Lipcowy szczyt NATO w Warszawie może okazać się kluczowy dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej – ocenia szef MON Antoni Macierewicz. W szczycie wezmą udział delegacje 28 państw członkowskich, 26 krajów towarzyszących oraz delegacje ONZ i UE; łącznie ponad 2 tys. osób. Przebieg szczytu ma relacjonować ok. 2 tys. dziennikarzy. O randze spotkania świadczy zapowiedź, że prezydent USA Barack Obama przyjedzie do Polski w przeddzień szczytu – 7 lipca i zostanie do 9 lipca.
Jeszcze przed szczytem mają zostać potwierdzone i uszczegółowione wcześniejsze decyzje polityczne dotyczące liczebności sił zbrojnych NATO, stale obecnych na flance wschodniej, liczby żołnierzy USA przebywających w regionie, miejsc stacjonowania i szczegółów operacyjnych. Wiadomo – jak zapowiada Macierewicz – że w regionie powstaną bazy sprzętu NATO.
Zorganizowanie szczytu w Warszawie będzie wymagało wyrzeczeń od mieszkańców stolicy. Miasto będzie gościć głowy 50 państw, w tym prezydentów USA, Francji, przywódców Niemiec i Wielkiej Brytanii i prawie 2,5 tys. osób towarzyszących. Dlatego na 2 dni zamieni się w twierdzę. Będą zamknięte ulice, liczne objazdy. Obsługa gości będzie wymagać także zakazów parkowania czy nawet poruszania się pieszych, np. w okolicach 20 hoteli, w których będą mieszkać głowy państw.
Kościół katolicki w Panamie i Portoryko zorganizował transport kilkuset tysięcy hostii na Kubę, aby złagodzić niedobory w celebracji Eucharystii w kilku diecezjach na tej karaibskiej wyspie. Jak poinformowała agencja Aciprensa z archidiecezji Panamy wysłano 35 000 hostii, a około 300 000 kolejnych dotarło z Portoryko. Działania pomocowe zostały skoordynowane przez poszczególnych biskupów jako wyraz kościelnej solidarności w regionie Karaibów.
Niedobory wynikają z pogłębiającego się kryzysu zaopatrzeniowego na Kubie, który dotyka znaczną część życia publicznego i gospodarczego. W wielu regionach występują przerwy w dostawie prądu trwające kilka godzin, a nawet dni, ponieważ państwowa firma energetyczna jest w stanie zapewnić jedynie ograniczoną ilość energii. Według oficjalnych doniesień brakuje również paliwa i gazu do gotowania, co znacząco wpływa na codzienne życie.
Dziś w Bazylice Watykańskiej odbyła się Msza św. pogrzebowa kard. Camillo Ruiniego, jednej z najwybitniejszych postaci włoskiego Kościoła ostatnich kilkudziesięciu lat. Hierarcha stał na czele włoskiego episkopatu przez 17 lat (1991-2007). Był także wikariuszem św. Jana Pawła II w diecezji rzymskiej i jednym z jego najbliższych współpracowników. Przewodniczący nabożeństwu Leon XIV w homilii podkreślił, że włoski Kościół bardzo wiele zawdzięcza zmarłemu.
Papież w kazaniu zaznaczył, że kard. Ruini potrafił przewodzić Ludowi Bożemu i braciom w episkopacie w ważnych i delikatnych momentach, stawiając czoła licznym wyzwaniom z entuzjazmem, rozeznaniem i odwagą. Przypomniał, że zmarły był szczególnie zaangażowany w promowanie wkładu świata katolickiego w życie religijne, społeczne i polityczne, będąc przy tym animatorem otwartego dialogu. Papież wskazał, że źródła siły, z jaką kard. Ruini stawiał czoła wyzwaniom i trudnościom, trzeba szukać w jego głębokiej wierze i Bożej miłości. Leon XIV przywołał słowa zmarłego zapisane w jego Testamencie duchowym: „Mam nadzieję, Panie, że działałem nie dla osobistych interesów, ale dla celów, które mi powierzono i które z całego serca podzielałem”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.