem, oraz proboszcz tutejszej parafii ks. kan. Stanisław Straż.

Reklama

W naszej pamięci pozostanie uroczysta Msza św. jubileuszowa, przemarsz z pochodniami i zniczami pod odnowiony pomnik św. Jana Pawła II, poświęcenie odrestaurowanych stacji różańcowych, nocny apel pokoleniowy na lokalnym cmentarzu, wystawy prac twórców regionalnych, prezentacje historyczne dr. Kocota i przedstawiciela IPN dr. A. Sznajdera, barwne występy taneczne uczniów Zespołu Szkół w Brudzowicach, konkursy historyczne i plastyczne uwieńczone nagrodami, pokaz śpiewaczy Kół Gospodyń Wiejskich, porywający występ gitarzystów wraz z ks. prob. S. Strażem, który i gitarzystów, i wspólny koncert przygotował, prezentacja muzyczna tutejszej orkiestry strażackiej, odsłonięcie tablicy upamiętniającej tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, widowisko teatralne pt. „Historyja stąd, z tej ziemi” o rycerzu Brudzo, dzieweczce Maryni i o czasach współczesnych, z lokalną obsadą i z regionalnymi treściami, specjalnie przygotowane na tę okoliczność, a zakończone wspólną pieśnią „Na naszej ziemi” (w opracowaniu muzycznym Andrzeja Błacha i w opracowaniu technicznym Dawida Wróblewskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości plenerowe, z wielką swadą, kulturą i błyskotliwością poprowadził dyrektor Zespołu Szkół Janusz Stelmach. Uczty muzycznej dostarczył też zespół Folk Express, który rozbawił publiczność. Dopisali goście, a wśród nich burmistrz miasta i gminy Siewierz Zdzisław Banaś, radny powiaty będzińskiego Jan Mucha oraz inne zacne osoby.

Wielką pomocą w organizowaniu uroczystości wykazał się dyrektor MGOK w Siewierzu Damian Dawczyński i jego współpracownicy. Lista osób, które okazały pomoc w przygotowaniu jubileuszy jest długa, a każdej z nich należy się serdeczne podziękowanie.

Na pamiątkę pozostaną jubileuszowe wydania książkowe: dr. E. Kocota „Jubileusz 650-lecia Brudzowic” oraz tomik opracowany przez piszącą te słowa „Z pokłonem” – wierszem i prozą okazana (przez parafian i ich bliskich) wdzięczność: Bogu, ludziom i ziemi ojczystej.

„Z pokłonem…” – warto, by to hasło przyświecało nam dalej: na jutro, na kolejne dni i lata, bo wdzięczności wobec Stwórcy, bliźnich i Ojczyzny nigdy za wiele.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zadanie, które trwa

Niedziela małopolska 38/2019, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Monika Ziółkowska

Jubileuszowy tort kroi kard. Stanisław Dziwisz

Jubileuszowy tort kroi kard. Stanisław Dziwisz

Po Mszy św. parafianie gromadzą się przed kościołem, by wspólnie zjeść tort. Pierwszy kawałek od księdza kardynała otrzymuje jeden z ministrantów. Gra orkiestra, wokół dzieci i dorośli w strojach krakowskich. Wszyscy rozmawiają i wspólnie radują się tym, że wspólnota obchodzi 70. urodziny. W podkrakowskich Michałowicach rozpoczął się jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Rok 2019 z racji jubileuszu 70-lecia powstania michałowickiej parafii jest niezwykle ważny dla naszej wspólnoty. Jesteśmy pełni wdzięczności Bogu oraz naszej patronce, Matce Bożej Królowej Polski, że możemy cieszyć się świątynią, w której składamy Stwórcy swe troski i radości, prośby i dziękczynienia – mówi proboszcz parafii, ks. Wiesław Kiebuła. Podkreśla, że parafia to przede wszystkim wspólnota, której rozwojowi mają służyć rocznicowe wydarzenia. A tych nie zabrakło – w Michałowicach cały wrzesień upływa na obchodach jubileuszu, poznawaniu historii parafii, modlitwie dziękczynnej i błagalnej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję