W związku z Rokiem Życia Konsekrowanego oraz z okazji 120. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i 150. rocznicy urodzin bł. Marii Karłowskiej Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej wydało drukiem pozycję autorstwa bł. Marii Karłowskiej zatytułowaną „Zakonnica Pasterka w samotności”. W samotności, bo właściwie w ciszy, w oddaleniu od zwykłych, codziennych spraw i zajęć najłatwiej można zastanowić się nad tym, co najważniejsze w życiu człowieka.
Bł. Maria, tworząca od podstaw nowe polskie zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, troszczyła się bardzo o dokładne opracowanie podręczników ascetycznych, które pomogłyby siostrom pasterkom zrozumieć i kształtować swoją – głęboko biblijnie osadzoną – duchowość i budować charyzmat zgromadzenia na czas bieżący i na przyszłość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Takim można powiedzieć codziennym podręcznikiem sióstr pasterek jest przygotowany przez Matkę Założycielkę zbiór nauk rekolekcyjnych pt. „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności”. Już sam tytuł wskazuje, jaki jest cel tych rozważań: na tle ogólnych zasad życia zakonnego duchowe córki Matki Marii Karłowskiej mają zgłębiać, kim jest zakonnica pasterka. Rekolekcje zostały określone mianem rocznych – bo zamierzeniem założycielki było, żeby siostry odprawiały je każdego roku w swych wspólnotach, starając się rozważać i wciąż odnawiać w sercach myśli podane przez Matkę.
Prezentowany cykl rozważań rekolekcyjnych powstał zasadniczo ok. 1908 r. Zawiera 34 rozmyślania, z których każde tworzy zarówno pod względem treści, jak i formy literackiej zamkniętą całość.
* * *
Książkę „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności” można nabyć w sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim. Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie, tel. (56) 495-70-50, e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl
* * *
Autorka wprowadza nas w istotę konsekracji zakonnej jako daru Bożego i znaku życia przyszłego – uprzedzając niejako stwierdzenie św. Jana Pawła II w adhortacji „Vita Consecrata”, który nazywa konsekrację zakonną „znakiem eschatologicznego Królestwa”.
Myślę, że te rozważania wzbudzą zainteresowanie nie tylko osób konsekrowanych czy kapłanów, ale także wszystkich, dla których życie z Bogiem jest potrzebą serca, gdyż rekolekcje nie są już dziś tylko „specjalizacją” zakonów; praktykują je różne wspólnoty religijne, a także osoby indywidualne, które często poszukują pomocy do tego duchowego ćwiczenia. Matka Maria Karłowska może być tutaj przewodniczką, rozpoczyna bowiem swe rozważania od pouczenia o samych ćwiczeniach rekolekcyjnych, o ich celu i sposobie odprawiania, aby przyniosły oczekiwane owoce.
W pierwszym więc dniu rekolekcji wprowadza nas w rozważanie tak ważnych dla człowieka prawd wiecznych: po co żyjemy; koniec człowieka; grzech; śmierć, sąd Boży, piekło, niebo. Tutaj na tle ogólnego rozważania podaje refleksje dotyczące tych spraw w życiu zakonnicy i – ponieważ celem Autorki jest kształtowanie ducha swego zgromadzenia – przy poszczególnych rozmyślaniach dodaje dodatkowe sugestie: jak to powinno wyglądać w życiu zakonnicy pasterki.
Możemy powiedzieć, że Matka Karłowska buduje niejako dobre podłoże dla daru i tajemnicy konsekracji zakonnej w duszy człowieka. Myślę tu o ludziach młodych, którzy idąc za refleksjami bł. Matki Marii, mogą skutecznie otwierać swoje serca na Boże w nich działanie. Zrozumienie tych spraw wzbudzi – jak ufam – zainteresowanie tym, czego Pan Bóg chce w nas dokonać…
(fragment recenzji autorstwa ks. dr. hab. Stanisława Suwińskiego)