Wśród gości znaleźli się m.in.: Elżbieta Nowak-Trześniewska (ambasadorka jeleniogórskiej koszykówki), Maciej Wróblewski (bard z Zielonej Góry) przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, a wśród tegorocznych zespołów muzycznych znalazły się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy, „Wędrowne Gitary”, „Paka Buziaka”, Estradowy Zespół Muzyki Dawnej oraz Anna Patrys.
Zdrowa rodzina
Wydarzenie rozpoczęła sesja naukowa w sobotę 28 maja w Filii Politechniki Wrocławskiej tematem: „Zdrowa rodzina fundamentem życia i miłości”. Pierwszy z wykładów pt.: „Przyszłość Polski idzie przez rodzinę” wygłosił ks. Paweł Bortkiewicz (UAM w Poznaniu). Kolejne nt. własnych doświadczeń w leczeniu dietą warzywno-owocową chorób cywilizacyjnych i bezpłodności oraz o wpływie stosowania tej diety przed poczęciem, na utrzymanie ciąży i zdrowy rozwój dziecka wygłosiła dr Ewa Dąbrowska (Gdański Uniwersytet Medyczny). Sobotnie uroczystości dopełniły koncert muzyki dawnej i wręczenie tzw. Oskarów Święta Matki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Matczyne dłonie
Reklama
W niedzielę po przemarszu orkiestry i straży grobowych została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w intencji matek, ojców, małżeństw i rodzin. Zawsze tej Mszy św. towarzyszy ucałowanie rąk obecnym na niej matkom. W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego – w tym do modlitwy Salomona w Świątyni Jerozolimskiej i uzdrowienia sługi setnika, zachęcał, aby ten ewangeliczny przykład motywował nas do przyjmowania Chrystusa pod „nasz dach”, do naszego umysłu, działania, abyśmy mogli przeżyć uzdrowienie.
Troska o rodziny
Po Mszy św. minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska przywołała postaci trzech matek: matki rodziny wielopokoleniowej (fenomen cioci Pelasi), młodą matkę, która „lubi się wyszumieć”, oraz matkę kończącą swoją pracę zawodową (nagranie dostępne na stronie Radia Plus Legnicy – www.legnica.fm). – Pełnimy różne role zawodowe. Jesteśmy nauczycielkami, pielęgniarkami, ekspedientkami, ministrami, ale w gruncie rzeczy zawsze będziemy w ostateczności odpowiadać za to, jak wywiązałyśmy się z naszych obowiązków matczynych, rodzicielskich, jakimi byłyśmy matkami – mówiła pani minister. Mówiąc o aktualnych działaniach Rządu RP na rzecz pomocy rodzinie podziękowała też za całą dotychczasową troskę Kościoła w Polsce o rodziny.
Równowaga w miłości
Nie zabrakło też musztry paradnej w wykonaniu Straży Grobowej „Turki” z Tryńczy i miejscowej Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia, parady rowerowej czy pokazów konnych. Ponadto liczne wydarzenia towarzyszące jak: koncerty, gry i zabawy rodzinne, spotkania, wystawy, prezentacje zarówno na estradzie, jak i przykościelnym placu ściągnęły licznie rodziny z parafii oraz goście.
Inicjatorem wydarzeń od 28 już lat jest ks. prał. Józef Stec, proboszcz parafii, wraz z Komitetem Organizacyjnym. – Od 28 lat, kiedy zaczynaliśmy budowę kościoła, przypominam naszym parafianom, że w naszej religii musi być równowaga między miłością Boga a miłością człowieka – mówi ks. Stec. – Abyśmy byli godni kochać Matkę Bożą, zacznijmy prawdziwie kochać matkę ziemską. Dlatego od tylu już lat organizujemy to wielkie święto rodzinne. Ksiądz Prałat wyraził też wielką radość i wdzięczność, że wydarzeniu towarzyszy wiele życzliwości, inicjatyw i pomocy ze strony jego parafian, a także instytucji, organizacji i zapraszanych gości.
Więcej na stronie