Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sztuka dla wszystkich

Niedziela sosnowiecka 26/2015, str. 8

[ TEMATY ]

sztuka

Rafał Łysy

Mural autorstwa prof. Jacka Rykały

Mural autorstwa prof.  Jacka Rykały

Dzieła sztuki „wychodzą” na ulice, bo jak inaczej nazwać mural, czyli wielkoformatowy obraz autorstwa prof. Jacka Rykały, który został namalowany farbą w sprayu na elewacji kamienicy znajdującej się przy ul. 3 Maja 11 w Sosnowcu.

Choć od kilkunastu dni mural można było oglądać nawet podczas powstawania, jednak oficjalnie został odsłonięty 17 czerwca br. To ogromne malowidło zostało zatytułowane: „Sosnowieckie podwórko z żółtą Warszawą”. Autorem projektu jest znany artysta Jacek Rykała. Przy tworzeniu obrazu pracowali uznani artyści młodego pokolenia pochodzący z Sosnowca – Aleksander Kozera i Miłosz Wnukowski.

Uroczystemu odsłonięciu towarzyszył przyjazd starych samochodów oraz koncert grupy „Legend of Kazimierz”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum w Sosnowcu, a ściany kamienicy „użyczył” artystom Miejski Zakład Zasobów Lokalowych. Partnerami przedsięwzięcia są: Miejski Zakład Zasobów Lokalowych oraz Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu. – Jacek Rykała od wielu lat na swoich obrazach uwiecznia zagłębiowskie zakątki, bramy i podwórka. Wiele z tych miejsc, które stały się inspiracją jego twórczości, dzisiaj już nie istnieje. Mam nadzieję, że w kolejnych latach powstaną następne realizacje tego typu. Cieszę się, że pierwszy mural powstał dzięki zaangażowaniu prof. Jacka Rykały – powiedział Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. Jacek Rykała prowadzi Pracownię Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, wziął udział w ponad 300 wystawach sztuki. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach w Polsce i za granicą. Jest pierwszym żyjącym artystą, który miał wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 2005 r. realizuje swoje sztuki w teatrze, reżyserując je. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nakręcono o nim także 8 filmów telewizyjnych.

To jednak nie pierwszy artystyczny mural w Sosnowcu. W 2013 r. na ścianie Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu pojawił się mural przedstawiający patrona klubu. Wykonał go sosnowiczanin Kamil Ćwieląg. Niektóre jego prace znajdujące się w Sosnowcu i w regionie można obejrzeć na stronie: www.malowanienaśniadanie.pl. Jak widać muralowe malowanie elewacji, za zgodą administratorów i lokatorów, urosło do miana sztuki.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć Boga

Czy można w cierpieniu odnaleźć sens i nie zwariować? Czy można przyjąć krzyż bez przeklinania losu? Bohaterka najnowszej sztuki Teatru pod Górnym Kościołem pt. „Odnaleźć Boga” według Aleksandry Klusek poszukuje swojej drogi życia i staje przed wielką próbą. Weronika, młoda, niezwykle wrażliwa dziewczyna właśnie ukończyła liceum i wybiera się na studia pielęgniarskie. Jej największym marzeniem jest praca w charakterze pielęgniarki. Zanim rozpocznie studia, chce jeszcze spróbować wolontariatu w hospicjum. Tutaj przeżywa dramatyczne chwile, ponieważ musi skonfrontować idealistyczne pragnienia z trudną codziennością hospicjum, z miejscem, gdzie najwyraźniej widać, że umieranie jest częścią życia. Mierzy się z własnym strachem, ograniczeniami, buntem przeciw cierpieniu niewinnych, często młodych osób, by w końcu podjąć się misji, do której była przygotowywana przez Boga. Co odnajdzie w tym miejscu? Warto zobaczyć, jak bardzo zaskakujące i oczyszczające będzie dla niej pierwsze doświadczenie z wolontariatem u boku umierających.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję