Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacja Papieska dla Tarnowa

Proboszcz z Bochni biskupem

Diecezja tarnowska ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim 45-letni ks. Leszek Leszkiewicz – misjonarz z pięcioletnim doświadczeniem pracy w Ekwadorze, prefekt tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni. – Droga Kościoła dzisiaj to droga wielkiej pokory – powiedział tuż po nominacji nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który prosił wszystkich o modlitwę.

Biskup nominat Leszek Leszkiewicz jest 13. biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Biskup tarnowski Andrzej Jeż prosi diecezjan o modlitwę w intencji biskupa nominata, by mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu, trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą bieżące wyzwania duszpasterskie. – Jest radość, nie spodziewaliśmy się tego. Jesteśmy wzruszeni, szczęśliwi, że doczekaliśmy takiego wydarzenia – powiedzieli rodzice biskupa nominata, którzy uczestniczyli w uroczystości. Kapłani zgromadzeni w seminarium podkreślali, że cenią w nowym biskupie m.in. pracowitość, pokorę i skromność. – Nasza diecezja ma bardzo dużą dynamikę duszpasterską, a w związku z tym także duże zapotrzebowanie na obecność biskupów w środowiskach parafialnych. 450 parafii to duże wyzwanie. Kiedy bp Jan Piotrowski został mianowany biskupem kieleckim, jasne stało się, że diecezja tarnowska będzie potrzebować nowego biskupa pomocniczego, i po roku ten adwent oczekiwania dobiega końca – mówi ks. Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BP KEP

ŚDM Kraków 2016

Ambasadorzy ŚDM

Znani dziennikarze, aktorzy, muzycy, sportowcy, podróżnicy, działacze społeczni – to właśnie oni będą popularyzować spotkanie młodych w Krakowie w lipcu 2016 r. oraz rozpowszechniać idee Światowych Dni Młodzieży. 16 grudnia ub.r. w Filharmonii Krakowskiej przedstawiono Ambasadorów ŚDM 2016. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się m.in.: aktorzy – Radosław Pazura i Maciej Musiał, muzycy – Patrycja i Grzegorz Markowscy, Łukasz i Paweł Golcowie, Muniek Staszczyk i Darek Malejonek, dziennikarze – Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz i Przemysław Babiarz, duchowni – bp Rafał Markowski, ks. Jan Kaczkowski, sportowcy – Jerzy Dudek i Mateusz Ligocki oraz podróżnicy – Marek Kamiński i Jan Mela.

Reklama

KAI

Uznanie heroiczności cnót

Czcigodna Sługa Boża s. Emanuela Kalb

Po gruntownym zbadaniu życia sługi Bożej s. Emanueli Kalb ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia 3 listopada 2015 r. Kongres Kardynałów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznał heroiczność jej cnót. 14 grudnia ub.r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót sługi Bożej s. Emanueli Kalb i polecił, by został on opublikowany i włączony do akt kongregacji.

S. Emanueli Kalb przysługuje teraz tytuł: Czcigodna Sługa Boża. Droga do jej beatyfikacji jest już otwarta, o ile zostanie wyproszony cud za jej wstawiennictwem.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia zachęca wszystkich, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z cierpieniem, chorobą, rozmaitymi problemami, do ufnej modlitwy o cud za przyczyną Czcigodnej Sługi Bożej s. Emanueli.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wartości człowieka są tak olbrzymie, że klęka przed człowiekiem – Bóg człowiek.

Krótko

• W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r. w sprawie ustawy o TK z czerwca tego roku. PiS złożył też projekt nowej ustawy o TK. Zakłada ona m.in. rozpatrywanie najważniejszych spraw w 13-osobowym składzie, orzeczenia zapadające większością 2/3 głosów oraz przeniesienie Trybunału poza Warszawę.

• Prezydent Andrzej Duda na obchodach 45. rocznicy wydarzeń Grudnia ’70 w Gdańsku stwierdził, że „III RP nie zdała egzaminu sprawiedliwości, uczciwości, elementarnej przyzwoitości”. Prezydent miał na myśli szczególnie wymiar sprawiedliwości, który nie potrafił osądzić sprawców masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

• Pierwszy Tweetup odbył się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Tweetup to bezpośrednie spotkanie w świecie realnym użytkowników Twittera. Zostali oni przyjęci w sali obrad plenarnych Episkopatu, gdzie zasiedli w miejscach polskich biskupów. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przekazał zebranym pozdrowienia od Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i wspomniał o niektórych faktach z historii miejsca, w którym zorganizowano to spotkanie. Nowością dla wielu była informacja, że siedziba Konferencji Episkopatu Polski znajduje się w miejscu, gdzie Jezus Chrystus objawiał się św. s. Faustynie Kowalskiej. Dwukrotnie odwiedził ten budynek także Jan Paweł II – w 1987 i w 1991 r.

Reklama

• Sąd Rejonowy Warszawa-Wola uniewinnił dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego oskarżonego o płatną protekcję przy weryfikacji oficerów WSI.

• Pod Wałbrzychem nie ma żadnego złotego pociągu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z AGH w Krakowie po przebadaniu 6,5 km trasy kolejowej między Wrocławiem a Wałbrzychem.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-12-23 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję