Uroczystość zbiegła się z 35-leciem święceń kapłańskich, 30-leciem posługi w rożnowickiej parafii (w tym 17 lat pełnienia funkcji proboszcza), a także 60. rocznicą urodzin ks. Stanisława.
Ks. Stanisław Pałka urodził się w 1955 r. w Mokrzyskach k. Brzeska. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1980 r. z rąk abp. Jerzego Ablewicza. Przed przybyciem do Rożnowic w 1985 r. pracował przez dwa lata w Wojniczu oraz przez trzy lata w Oleśnie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
4 sierpnia 1992 r. od uderzenia pioruna spłonął kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach. Kilka dni później przybył do parafian bp Kazimierz Górny i na ich prośbę podjął decyzję o budowie nowego kościoła. Równocześnie, zgodnie z wolą parafian, powierzył sprawę budowy nowego kościoła ks. Stanisławowi Pałce – kapłanowi, który mimo młodego wieku cieszył się wielkim zaufaniem parafian. Kościół poświęcony Matce Bożej Fatimskiej został wzniesiony w ciągu trzech lat. 17 sierpnia 1997 r. bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia kościoła, wtedy też oznajmił o nominacji ks. Stanisława Pałki na proboszcza parafii.
Reklama
Ks. prał. Stanisław Pałka jest kontynuatorem pracy wielkich postaci rożnowickiej parafii: ks. Łukasza Forystka i ks. prał. Tadeusza Rączkowskiego. Wnosi chrześcijańską radość w życie parafii. Jest dobrym gospodarzem. Uśmiechnięty, żartujący, wspierający dobrym słowem, pomagający ludziom; skromny i rozmodlony, niezmieniający zdania pod wpływem opinii innych. Wielki czciciel Matki Bożej Fatimskiej.
W codziennej pracy niestrudzenie pomaga mu spora grupa parafian. Zawsze może liczyć na członków Akcji Katolickiej, KSM-u i parafialnej Caritas, licznej grupy ministrantów i lektorów, róż Żywego Różańca, Koła Przyjaciół Radia Maryja i Koła Przyjaciół Seminarium Duchownego. Nigdy nie zawiedli członkowie OSP i nauczyciele miejscowych szkół. Wreszcie nieoceniona jest pomoc księży rodaków; rożnowicka parafia była i jest parafią, w której od dziesiątków lat nie brakuje nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Ksiądz Stanisław, zwany w Rożnowicach księdzem Stasiem, podkreśla, że zawsze spotykał ludzi dobrych i zaangażowanych w życie parafii, mimo zmieniającej się rzeczywistości.
W klimat uroczystości, na życzenie Jubilata bardzo skromnej, wpisały się program artystyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej oraz śpiew chóru parafialnego– najmłodszego dzieła w rożnowickiej parafii. Bp Kazimierz Górny w homilii ze wzruszeniem wspominał pobyty wśród rożnowickich parafian: ten pierwszy tuż po pożarze kościoła i następne, które były znaczącymi etapami w życiu Rożnowic. Wskazując na pracę księdza proboszcza, raz jeszcze potwierdził, że kapłan jest nieustannie potrzebny jako pasterz, świadectwo i świadek prawdy – na wzór Chrystusa. Takim kapłanem jest ksiądz Stanisław.