Reklama

Świat

Na nowo odkryją miłość...

Światowe Spotkanie Rodzin co trzy lata gromadzi małżeństwa i ich potomstwo ze wszystkich stron globu. Mimo że wydarzenie to odbywa się od 1994 r., kiedy to za sprawą Jana Pawła II miało swój początek, za każdym razem nie tylko nie słabnie, ale wręcz przybiera na sile

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 16-17

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Franciszek na Kubie i w USA

f11photo/Fotolia.com

Filadelfia – miejsce, gdzie rodziny debatują na temat swojego powołania

Filadelfia – miejsce, gdzie rodziny
debatują na temat swojego powołania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od dawna działa strona internetowa, gdzie zainteresowani mogą podziwiać logo tego niecodziennego wydarzenia. W Filadelfii od miesięcy trwają też przygotowania do VIII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w tym mieście w dniach 22-27 września 2015 r. Hasłem są słowa: „Miłość jest naszą misją. Rodzina w pełni żywa”.

– Wybór Filadelfii nie był z pewnością przypadkowy – przekonuje ks. Carlos Simón Vázquez, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. – Gdy miejsce to w 2012 r. wybrał papież Benedykt XVI, od początku wiedzieliśmy, że chodzi tu o coś więcej. Nie bez znaczenia była bowiem kondycja lokalnego Kościoła w Stanach Zjednoczonych, niezwykle żywotnego i dynamicznego. Ważna była też otwartość władz stanu Pensylwania, które od początku deklarowały chęć współpracy przy organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W centrum logo znajduje się Dzwon Wolności, będący nieoficjalnym symbolem miasta. To jego dźwięki w 1776 r. zwołały niemal wszystkich mieszkańców, aby obywatele nowo powstałego państwa – Stanów Zjednoczonych wysłuchali Deklaracji Niepodległości. Toteż Dzwon wszedł do zbiorowej świadomości narodowej Amerykanów, podobnie jak flaga z gwiazdami i biało-czerwonymi pasami. Drugim ważnym składnikiem logo Światowego Spotkania Rodzin jest krzyż nad dzwonem – znak centralnego miejsca Chrystusa w życiu rodziny i Kościoła. Na tle dzwonu umieszczono pięć osób w różnym wieku, reprezentujących różne role: rodziców, dzieci, rodzeństwo, babcie, dziadków, ciotki i wujów.

Patroni kochający życie

Jak podkreślają organizatorzy, sukces wrześniowego spotkania w Filadelfii zależy od zaangażowania w stronę duchową tego duszpasterskiego przedsięwzięcia. Odpowiedzialność za nie muszą wziąć zarówno osoby biorące w nim bezpośredni udział, jak i te uczestniczące w spotkaniu za pośrednictwem mediów. Nieprzypadkowo patronami przedsięwzięcia są św. Jan Paweł II oraz św. Joanna Beretta Molla. Jak podkreślił abp Charles Chaput, gospodarz spotkania, św. Jan Paweł II i św. Joanna zostali wybrani jako dwoje godnych patronów tej międzynarodowej imprezy, gdyż w pełni uosabiają historię, misję i temat Światowego Spotkania Rodzin 2015. Papież Polak odwiedził Filadelfię już w 1979 r., na początku swej posługi, a spotkanie to zostało dobrze zapamiętane przez tamtejszą społeczność katolicką, która podczas Mszy św. zgromadziła się w niemal milionowej rzeszy pielgrzymów. Amerykanie pamiętają też, że Jan Paweł II został nazwany papieżem rodziny. Nieprzypadkowy był także wybór drugiej patronki kongresu, która za wszelką cenę chciała ratować życie dziecka noszonego we własnym łonie. Jak się później okazało, ceną tej decyzji było życie niespełna 40-letniej matki. Mąż po jej śmierci powiedział: „Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące”. Taka postawa może być drogowskazem dla amerykańskiego społeczeństwa, w którym bardzo aktywnie działają organizacje chroniące życie nienarodzone.

Reklama

Pokochać miłość

Jak przekonuje ks. Carlos Simón Vázquez, bardzo ważny jest temat tegorocznego spotkania, który bezpośrednio odnosi się do zagadnienia miłości w rodzinie. – Tylko prawdziwa miłość może być skuteczną inspiracją w życiu małżonków – podkreśla. – Rodzina staje dziś wobec bardzo wielu wyzwań, ale miłość może ją uratować. Już św. Jan Paweł II wykrzyczał całej ludzkości, że musimy się nauczyć kochać ludzką miłość. Jest to baza, na której Pan przynosi pod rozwagę wielką tajemnicę, podstawę i fundament rodziny chrześcijańskiej. W pewnym sensie małe i wielkie wyzwania dzisiejszej rodziny pochodzą z tej refleksji. Życie codzienne będzie skazane na porażkę, jeśli zabraknie w nim wzajemnej miłości. Stajemy wobec wielkich społecznych przemian, a rodzina napotyka problemy natury ekonomicznej, prawnej czy kulturowej. Wielkim wyzwaniem jest umieszczenie rodziny w centrum duszpasterskich i ludzkich działań Kościoła. Rodzina bowiem, poza tym, że jest darem Boga, jest też wartością całego społeczeństwa.

Reklama

Duchowny spodziewa się, że m.in. dzięki kongresowi rodziny chrześcijańskie pogłębią samoświadomość swego powołania do uczestnictwa w dziele nowej ewangelizacji. – Rodzina jest nie tylko przedmiotem ewangelizacji, ale również aktywnym i odpowiedzialnym podmiotem ewangelizacji w Kościele – przekonuje ks. Vázquez. – Wiele zadań do wypełnienia mają w tym względzie także Kościoły lokalne. Mogą i powinny one umieścić rodzinę w centrum swojej wspólnoty diecezjalnej. Związek między rodziną i życiem chrześcijańskim musi być coraz bardziej żywy i silny.

Tegoroczne Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii będzie miało szczególne znaczenie. Jak podkreśla ks. Vázquez, organizatorzy chcą bardzo uważnie wsłuchać się w głos rodzin u progu nadchodzącego synodu. – Chcemy wsłuchać się w to, co rodziny mają do powiedzenia na temat swego powołania i misji, ale też na temat swych problemów i oczekiwań duszpasterskich.

Tegoroczne spotkanie rodzin wiąże się z wizytą w Stanach Zjednoczonych papieża Franciszka. Budzi ona w Ameryce wielkie zainteresowanie. Kulminacja VIII Światowego Spotkania Rodzin będzie prawdopodobnie największym zgromadzeniem, jakie kiedykolwiek gościła Filadelfia. Na Festiwalu Rodzin w sobotę 26 września organizatorzy spodziewają się 750 tys. uczestników, następnego dnia na Mszy św. z Papieżem – dwa razy tyle, a są gotowi na przyjęcie nawet 2 mln wiernych.

Niestety, wielu ludzi interesowało się tylko aspektem finansowym wizyty papieża Franciszka. Władze Filadelfii, gdzie odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin z udziałem Ojca Świętego, wyliczyły, że miasto może zarobić na tym ponad 400 mln dolarów.

2015-09-22 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalić od zapomnienia

Niedziela rzeszowska 6/2013, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Mirosława Bodak

Dzień spotkania jest okazją do wspomnień

Dzień spotkania jest okazją do wspomnień

To już 73 lata od pierwszej wojennej deportacji Polaków. Według danych Związku Sybiraków w latach 1940-42 wywieziono ok. 1,7 mln polskich obywateli różnych wyznań i pochodzenia etnicznego do obozów pracy na Syberii, w Kazachstanie i azjatyckiej części Rosji. Represje trwały nawet po zakończeniu II wojny światowej. Polacy byli ciągle deportowani - aż do końca roku 1956 (zesłania, trwały jeszcze kilka lat po śmierci Stalina w 1953) - wcześniej konfiskowano ich dobra, ziemię rodzinną. Po długim okresie milczenia i wymazywania z pamięci narodu tych bolesnych wydarzeń, dopiero na falach solidarnościowej „odwilży” powstawały w Polsce Koła Sybiraków. Odszukaniem Sybiraków z Gorlic i okolic w tym okresie zajął się Zbigniew Lewczykowski - wywieziony z Wilna w 1945 r. (do 1955 r.) do Samkowa w okolice Permu, syn Sybiraka, który przeżył łagier i katorżniczą pracę w kopalni Workuta-Ugoł. 27 listopada 1989 r. Lewczykowski zorganizował pierwsze spotkanie gorlickiego Koła Sybiraków, po czym sam musiał wyjechać na kontrakt do Związku Radzieckiego. Prezesurę przejęła Janina Brzozowska z domu Dobrowolska. Gehenna jej rodziny rozpoczęła się w kwietniu 1940 r., po aresztowaniu ojca (zaginął bez śladu). Przyszli nocą - trzynastego, po mamę z czwórką dzieci. Z Ostroga trafili do Afońkina (północny Kazachstan), aby po 6 latach katorgi wrócić do Polski. - Na spotkaniu założycielskim Koła pojawiło się 11 osób - wspominała Pani Prezes. Później liczba ta ulegała zmianom. Było i 36 członków Koła. Obecnie Koło liczy 16 osób. W tym gronie można znaleźć reprezentantów niemal wszystkich wywózek - począwszy od lutego 1940 r. i te powojenne. Mapa wisząca na ścianie siedziby gorlickiego Koła nie tylko upamiętnia członków Koła, ale również miejsca zsyłki.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję