Reklama

Niedziela Rzeszowska

Naprotechnologia – nauka i życie

Jeśli ktoś miał wątpliwości co do zainteresowania naprotechnologią, to wystarczyło spojrzeć na wypełnioną po brzegi salę audytoryjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, gdzie 11 marca miała miejsce „II Podkarpacka Konferencja Naukowa – Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzeszowie spotkali się naukowcy, lekarze, położne i pielęgniarki, instruktorzy i diagności, studenci medycyny oraz pielęgniarstwa, wiele ludzi i środowisk zainteresowanych działaniami prorodzinnymi, rodzice z dziećmi urodzonymi dzięki naprotechnologii. W konferencji uczestniczyli także marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, wojewoda Ewa Leniart, senator Alicja Zając, ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup senior Kazimierz Górny, radni województwa. W 2014 r. samorząd województwa rozpoczął wdrażanie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego opartego o naprotechnologię, który jest kontynuowany.

Reklama

Konferencję otworzyło wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosława Pinkasa, który zapowiedział powstanie kompleksowego programu edukacyjnego i profilaktyki zdrowotnej mającej na celu zwiększenie dzietności oraz powstanie Wojewódzkich Ośrodków Leczenia Niepłodności. Taki ośrodek jako jeden z pierwszych powstanie przy Uniwersytecie Rzeszowskim i tam będą pracować fachowcy z różnych dziedzin medycyny, którzy postawią diagnozy i wdrożą odpowiednie leczenie. „Zrezygnowaliśmy w połowie roku z programu in vitro. Zastępujemy go innym programem, który będzie bardziej efektywny od poprzednio proponowanych – mówił minister – chcemy osiągnąć 93% skuteczność, nie jak obiecywał poprzedni program czyli in vitro – zaledwie 7%. Kompleksowa pomoc dla par, w dobrze przygotowanych ośrodkach to podstawa działania” – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczący w konferencji biskup Jan Wątroba – przewodniczący Komisji do Spraw Rodziny przy Episkopacie Polski nie krył zadowolenia z tematyki konferencji i zainteresowania nią.

Rzeszowskie spotkanie pokazało, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na rozmowy i wiedzę o naprotechnologii, z drugiej strony – podejście środowiska lekarskiego do kwestii niepłodności jako skutku pewnych działań kreowanych choćby przez świat mediów.

Wśród prelegentów m.in. wystąpił prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodniczący Rady Fundacji Mater Care Polska oraz Mater Care International), który starał się odpowiedzieć na pytanie: czy można leczyć niepłodność, o niepłodności męskiej mówił dr n. med. Maciej Barczentewicz z Lublina (Instytut Fundacja Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, Przychodnia Macierzyństwo i Życie w Lublinie, NFP Medical Consultant), sprawy edukacji kadr medycznych w zakresie zdrowia prokreacyjnego poruszyła lek. Natalia Szuszczewicz z Instytutu Rodziny w Warszawie (NFP Medical Consultant), postępowanie lekarskie w diagnostyce i leczeniu niepłodności NaProTechnology przestawił dr n. med. Przemysław Binkiewicz – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Pyskowicach i NFP Medical Consultant.

Na rzeszowską konferencję przybyli także rodzice z dziećmi urodzonymi dzięki naprotechnologii. Były to najpiękniejsze dowody całokształtu działań z nią związanych.

* * *

Naprotechnologia to metoda diagnostyki i leczenia mająca na celu rozwiązanie problemu obniżonej płodności. NaProTECHNOLOGY® to leczenie zachowawcze i chirurgiczne, oparte na osiągnięciach medycyny współczesnej.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profesjonalny dziennikarz

Niedziela małopolska 45/2019, str. 6

[ TEMATY ]

dziennikarze

wystawa

konferencja

Archiwum organizatorów

Otwarcia wystawy Joanny Sobczyk-Pająk dokonali: ks. Krzysztof Białowąs, ks. Tomasz Boroń, bp Andrzej Wypych, abp Wojciech Polak i ks. Robert Nęcek

Otwarcia wystawy Joanny Sobczyk-Pająk dokonali: ks. Krzysztof Białowąs, ks. Tomasz Boroń, bp Andrzej Wypych, abp Wojciech Polak i ks. Robert Nęcek
Jan Paweł II odważnie włączył nowe środki społecznego przekazu w dzieło ewangelizacji. O tym, jak ważny dla Papieża Polaka był dialog międzyludzki i komunikacja Kościoła z mediami, rozmawiali dziennikarze i eksperci na kolejnej międzynarodowej konferencji z cyklu edukacji medialnej w piątek 18 października br. w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska zatwierdziła cud eucharystyczny z 2013 r. w Indiach

2025-06-16 09:54

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Vatican Media

Stolica Apostolska zatwierdziła cud eucharystyczny z 2013 r. w Indiach, gdzie w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur (stan Kerala) na konsekrowanej hostii ukazała się twarz Chrystusa. Nuncjusz apostolski zezwolił także na publiczną adorację.

Cud uznano 11 lat po wydarzeniu, a 31 maja br. zostało to oficjalnie ogłoszone podczas Mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Indiach i Nepalu abp Leopoldo Girelli. Wzięło w niej udział ponad 10 tys. osób. Abp Girelli podkreślił, że to, co wydarzyło się w Vilakkannur może być postrzegane jako zaproszenie do pogłębienia wiary w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Książka „Objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech” wyjaśnia, dlaczego ks. Popiełuszko powraca w prywatnych objawieniach

Dlaczego ks. Jerzy Popiełuszko powraca właśnie teraz? To pytanie stawia sobie wielu, którzy sięgają po nową książkę dr Mileny Kindziuk i ks. prof. Józefa Naumowicza pt. „Objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech”. Publikacja dokumentuje niezwykłe zjawisko - prywatne objawienia, jakich od 2009 roku doświadcza Francesca Sgobbi, mieszkanka niewielkiej miejscowości Fiumicello w północnych Włoszech. Według relacji, błogosławiony kapłan męczennik - ks. Jerzy Popiełuszko - wielokrotnie ukazywał się tej prostej i pozornie zwykłej kobiecie, przekazując przesłania, które spisywała w formie duchowego dziennika.

Już na wstępie autorzy wyraźnie podkreślają: nie są to objawienia uznane oficjalnie przez Kościół katolicki, a publikacja nie oznacza ich aprobaty w sensie teologicznym czy doktrynalnym. Jasno zaznaczają też, że mamy do czynienia z objawieniami prywatnymi - nie zobowiązują one do wiary, ale mogą służyć pomocą w pogłębianiu życia duchowego. Ich rola nie polega na dodawaniu czegokolwiek do Ewangelii, lecz - jak pisze ks. prof. Józef Naumowicz - na przypominaniu o jej najważniejszych prawdach i pomaganiu wiernym w ich przeżywaniu tu i teraz: „Tak było w historii Kościoła wielokrotnie. Niejednokrotnie objawienia prywatne stanowiły inspiracje do ożywienia i pogłębienia wiary, poruszały sumienia, wzywały do nawrócenia. To właśnie pod ich wpływem narodziły się takie praktyki pobożnościowe jak różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego czy nawet święta liturgiczne - Boże Ciało, Niedziela Miłosierdzia czy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa” - dodaje współautor publikacji, badacz życia i kultu ks. Popiełuszki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję