Reklama

Wiadomości

„Zaduszki katyńskie” w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Katyń

konkurs

aula

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja książki: „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie, złożyły się na program „zaduszek katyńskich”, które odbyły się wieczorem 3 listopada w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W spotkaniu wzięła udział młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, alumni Niższego Seminarium Duchownego, na czele z ks. prefektem Szymonem Stępniakiem i Grażyną Nowak, nauczycielką języka polskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodzin katyńskich. W spotkaniu wzięli udział m. in. dr Andrzej Drogoń - historyk i były dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, Zofia Jakubczyk - prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego, mecenas konkursu i książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, o. Michał Legan, o. Włodzimierz Ogorzałek - paulini z Jasnej Góry, członkowie Komisji Konkursowej, m. in. dr. hab. Artur Żywiołek, Urszula Bauer, a także Tadeusz Żesławski - wicekurator z Kuratorium Oświaty w Katowicach, Artur Warzocha - radny Sejmiku Województwa Śląskiego, ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli”.

Na początku uczestnicy „Zaduszek katyńskich” wysłuchali utworu Jacka Kaczmarskiego „Katyń” w wykonaniu Klaudii Pyrzyk i Magdaleny Strzeleckiej, uczennic IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Następnie dr Andrzej Drogoń, mówiac o Katyniu, podkreślił, że „po 75 latach ciągle jeszcze pytamy o prawdę”. - Nie chodzi tylko o ujawnienie prawdy, ale o obnażenie kłamstwa, które staje się elementem polityki także w dzisiejszych czasach - mówił Andrzej Drogoń i dodał, że „mówiąc o Katyniu, myślimy o tych, którzy po 17 września 1939 r. rozpoczęli tułaczkę na nieludzkiej ziemi”.

„Domaganie się prawdy o Katyniu to nie jest tylko element świadomości historycznej, ale przede wszystkim zwykłej sprawiedliwości” - kontynuował były dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Następnie uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz został oparty na pracach laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeń m. in. utwór Zbigniewa Herberta „Guziki” oraz „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza.

Reklama

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że „Katyń jest symbolem masowej zbrodni, obrazem ludobójstwa dokonanego na niewinnych ludziach”. - Katyń ukazuje oblicze systemu komunistycznego, który posunął się do granic znieprawienia i upodlenia drugiego człowieka, systemu, który uwięził prawdę o bestialskiej zbrodni - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego przypomniała słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”. Mówiąc o roli konkursu historyczno-literackiego o Katyniu w budowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia poseł Wiśniewska przekazała, że w ciągu pięciu lat trwania konkursu zgłoszono do niego blisko 1250 prac.

O potrzebie prawdy o zbrodni katyńskiej mówił również ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”. Podkreślił, że „Jan Paweł II pokazał nam polskie korzenie” - Musimy być narodem solidarnym, ale bez zobaczenia polskich korzeni nie będzie solidarności - podkreślił ks. Skubiś i przypomniał, ze „niestety w kłamstwie katyńskim uczestniczyło także bardzo wielu Polaków, nawet profesorów polskich uczelni”. - Dlatego w dzisiejszych czasach tak bardzo ważna jest prawda i odrzucenie kłamstwa - podkreślił ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” wspominał jak w 1968 r. studenci na schodach kościoła Świętego Krzyża w Warszawie krzyczeli „prasa i telewizja kłamią”. - Dzisiaj też trzeba by wykrzyczeć „prasa kłamie” - przyznał ks. Skubiś.

Reklama

„Polskę może uratować prawda, która mieści się w Bogu, ale jest potrzebna w życiu każdego człowieka i w życiu narodu” - kontynuował ks. Skubiś i dodał: „Także ta prawda o Katyniu jest wyzwalająca. Czekamy także na wyzwolenie prawdy o Smoleńsku, bo istnieje więź pomiędzy prawdą o Katyniu i prawdą o Smoleńsku”.

Na zakończenie Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli” podkreśliła, że „historię trzeba pielęgnować, bo jak zapomnimy o niej, to ta zła historia może się powtórzyć”. - Nie możemy mówić o Katyniu, nie mówiąc o Smoleńsku - podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Uczestnicy spotkania modlili się również w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi. Modlitwę poprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Książka „Prawda i kłamstwo o Katyniu” licząca ponad 300 stron zawiera prace laureatów wszystkich dotychczasowych edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego inicjatorką jest europoseł Jadwiga Wiśniewska (PiS).

14 kwietnia 2014 r. w siedzibie IPN w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Patronat naukowy nad konkursem od pięciu lat sprawuje IPN w Katowicach, zaś patronat medialny - Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP Katowice i Radio Fiat.

2014-11-04 07:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

103 świadectwa nadziei i miłości

Jest to jedyny znany mi przypadek zachowania tak obszernego zbioru korespondencji więźnia okresu stalinowskiego z rodziną - mówił podczas spotkania, które odbyło się 23 września br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o listy Władysława Gałki, uczestnika konspiracji antyhitlerowskiej, a następnie antysowieckiej, który w więzieniach powojennej RP i PRL spędził 10 lat, z czego w celi śmierci - 6 miesięcy. 103 zachowane listy stanowią dziś główną część albumu pt. „«Masz rywalkę Polskę». Korespondencja więzienna Władysława Gałki (1949-1956)”, wydanego przez IPN. Wspomnieniami o ojcu dzieliła się z zebranymi córka autora listów Maria Kamykowska, współredaktorka albumu; w spotkaniu uczestniczył też jej mąż oraz siostry z rodzinami.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XIV Niedziela Zwykła

2025-07-04 12:00

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News/flickr.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzy się nad nią smuciliście. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów – jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na biodrach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogoś pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę; w Jerozolimie doznacie pociechy». Na ten widok rozradują się serca wasze, a kości wasze nabiorą świeżości jak murawa. Ręka Pana da się poznać Jego sługom.
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba powrotu do Bożych źródeł [Felieton]

2025-07-06 20:40

ks. Łukasz Romańczuk

Żyjemy w czasach, gdy wartości chrześcijańskie są niezwykle ważne i aktualne. To czasy, gdy cywilizacja euroatlantycka przeżywa okres zeświecczenia. Gdy całe narody odchodzą od Boga, gdy prawa Boże są łamane, gdy odrzucane są Przykazania Dekalogu, w tych czasach ważny jest głos świętych, takich jak św. Jan Paweł II. Arcybiskup Zygmunt Feliński – męczennik, wyjątkowa postać w historii warszawskiego Kościoła – wymienił trzy zasadnicze korzenie zła, które sprawiają, że człowiek traci orientację i odchodzi od Boga. Powiedział za św. Pawłem, że „korzenie owe to: chciwość pieniądza, pycha żywota, pożądliwość ciała – są to główne źródła zła, przez które w sposób szczególny działa szatan”, ale można się temu złu przeciwstawić.

Od początku istnienia chrześcijaństwa powstawały zakony, których duchowni – poprzez śluby jakie składają, przeciwstawiają się właśnie tym korzeniom zła. Są to śluby: ubóstwa – przeciwko chciwości pieniądza, posłuszeństwa – przeciwko pysze żywota, oraz czystości – przeciwko pożądliwości ciała). Z początku powstawały zakony pustelnicze, a z czasem zakony kontemplacyjne, takie jak benedyktyni czy cystersi. To właśnie mnisi zachowali skarby kultury antycznej przed zniszczeniem. Oni, w swoich klasztorach, odseparowani od świata, kierując się benedyktyńską zasadą „ora et labora”, tzn. „módl się i pracuj”, przepisywali księgi starożytnych filozofów, lekarzy, uczonych czy poetów. Bez ich pracy kultura antyczna, wiedza grecka, rzymska, prawo i inne zabytki kultury światowej nie przetrwałyby. To benedyktyni i cystersi uczyli Europejczyków – naszych przodków – jak uprawiać ziemię, jak budować mosty i domy, jak siać zboże, jak hodować bydło i trzodę. To oni stanęli u podstaw fundamentów cywilizacji europejskiej. Już w VI wieku tworzyli pierwsze szkoły powszechne, a następnie uniwersytety. To oni przekazywali Ewangelię – od najmłodszego do najstarszego chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję