Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XI „Majówka ze Sztuką” w Marianowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

sztuka

Julia A. Lewandowska

Wystawa Leszka Żebrowskiego

Wystawa Leszka Żebrowskiego

W sobotę 9 maja br. miała miejsce jedenasta edycja „Majówki ze Sztuką”, zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dziedzictwa Marianowa i Parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie.

Marianowska „Majówka” to pomysł ks. Jana Dziducha, chrystusowca, który od lat zaprasza artystów na plenery malarskie odbywające się w obrębie byłego klasztoru Cysterek. Na zespół ten składają się kościół z przełomu XIV i XV wieku oraz skrzydło zachodnie klasztoru, powoli restaurowane, w którym mieści się dom parafialny i galeria „Refektorium Sztuki”. Galeria to miejsce wystaw czasowych podczas „Majówki” lub Międzynarodowego Spotkania Artystów na przełomie lipca i sierpnia.

W tym roku mieszkańcy Marianowa i goście mogli podziwiać obrazy znanego szczecińskiego plakacisty Leszka Żebrowskiego, obchodzącego 35-lecie pracy artystycznej. Artysta zaprezentował w Marianowie cykl obrazów pod nazwą „Portrety polskie”, były też świątki – przedstawienia Jezusa Frasobliwego, a wszystko to na tle gotyckiej cegły. Artysta swoją wystawę w Szczecinie ma w pięknej, nowo powstałej filharmonii, która niedawno otrzymała Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe – czyli tzw. architektonicznego Nobla dla najlepszego budynku Europy.

Ks. proboszcz Jan Dziduch TChr zaznacza, że wystawa p. Żebrowskiego będzie prezentowana w „Refektorium Sztuki” przez jakiś czas, a później – na przełomie lipca i sierpnia – podczas międzynarodowego pleneru zawiśnie w Marianowie wystawa obrazów państwa Mirosławy i Kazimierza Rocheckich, artystów z Torunia, którzy również wezmą udział w plenerze.

– Plenery odbywają się od ponad 15 lat, a kolekcja marianowska powiększa się co roku – podkreśla z dumą Ksiądz Proboszcz. – Zgromadziliśmy już ponad 300 prac: nie tylko obrazy, ale i fotografie, kilka rzeźb. Niestety, brak miejsca powoduje, że obrazy są tylko częściowo wystawione. Czekamy na powiększenie galerii, w planach zagospodarowania jest stara piekarnia nad rzeką, która kiedyś nazywała się „Rivulus Sanctae Mariae” – rzeczka Najświętszej Maryi Panny. Tam też planujemy galerię i może jeszcze coś więcej. Marianowska galeria z prawdziwego zdarzenia z czasem będzie przyciągała ludzi, bo to jest fenomen, że w tak małej miejscowości może powstać coś tak pięknego jak „Refektorium Sztuki”.

Reklama

Marianowska „Majówka ze Sztuką” to przygotowania trwające kilka miesięcy. Każdy szczegół jest dopracowany. Oprócz wystawy malarskiej jest też część teatralna.

– W kościele odbył się koncert stargardzkiego zespołu „Sceny Art Cafe”, a w ukwieconym sadzie jabłoni za kościołem, na dużej scenie, wystąpił teatr cygański z Gorzowa Wielkopolskiego, którego założycielem jest Edward Dębicki, był i piękny koncert cygańkiego zespołu, a na koniec – jako gwiazda „Majówki ze Sztuką” – wystąpiła Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami w Krakowie, nazywana „Białym Aniołem”. Było też coś dla ciała. Podczas „Majówki” mieszkańcy i goście mogli skosztować regionalnych potraw – dodaje ks. Dziduch. – Parafianie stanęli na wysokości zadania: upiekli ciasta, było swojskie wiejskie jedzenie plus – dodatkowa atrakcja – pieczenie chleba w tzw. piecu chlebowym, zorganizowane przez piekarnię państwa Jackowskich z Tanowa i nasz „Chlebowy Dom”. Można więc było posmakować„marianowskiego chleba” prosto z pieca, ze swojskim smalcem i kiszonym ogórkiem.

Marianowo już przygotowuje się do wakacyjnego pleneru, co roku Ksiądz Proboszcz organizuje również koncert kolęd, w ubiegłym roku wystąpiła Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu „Varius Manx”, tegoroczna reprezentantka Polski podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. W kościele parafialnym i w zespole poklasztornym można podziwiać poplenerową kolekcję kilkudziesięciu obrazów oraz wyjątkową, współczesną Marianowską Drogę Krzyżową. Misterium Męki Pańskiej na kolejnych stacjach wykonanych pędzlem innego mistrza robi wrażenie... W powstanie tej drogi krzyżowej włączyło się ok. 20 artystów. Jest 15 stacji drogi krzyżowej, jej wstęp i zakończenie, dwa krzyże oraz film dokumentujący jej powstawanie, są także fotografie artystów, którzy tę drogę krzyżową malowali. Droga krzyżowa na razie na stałe wisi w kościele jako druga droga krzyżowa.

Marianowo to miejsce niezwykłe. Niewielka miejscowość z bogatą historią, starym kompleksem kościelno-klasztornym i ludźmi, którym chce się działać.

Leszek Żebrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale projektowania graficznego w pracowni Jerzego Krechowicza. Zajmuje się także malarstwem, scenografią i filmem. Organizuje wiele akcji plastycznych i warsztatów. Jest autorem ok. 400 plakatów, najczęściej o tematyce kulturalnej. Otrzymał ponad 30 nagród, w tym wiele międzynarodowych. Mieszka w Szczecinie.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzeum 303

Niedziela Ogólnopolska 6/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

sztuka

kultura

Wikipedia

Piloci Dywizjonu 303

Piloci Dywizjonu 303

Jest pilotem, więc nic dziwnego, że zafascynowała go historia najsłynniejszego polskiego dywizjonu lotniczego – 303. Konsekwencją fascynacji stało się gromadzenie historycznych pamiątek, a kolejnym krokiem – chęć dzielenia się swoją pasją z innymi

Tomasz Kajkowski, pilot i miłośnik tematów związanych z lotnictwem, w miejscowości Napoleon – 40 km od Częstochowy – zorganizował Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha. Muzeum będzie oddane do użytku w kwietniu br., a jego uroczyste otwarcie planowane jest na 1 września 2018 r. Muzeum ma status instytucji kultury, nadany w sierpniu 2017 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję