Reklama

Niedziela Małopolska

Kilometr do świętości

Dzięki pomysłom kalwaryjskiej młodzieży powstaje niecodzienny komiks o życiu Jana Pawła II. W tworzenie tego dzieła może włączyć się każdy. Także czytający te słowa! Prace należy przesłać do 13 marca, a ich premierowa wystawa zaplanowana jest na kwiecień

Niedziela małopolska 9/2015, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

Jan Paweł II

Archiwum organizatorów

Tak powstaje komiks „Kilometr z życia Jana Pawła II”

Tak powstaje komiks „Kilometr z życia Jana Pawła II”

Karol Wojtyła był artystą, człowiekiem, dla którego twórczość i kreatywność była sposobem życia. Dlatego pewnie się cieszy, widząc z nieba, jakie powstają teraz na całym świecie komiksowe cuda, inspirowane jego życiem! A serce projektu bije w jego ukochanej Kalwarii Zebrzydowskiej. Koordynatorem akcji „Kilometr z życia Jana Pawła II” jest Iwona Morek, natomiast realizuje go stowarzyszenie GPS Kalwaria.

Jak zaznacza pani Iwona, „GPS” to skrót z włoskiego: Giovanni Paolo Secondo, czyli Jan Paweł II. – Naszym celem jest przybliżanie sylwetki polskiego Papieża, aktywizacja w jego duchu młodzieży oraz ludzi na całym świecie. Z racji ogłoszonego przez Sejm roku Jana Pawła II, w stowarzyszeniu zrodził się pomysł na nietypowy komiks, w którym będą mogli wziąć udział ludzie, nie tylko młodzi, z całego świata, z różnych warstw społecznych. Chcemy doświadczyć powszechności Kościoła, zbudować poczucie wspólnoty, integracji między ludźmi znajdującymi się w różnych sytuacjach życiowych.

Światowe aspiracje

Członkowie stowarzyszenia spotykają się co piątek przy parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, często też widują się na mieście. W czasie tych spotkań nie brakuje twórczego fermentu. – Założycielem wszystkich GPSów jest Polak, ks. Marcin Schmidt, obecnie pracujący na misji w Chile. My w Kalwarii mamy za bliższego opiekuna ks. Tomasza Koszarka, aczkolwiek prezesem stowarzyszenia jest osoba świecka, Dawid Czermak. W ubiegłe wakacje ks. Marcin Schmidt przyjechał z grupą młodzieży z Włoch, gdzie wcześniej był proboszczem i gdzie powstało GPS Paliano. Zaraził nas ideą GPSu! Wtedy powstał pomysł zawiązania stowarzyszenia w Kalwarii, doszło to do skutku i od października jesteśmy sformalizowaną organizacją – wyjaśnia Iwona Morek.

– Śledząc wasze inicjatywy, widać, że macie aspiracje międzynarodowe: chcecie poznawać ludzi, świat? – dopytuję. – Mamy kilka projektów. Obok „Kilometra z życia Jana Pawła II” prowadzimy „Project Countdown”, czyli odliczanie do Światowych Dni Młodzieży, w którym też biorą udział ludzie z całego świata oraz „Busem do Marzeń”, projekt, który ma na celu promocję ŚDM. W te wakacje będziemy jeździć po czterech kontynentach i mówić o ŚDM, w duchu ewangelizacji i wolontariatu.

Reklama

Rysują nawet w Ugandzie

„Kilometr z życia Jana Pawła II” to projekt wychodzący poza granice naszego kraju. Prace można składać do 13 marca. Młodzi chcą ich zebrać tysiąc! O czym warto wiedzieć? – Najbardziej by nam zależało na zgłoszeniach: by ktoś te tysiąc prac jednak wykonał! Już 400 scen jest rozdanych, ale dalej szukamy ludzi, którzy mogliby włączyć się w akcję. W Ameryce Południowej już rysują, a dzisiaj wysyłałam e-maila np. do Ugandy.

Pani Iwona wyjaśnia, jak można włączyć się w projekt: – Trzeba wejść na naszą stronę: kilometrjp2.pl lub www.facebook.com/kilometrjp2, a następnie napisać maila na: kilometr@gpskalwaria.pl. Odpiszemy, przydzielając zadanie. Można pracować indywidualnie albo w grupie, np. w szkole, na oazie, w rodzinie, z przyjaciółmi. W mailu można zgłosić, że grupa wykona np. 5 lub 10 obrazków, wtedy my wyślemy odpowiednią ilość wydarzeń do narysowania.

Tysiąc scen z życia Jana Pawła II czeka na swój rysunek! A każdy będzie niepowtarzalny, bo wykonany ręką innego autora. Jest jednak wymóg, by była to forma komiksu: żeby był „dymek” z wypowiedzią postaci lub słowa narratora. Technika jest dowolna – kredka, farby, itp. Format A3 w orientacji poziomej – to są jedyne warunki.

Kreatywnie i z humorem

Dziewczyny z GPS Kalwaria przygotowały już swoją pracę. Na facebooku można oglądnąć, jak tworzyły scenę nr 928: – Bawimy się chyba lepiej niż Papież, który miał doskonałe poczucie humoru – śmieją się i tłumaczą, co narysowały: – Grupka dzieci w Ameryce Południowej sprzedaje figurki papieża i krzyczy „Papież tylko za 2 korony”. A święty odpowiada: „Myślę, że dobrze znać swoją cenę”. To jest jeden z przykładów jego dystansu do siebie. A my się spełniamy artystycznie! – zapewniają.

Organizatorzy informują, że premierowa wystawa, podczas której będzie udostępniony kilometrowy komiks, będzie miała miejsce 25 kwietnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po tym wydarzeniu ekspozycja zyska charakter mobilny. Będzie można ją zobaczyć w różnych miejscach Polski, Europy czy świata. – Staramy się, aby wystawa była pokazywana także podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – zapowiadają. Ponadto, na specjalnej stronie internetowej zostanie udostępniony komiks w wersji elektronicznej, by dzięki temu dotrzeć do jak największej liczby ludzi na całej kuli ziemskiej!

2015-02-26 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II a Żydzi i judaizm - świadectwo

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Żydzi

kard. Stanisław Dziwisz

Małgorzata Cichoń

O stosunku Jana Pawła II do Żydów i judaizmu mówił kard. Stanisław Dziwisz 14 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podczas promocji książki abp Henryka Muszyńskiego pt. „Początek wspólnej drogi. Dialog katolicko-żydowski w Polsce w latach 1986–1994”. W swym wystąpieniu metropolita krakowski przypomniał bliskie więzy łączące papieża z Żydami, które zaowocowały rozwojem i umocnieniem zaangażowania Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny. W spotkaniu w przededniu Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu udział wzięli m.in. przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło, emerytowany biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy.

Podajemy tekst wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza:

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję