Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe centrum dydaktyczne

Niedziela sosnowiecka 51/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zdrowie

Piotr Lorenc

W dniu otwarcia centrum

W dniu otwarcia centrum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sosnowcu 4 grudnia zostało otwarte i poświęcone ultranowoczesne Centrum Dydaktyczne Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM). Uroczystego przecięcia wstęgi, inaugurującego pracę centrum, dokonali: prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki – rektor SUM, Mateusz Rykała – zastępca prezydenta Sosnowca i prof. dr hab. Stanisław Boryczka – dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM. Natomiast nowe laboratoria, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, poświęcił ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Budynek Centrum Dydaktycznego został dobudowany do istniejącej siedziby Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 4. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 26,5 mln zł, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne w centrum zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę specjalistyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W centrum znajduje się 7 nowoczesnych laboratoriów dydaktycznych, pracownie i sale seminaryjne umożliwiające kształcenie studentów na najwyższym poziomie. – Nowoczesna baza dydaktyczna to jeden z czynników przyciągających na studia najlepszych kandydatów. Rozwój infrastruktury Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w połączeniu z wysoką jakością kształcenia sprawia, że absolwenci są znakomicie przygotowani do pracy. Jestem przekonany, że nowe centrum dydaktyczne pozwoli na dalsze podnoszenie poziomu kształcenia studentów kierunków prowadzonych przez Wydział Farmaceutyczny, jak również studentów innych wydziałów uczelni, a w konsekwencji przyczyni się do tego, że nasi absolwenci będą poszukiwani na rynku pracy – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

Ćwiczenia laboratoryjne zyskały nową jakość dzięki wyposażeniu w nowoczesne narzędzia elektroniczne, w tym tablety, systemy pulpitów dotykowych, ekranów LED, kamer do monitoringu edukacyjnego. Sale laboratoryjne wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt i aparaturę dającą możliwość prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu chemii leków, chemii organicznej, chemii fizycznej czy chemii ogólnej i analitycznej. Studenci zyskali też m.in. możliwość wykonywania prac dyplomowych w dobrze wyposażonej pracowni magistrantów, z możliwością korzystania z aparatury znajdującej się w innych pracowniach.

Centrum jest wyposażone także w najnowszy laser skanujący czy odwrócony mikroskop konfokalny z modułem mikroskopii superrozdzielczej. Mikroskop ten ma szerokie zastosowanie zarówno przy obrazowaniu klasycznych preparatów, jak i do budowania obrazów żywych komórek i zachodzących w nich procesów. Wszystko dzięki niespotykanej dotąd prędkości działania, najwyższej czułości, rozdzielczości optycznej i cyfrowej obrazowania.

Reklama

W ramach projektu powstała sala seminaryjna, która została wyposażona w 25 stanowisk komputerowych typu all-in-one. Dostęp online do uniwersyteckiego systemu e-learningowego umożliwi przeprowadzanie testów, kolokwiów i egzaminów w formie elektronicznej, a generowane przez system wyniki będą dostępne na stanowisku wykładowcy bezpośrednio po ich zakończeniu. Biorąc pod uwagę specyfikę nauczanych przedmiotów, stanowisko wykładowcy wyposażono w profesjonalny tablet stacjonarny, umożliwiający łatwe obracanie modeli przestrzennych za pomocą dotyku i gestów. Tym samym prezentowanie wzorów chemicznych 3D staje się bardzo prostą i wygodną czynnością. W tego typu tablety wyposażone zostały wszystkie sale laboratoryjne centrum. W sali znajduje się również urządzenie drukujące 3D CubePro, przeznaczone do drukowania przestrzennych modeli i struktur związków chemicznych, które dysponuje największą w swojej klasie platformą drukującą o ultrawysokiej rozdzielczości. Rozwiązanie to umożliwia tworzenie wydruków 2,5 razy większych niż przy użyciu podobnych urządzeń drukujących. Rozdzielczość 70 mikronów zapewnia profesjonalne wydruki wysokiej jakości, które są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne.

Równie ciekawym elementem wyposażenia centrum są tablice samokopiujące i interaktywne. Dzięki nim można przedstawiać treści dydaktyczne studentom w sposób tradycyjny, ale student wcale nie musi przepisywać ich do swojego zeszytu. Tablice umożliwiają zapis informacji na zewnętrznym nośniku USB. Tablice samokopiujące posiadają również ciekawą funkcję przewijania, dzięki czemu wykładowca może „odkrywać” przed studentami kolejne partie wcześniej przygotowanego materiału przewijając jego zawartość. Oprócz zapisu informacji na nośniku USB zapisane informacje można bezpośrednio wydrukować na współpracującej z tablicą drukarce.

I jak zapowiada prof. Stanisław Boryczka, to dopiero pierwszy krok w kierunku szybkiego rozwoju Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM. W planach ma bowiem uruchomienie Centrum Naukowo-Promocyjnego, a także utworzenie muzeum farmacji.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).
CZYTAJ DALEJ

Ośmioletni ministrant z Polski wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV!

2026-02-14 11:11

[ TEMATY ]

ministrant

Rzym

Parafia pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

„Krzyczałem «Ojcze Święty» po włosku i machałem. Nagle mnie zauważył” - opowiada 8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia, który podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV. Do spotkania doszło w czasie pielgrzymki ministrantów z parafii pw. Odkupiciela Świata do Rzymu. Wydarzenie było kulminacyjnym momentem wyjazdu formacyjnego.

Ministranci z parafii pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu udali się do Rzymu jako nagroda za wierną służbę liturgiczną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. W programie pielgrzymki znalazła się modlitwa przy grobach papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz zwiedzanie podziemi Bazyliki św. Piotra, tzw. Scavi Vaticani, gdzie znajduje się grób Apostoła.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo przed Wielkim Postem

2026-02-15 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

Kiedy świat „adoruje siebie i galerie”, modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym w ostatnich dniach karnawału to czas wejścia w ciszę, pokutę, wynagrodzenie Bogu za popełnione grzechy. Na Jasnej Górze rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne. Ma charakter głównie pokutny. Wśród intencji te wynagradzające za grzechy i błagalne; m.in. o pokój, nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, za młodzież podejmującą życiowe wybory, o trzeźwość w narodzie.

S. Maria Amabilis, Uczennica Boskiego Mistrza mówiąc o intencjach podejmowanych przez nie w modlitwie wskazuje przede wszystkim potrzeby całego Kościoła Świętego, papieża, kapłanów. - Prosimy o wierność, wytrwanie w powołaniu, miłość, o nowe powołania - mówi siostra Amabilis i zapewnia też o modlitwie zwłaszcza za chorych, cierpiących, za tych, którzy już odeszli do Pana. Zauważa, że czas trwania przy Jezusie Eucharystycznym na Jasnej Górze jest czasem wynagradzania Bogu za grzechy, prośbą dla wszystkich o dobre przygotowanie do przeżycia Wielkiego Postu, o nawrócenie, odnawianie ducha. S. Amabilis, która w zgromadzeniu jest już 43 lata, zapewnia, że czas adoracji, tej wyjątkowej bliskości intymnej przed Jezusem zawsze przynosi owoce. - Bóg wie, co dla mnie w tej chwili jest potrzebne - podkreśla, i mówi, ze dziękuje za wytrwanie w powołaniu, w wierności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję