Nikaragua
Kardynał bohaterem narodowym
Kard. Miguel Obando Bravo został Bohaterem Narodowym Pojednania i Pokoju. Z wnioskiem o takie odznaczenie wystąpił do Zgromadzenia Narodowego prezydent Nikaragui Daniel Ortega 2 lutego br., w dniu 90. urodzin byłego metropolity Managui, który przez kilka dziesięcioleci odgrywał pierwszoplanową rolę w dialogu politycznym w kraju.
Parlament przyjął tę propozycję w głosowaniu 2 marca. 65 deputowanych było za (wszyscy z rządzącej partii sandinistów), a 1 przeciw. W posiedzeniu nie wzięli udziału członkowie partii liberalnej, sprzeciwiający się odznaczeniu kardynała. Wcześniej wniosek rozpatrywała parlamentarna komisja ds. edukacji, kultury, sportu i środków przekazu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kard. Obando stał na czele stołecznej archidiecezji w latach 1970 – 2005. Brał czynny udział w społeczno-politycznym życiu Nikaragui, m.in. broniąc praw człowieka i ludzi pracy zarówno w okresie dyktatorskich rządów rodziny Somozów, jak i po ich obaleniu w lipcu 1976 r. i objęciu władzy przez lewicowy, marksistowski Front Wyzwolenia Narodowego im. Augusto Sandino. Wielokrotnie ściągało to nań i na innych biskupów ostrą krytykę ze strony lewicy w kraju i za granicą, która zarzucała mu mieszanie się do polityki lub – odwrotnie – brak zaangażowania społecznego. W 2007 r. kard. Obando stanął na czele Narodowej Rady Pojednania i Pokoju, której celem było uleczenie wciąż jeszcze niezabliźnionych ran wojny domowej z lat 80. ubiegłego wieku.
Jest pierwszym bohaterem narodowym Nikaragui ogłoszonym jeszcze za życia.
KAI
Rocznik statystyczny
Kościół się rozwija
W ostatnich latach liczba katolików na świecie wzrastała w rytmie przewyższającym globalny przyrost ludności naszego globu. W 2014 r. było nas ok. 1 mld 272 mln, co stanowiło 17,8 proc. mieszkańców Ziemi – o pół procenta więcej niż 9 lat wcześniej, w 2005 r., kiedy wszystkich katolików było 1 mld 115 mln, czyli blisko 160 mln mniej. Wynika to z najświeższych danych opublikowanych w Watykanie. Ukazały się właśnie ostatnie wydania Rocznika Papieskiego oraz Rocznika Statystycznego Kościoła. Publikacje te opracował Centralny Urząd Statystyczny Kościoła. Ich prezentację opatrzono znamiennym tytułem „Dynamiczny Kościół w zmieniającym się świecie”.
Przyrost liczby katolików w różnych częściach świata nie jest równomierny. W Europie, gdzie mieszka prawie jedna czwarta (23 proc.) światowej wspólnoty katolickiej, rozwój jest najmniej dynamiczny. Liczba katolików bardziej wzrasta w Ameryce i w Azji, a najsilniej w Afryce, gdzie Kościół katolicki ma obecnie ponad 200 mln wiernych (w 2014 r. – ok. 215 mln).
RV
Londyn
Powstało Centrum Benedykta XVI
Reklama
Na Uniwersytecie Najświętszej Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham powstało Centrum Benedykta XVI dla Religii i Społeczeństwa. Ma to być miejsce międzynarodowych kontaktów i badań w dziedzinie religii i nauk społecznych. Inicjatywę zaakceptował Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Papież emeryt Benedykt XVI odwiedził ten londyński uniwersytet we wrześniu 2010 r.,w czasie swej podróży do Wielkiej Brytanii.
Założycielem i dyrektorem Centrum jest dr Stephen Bullivant. Inspiracją dla tej inicjatywy była myśl teologiczna kard. Josepha Ratzingera.
KAI
* * *
Trzeba być pokornym, ażeby łaska Boża mogła w nas działać, przeobrażać nasze życie i przynosić owoc dobra.
Krótko
• Projekt raportu Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wyciekł do mediów. Tekst jako pierwsza opublikowała „Gazeta Wyborcza”.
• Departament Stanu USA ostrzegł, że tzw. Państwo Islamskie, Al-Kaida, Boko Haram i inne grupy terrorystyczne przygotowują się do ataków. Szczególne zagrożenie dotyczy Europy, Bliskiego Wschodu i Ameryki.
• Barack Obama, prezydent USA, przedłużył o kolejny rok sankcje nałożone na Rosję w związku z jej polityką wobec Ukrainy.
• W Los Angeles zmarła Nancy Reagan, wdowa po prezydencie Ronaldzie Reaganie. Miała 94 lata. Nancy i Ronald Reagan poznali się w Hollywood jako aktorzy. Ich małżeństwo, pełne wzajemnego oddania stało się w USA swoistą legendą. Przetrwało 52 lata.
• Macedonia zamknęła swoją granicę z Grecją w związku z 22-tysięczną grupą uchodźców, którzy chcieli tą drogą dostać się na zachód Europy. Rozwścieczeni imigranci zaatakowali policjantów, którzy użyli gazu i granatów hukowych.
Reklama
• Ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy zostało zabitych i rannych w trwającym od 2 lat konflikcie na wschodzie Ukrainy. Takie dane opublikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.
• Niemiecki Trybunał Konstytucyjny pracuje nad wnioskiem o delegalizację neonazistowskiej partii NPD. To już druga próba delegalizacji partii, która wiedzie prym w manifestacjach przeciw polityce imigracyjnej rządu Niemiec.
• Lord Jonathan Sacks, naczelny rabin Wielkiej Brytanii, został laureatem tegorocznej międzynarodowej Nagrody Templetona, uważanej za nieoficjalnego Nobla w dziedzinie religii.
• Wulkan Pacaya w Gwatemali był miejscem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, którą w ramach przygotowań na ŚDM w Krakowie zorganizowali członkowie tamtejszego Ruchu Królestwa Chrystusa. Nieśli ze sobą 2-metrowy krzyż.