Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Prawda rodzi wolność

Święci często inspirują nas do rozwoju duchowego, przemiany. Niewielu jednak ma przywilej spotkania świętego, dlatego tak ważni są świadkowie ich życia. Wierni diecezji sosnowieckiej mieli okazję spotkać s. Krystynę Włodarską – Służebniczkę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, która współpracowała z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Przybyła ona do naszej diecezji 4 października br. i przez tydzień, każdego dnia w innym miejscu spotykała się z ludźmi dając wspaniałe świadectwo o błogosławionym męczenniku

Niedziela sosnowiecka 43/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

spotkanie

świadectwo

Piotrv Lorenc

S. Krzystyna Włodarska opowiadała o życiu ks. Jerzego Popiełuszki

S. Krzystyna Włodarska opowiadała o życiu ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze spotkanie wiernych z naszej diecezji z s. Krystyną Włodarską odbyło się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, gdzie przed dwoma miesiącami zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kolejnym przystankiem był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sułoszowej. Następnie siostra udała się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Sławkowie. Czwarta konferencja miała miejsce w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, a następna – w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W piątek 8 października siostra przybyła do parafii św. Floriana w Sosnowcu. Ostatnie spotkania odbyły się w niedzielę 11 października w parafiach Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi. Spotkania zorganizowała Bożena Grudzińska-Kubik, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała „Niedziela Sosnowiecka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śladami ks. Jerzego

Wspominając bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, s. Krystyna Włodarska bardzo często odwoływała się do ks. prał. Teofila Boguckiego – proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, w której ks. Jerzy był rezydentem.

– Mówiąc o ks. Jerzym nie mogę pominąć ks. prał. Teofila Boguckiego, ponieważ nie byłoby bł. ks. Jerzego, gdyby nie było ks. Boguckiego. Ks. proboszcz był inicjatorem i motorem całej tej sprawy. I również świetnym kapłanem. Gdy umierał, a umierał przy mnie, powiedział: „Dla mnie najważniejsza jest dusza ludzka, by ją zbawić i przyciągnąć do Chrystusa”. To właśnie ks. Bogucki pierwszy organizował Msze św. w intencji ojczyzny, przygotowując się do nich przez post, umartwienia, pokutę, modlitwy, do czego i mnie zachęcał. Szczególne wzywał pomocy Ducha Świętego, nie licząc tylko na własne siły. Początkowo celebrował je sam, dopiero po stanie wojennym zaproponował włączenie się w to dzieło ks. Jerzemu Popiełuszce – powiedziała s. Krystyna.

Reklama

Jej zadaniem ks. Bogucki odznaczał się wielką miłością do ojczyzny i do człowieka. Zależało mu także na kapłanach. Siebie stawiał w cieniu, broniąc zawsze po ojcowsku ks. Jerzego, mówiąc, że młodemu kapłanowi nigdy nie powinno się podcinać skrzydeł, bo on ma szybować jak orzeł do nieba.

Ks. Popiełuszko prowadzony przez ks. Boguckiego rozwinął się jako kaznodzieja i duszpasterz. To ks. prałat wskazał ks. Jerzemu, by w swoich homiliach czy wystąpieniach zawsze opierał się na Piśmie Świętym, a także na nauczaniu Jana Pawła II i tekstach kard. Stefana Wyszyńskiego. Siostra Krystyna była świadkiem tych rozmów. – W ich współpracy było widać zaufanie i szacunek, jak u ojca i syna. Ks. Jerzy zawsze pamiętał o imieninach ks. proboszcza, a w dniu 23 czerwca – dniu ojca – zawsze przychodził do niego z bukietem kwiatów. Ks. Jerzy wówczas mówił: „Mam rodzonego ojca, ale nie mogę zapomnieć o Księdzu Proboszczu, który jest dla mnie jak ojciec” – wspominała s. Krystyna.

Warto zaznaczyć, że ks. Bogucki celebrował także Msze św. za czyny niegodne człowieka, wzywając do pokoju i pojednania serc. Np. 31 października 1985 r. odprawił Mszę św. za milicję, za pracowników Służby Bezpieczeństwa i pracowników MSW oraz ich rodziny.

Jakim człowiekiem, kapłanem był ks. Jerzy? – to pytanie często stawiano s. Krystynie. – Ks. Popiełuszko był bardzo dzielnym, odważnym i odpowiedzialnym kapłanem. Był tak punktualny, że można było zegarek nakręcać. Nigdy się nie spóźniał. Dla dobra człowieka, dla „Solidarności”, dla Boga i Ojczyzny był gotów oddać życie. Nie straszne mu był żadne pogróżki, listy, szantaże, więzienie, liczne przesłuchania czy szykany w czasie wielu podróży. Szedł odważnie do celu, jakim było zbawienie. Ostatni etap jest tego najlepszym dowodem. Był prostym, zwyczajnym człowiekiem, dobrym jak chleb. Miał w sobie dużo wdzięku. Był ciepły, delikatny i dlatego przyciągał do siebie wszystkich. Pamiętam takie zwykłe skądinąd zdarzenie. Podczas burzy zawsze zalewało nam piwnice. I to tak, że mieliśmy nieraz wody po kolana. Ks. Jerzy wiedział, że do jego parafii przyszła nowicjuszka, która zdrowia nie ma, czyli ja. Dowiedział się o tym zapewne od siostry przełożonej, z którą się przyjaźnił. I gdy przyszła jedna z burz, od razu do nas przyszedł i wodę za mnie wylał. To był cały ks. Jerzy. Jak mógł coś zrobić dla człowieka, to zawsze to czynił. Wśród tych, z którymi łączyła go przyjaźń, wśród młodzieży, służby zdrowia, wśród hutników był bardzo towarzyski i oddany. Jednak źle się czuł w salonowym towarzystwie, nie zabierał głosu, siedział zamyślony. Było widać, że myślą jest gdzie indziej. Wychodził zwykle po cichu i biegł do swoich spraw. Gdy ks. Jerzy coraz bardziej wchodził w problemy robotników, zaczął się spalać dla ludu Bożego. W ogóle nie miał czasu dla siebie. Huta Warszawa, służba zdrowia – to był punkt zwrotny w jego życiu. W prace rozpoczętą wśród robotników zaangażował się całym sercem, ale również w tym momencie rozpoczęła się jego udręka i droga krzyżowa. Było widać, jak bardzo cierpi z ojczyzną. Odprawianie przez niego Msze św. były starannie przygotowane i przemyślane. Znakomity dobór tekstów, pieśni, poezji, występy aktorów, których zapraszał do wspólnej modlitwy bardzo ubogacały liturgię. Ks. Jerzy bardzo zabiegał także o pojednanie w rodzinach, w zakładach pracy. Mawiał: „Prawda rodzi wolność” – powiedziała s. Włodarska.

Reklama

Cena wolności

S. Krystyna podkreślała także, że sercu ks. Jerzego zawsze gościła prostota i dobroć. Tym zjednywał sobie ludzi. Głosił prawdę, tępił zło, kłamstwo, niesprawiedliwość społeczną, deptanie godności człowieka. Jego homilie były znane w całym kraju i za granicą, co bardzo nie podobało się komunistom. Dlatego zaczęli go szykanować. Służba Bezpieczeństwa śledziła go i pilnowała dzień i noc. Pisano do niego anonimy, strasząc, że poderżną mu gardło, powieszą, ukrzyżują. Telefon był oczywiście na podsłuchu. – W tych trudnych chwilach ks. Bogucki był dla ks. Jerzego oparciem, mówiąc, że Kościół ma prawo do głoszenia prawdy, ma prawo upominać się o szacunek dla człowieka, o sprawiedliwość społeczną, uczyć miłości ojczyzny i występować w obronie uciśnionych. Taką właśnie powinność spełniają kapłani. Zamach na kapłanów to zamach na Kościół, któremu służą, to zamach na naród, którego Kościół jest światłem – powiedziała s. Włodarska. Przypomniała także, że była sporządzona przez komunistów lista osób przeznaczonych do zamordowania, na której widniały nazwiska ponad stu osób duchownych. Na tej liście znalazło się także nazwisko s. Krystyny, ponieważ współpracowała z ks. Jerzym. – Dowiedziałam się o tym od biskupa Kraszewskiego. Powiedziałam mu wówczas, że jeśli trzeba będzie oddać życia za Boga i ojczyznę, to jestem gotowa.

Reklama

S. Włodarska zrelacjonowała także moment porwania i odnalezienia zwłok ks. Jerzego. – Był tak bestialsko skatowany, że rodzice, najbliżsi nie mogli go poznać. Na pogrzebie ks. Jerzego ks. Bogucki powiedział znamienne słowa, że ziemia polska otrzymała nowego bohatera narodowego i nowego męczennika. W moim przekonaniu ks. Jerzy to krwawy męczennik, a ks. Bogucki to męczennik bezkrwawy – powiedziała s. Krystyna.

Po śmierci ks. Popiełuszki ks. Bogucki założył w parafii Ruch Obrony Życia im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz służbę porządkową, która pilnowała grobu ks. Jerzego, bo Służba Bezpieczeństwa chciała wykraść jego ciało. Stworzył również archiwum o ks. Jerzym. Wprowadził też Msze św. w intencji nawrócenia morderców ks. Jerzego. Założył także służbę informacyjną, która rejestrowała pielgrzymów, skąd przybyli i jakie łaski otrzymali. Do końca 2009 r. grób ks. Jerzego odwiedziło 18 mln osób.

Jeśli zdrowie, czas i władze zakonne pozwolą, to być może na przełomie kwietnia i maja s. Krystyna Włodarska odwiedzi naszą diecezję ponownie.

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Areopag z aktorem

Kolejne spotkanie, dotyczące świadectwa życia wiarą, w ramach cyklu „Ich Areopag Wiary” odbędzie się w krakowskim seminarium (ul. Podzamcze 8) w środę 9 grudnia (początek o godz. 19.15). Gościem będzie Piotr Cyrwus. aktor filmowy i teatralny, absolwent PWST w Krakowie. Grał na deskach wielu teatrów. Obecnie jest aktorem krakowskiego Teatru Starego. Znany również z ról w polskich filmach i serialach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję