Reklama

Niedziela Legnicka

Jezus zaprasza, by przechodzić przez Bramę Miłosierdzia

Niedziela legnicka 1/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Przemysław Groński

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnickie Pole

Jednym z ośmiu kościołów jubileuszowych wyznaczonych przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego jest bazylika mniejsza św. Jadwigi w Legnickim Polu. Tutaj, podobnie jak w innych wyznaczonych świątyniach, w 3. niedzielę Adwentu, tj. 13 grudnia 2015 r. została uroczyście otwarta Brama Miłosierdzia.

Na uroczystość przybyli kapłani, służba liturgiczna ołtarza oraz wierni uczestniczący w tym wyjątkowym wydarzeniu, którzy jako pierwsi pielgrzymi przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Drzwi bazyliki otworzył ks. Włodzimierz Gucwa – proboszcz miejscowej parafii. Od tego momentu każdy wierny, przechodząc przez Drzwi Święte i spełniając nakazane przez Kościół warunki, może uzyskać odpust zupełny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. inaugurującej Rok Miłosierdzia przewodniczył ks. Andrzej Tracz, dziekan dekanatu Legnica-Wschód. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. Ks. Wolański wyjaśniał pojęcie miłosierdzia oraz znaczenie otrzymywanej łaski Bożej. – Jezus zaprasza nas, by przechodzić, a On będzie obdarzał nas obficie łaskami. Bo Rok Jubileuszowy to szczególny czas łaski. Dlatego przez tę bramę przechodźcie często. To jest dla was ogromny zaszczyt, że macie tę bramę w swojej miejscowości. Jezus nas zaprasza, bo chce obdarzać nas łaskami. My bez tej Bożej łaski jesteśmy nic nie warci. Tylko łaska Boża prowadzi człowieka do zbawienia. Jezus pragnie wypełnić nasze życie, byśmy i my osiągnęli cel, jakim jest nasza świętość. Ta Boża łaska jest nam potrzebna, żeby zmienić siebie, zmienić egoistyczne myślenie i zmieniać ten świat – mówił kaznodzieja.

Eucharystia zakończyła się modlitwą Roku Miłosierdzia wypowiedzianą przez miejscowego proboszcza. Warto wspomnieć, że w uroczystości wzięli udział nie tylko wierni miejscowej parafii, ale także mieszkańcy gminy Legnickie Pole oraz wielu zaproszonych gości.

Monika Łukaszów

Krzeszów

Inauguracji Roku Jubileuszowego w sanktuarium pw. Matki Bożej Łaskawej przewodniczył kustosz ks. prał. Marian Kopko; homilię natomiast wygłosił o. Konrad Hejmo z Rzymu. W Eucharystii modlili się ks. Andrzej Bakun i ks. kapelan Władysław Sługocki oraz wierni z parafii i okolic.

Reklama

W związku z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia duszpasterze wraz z wiernymi postanowili, że każdego dnia, aż do zakończenia obchodów Roku Miłosierdzia, w bazylice będzie odmawiany Różaniec.

W zachęcie skierowanej do wiernych, ks. Marian Kopko napisał: „Różaniec to najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób przeżywania Miłosierdzia Bożego za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny. Dlatego w Roku Jubileuszowym w bazylice krzeszowskiej każdego dnia o godz. 16.30 w okresie zimowym, natomiast o godz. 17.30 w okresie letnim będziemy wspólnie odmawiać modlitwę różańcową”.

Jako parafianie i pielgrzymi będziemy zwracać naszą twarz do matczynego oblicza Tej, która jako pierwsza doświadczyła miłosierdzia Ojca, który to „wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy”.

Myśl Roku Świętego koncentruje się w sposób szczególny na Matce Miłosierdzia. Czując na sobie spojrzenie i macierzyńską miłość Maryi, doznajemy również czułości Ojca. W bulli na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego papież Franciszek, napisał: „Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność Miłosierdzia, które stało się ciałem. Matka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego weszła do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ wewnętrznie uczestniczyła w tajemnicy Jego miłości” (MV 24).

Przemysław Groński

Zgorzelec

Z godnie z zaleceniem Biskupa Legnickiego w niedzielę 13 grudnia 2015 r. w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu – wyznaczonym jako jeden z kościołów jubileuszowych – miała miejsce uroczystość otwarcia Bramy Miłosierdzia.

Tak oto wierni parafii, a także pierwsi pielgrzymi, którzy przywędrowali na uroczystość wraz ze swoim proboszczem ks. Kazimierzem Pietkunem z sąsiadującej parafii pw. św. Józefa, przekroczyli Bramę Miłosierdzia w kościele jubileuszowym.

Reklama

Przy śpiewie Hymnu Roku Miłosierdzia „Micericordes sicut Pater”, jaki wykonał chór, rozpoczęła się oczekiwana uroczystość. Po procesji wejścia, koncelebransi i asysta kościelna zatrzymali się przy przygotowanej i udekorowanej Bramie Miłosierdzia. Tam, według specjalnie ceremoniału, rozpoczęła się Liturgia. – Drodzy siostry i bracia. Rok Święty Miłosierdzia ogłoszony przez Ojca Świętego zaprasza nas wszystkich do głębokiego doświadczenia łaski pojednania – mówił przewodniczący Mszy św. ks. prał. Maciej Wesołowski, proboszcz parafii. – Przez pokropienie wodą święconą wspomnijmy wspólnie nasz chrzest. To wspomnienie jest przywołaniem miłosierdzia i zbawienia, które otrzymaliśmy mocą zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W uroczystej procesji do ołtarza przeszli także proboszczowie zgorzeleckich parafii: ks. Jan Kułyna, ks. Marian Oleksy i ks. Kazimierz Pietkun, gdzie kontynuowano Mszę św.

W homilii proboszcz parafii ks. Maciej Wesołowski, zwracając się do wiernych, mówił: – Oto Pan czeka. W różnych miejscach. Ale szczególnie w tym roku w wybranych kościołach, abyśmy przekraczali Bramy Miłosierdzia. Zachęcam, zapraszam: przybywajcie tu często, przybywajcie codziennie. Indywidualnie i w pielgrzymkach, aby doświadczać miłosierdzia Bożego.

Świątynia została oznaczona specjalnym banerem, informującym o tym, że jest to jedna ze świątyń jubileuszowych. – Podjęliśmy decyzję, żeby kościół był otwarty cały dzień, aby pielgrzymi ze Zgorzelca i okolic, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy, szkoły, urzędu czy na zakupy, mogli wstąpić na osobistą modlitwę – mówił o tym miejscu Ksiądz Proboszcz. – Oprócz tego, obok stałych dyżurów, spowiedzi, które już są w naszej parafii, wprowadzamy w dwa dni – środę i piątek dodatkowy dyżur w konfesjonale w godz. 14-16 z nabożeństwem Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. Natomiast wszystkie soboty w ciągu całego roku są zarezerwowane dla pielgrzymek zorganizowanych.

Reklama

Ks. Piotr Nowosielski

Jelenia Góra

Trzecia niedziela Adwentu, zwana Gaudete, przyniosła prawdziwą radość parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. W tej jeleniogórskiej świątyni 13 grudnia 2015 r. została otwarta Brama Miłosierdzia.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka rozpoczęła się przy kościele pw. św. Anny. Stamtąd wyruszyła procesja, podczas której śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Drzwi Święte – drzwi główne bazyliki – otworzył Ksiądz Biskup. Od tego momentu, aż do 20 listopada 2016 r. będą one stanowiły Bramę Miłosierdzia.

W homilii Ksiądz Biskup wskazał na radość każdego człowieka, która powinna wypływać z wiary w Chrystusa, a w sposób szczególny w życiu człowieka doświadczającego miłosierdzia.

Eucharystia licznie zgromadziła wiernych, którzy po Liturgii przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, parafianie złożyli znicze i kwiaty.

Ks. Robert Bielawski

* * *

Osiem kościołów jubileuszowych w diecezji legnickiej:

Katedra w Legnicy
Bazylika w Legnickim Polu
Bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Jeleniej Górze
Bazylika w Bolesławcu
Kościół pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu
Kościół pw. św. Jana Bosko w Lubinie
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie za darmo

Niedziela lubelska 3/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tadeusz Boniecki

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie została otwarta Brama Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel

Obrzędy związane z otwarciem Bramy Miłosierdzia w chełmskiej bazylice Mariackiej rozpoczęły się przed świątynią. Po odmówieniu przewidzianych z tej okazji modlitw oraz odczytaniu fragmentu bulli papieża Franciszka, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, wierni pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla wraz z proboszczem ks. prał. Tadeuszem Kądziołką, kapłanami i asystą liturgiczną, przeszli w procesji pod zamknięte główne drzwi wejściowe. Specjalnie na tę okazję zostały one udekorowane żółtymi kwiatami. Wypowiadając specjalną formułę, Ksiądz Biskup otworzył drzwi bazyliki, które aż do listopada 2016 r. będą Bramą Miłosierdzia. Symbolika bramy nawiązuje do słów samego Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR

2024-04-20 15:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Ponad 100 małżonków z całej Polski bierze udział w rekolekcjach prowadzonych przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw Sychar, które w ten weekend odbywają się Ośrodku Rekolekcyjno- Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję