Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Światem rządzi Bóg”

Film TVP o paulinie o. Jerzym Tomzińskim

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Światem rządzi Bóg” odbył się 7 grudnia 2014 r. na Jasnej Górze. Film opowiada o życiu o. Jerzego Tomzińskiego, obecnie jednego z najstarszych paulinów (96 lat), wielokrotnego przeora Jasnej Góry i generała Zakonu Paulinów. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Krzysztof Tadej, dziennikarz, publicysta i dokumentalista. Zdjęcia filmowe wykonał Wojciech Kozłowski. Film został wyprodukowany przez Redakcję Programów Telewizyjnych TVP.

– Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować film o wspaniałym człowieku. O. Jerzy Tomziński to człowiek wyjątkowej pokory, to wielki, wspaniały Polak, dla niektórych nieznany, więc tym większa nasza radość, że możemy przybliżyć ważne wydarzenia z jego życia – powiedział Krzysztof Tadej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: pomysłodawca filmu Juliusz Braun – prezes zarządu TVP S.A. – wraz z małżonką; Andrzej Godlewski – wicedyrektor TVP 1; o. Rafał Sztejka – kierownik Redakcji Programów Katolickich TVP; Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy; ojcowie i bracia paulini, kapłani, rodzina i przyjaciele o. Jerzego. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Podkreślił, że o. Jerzy jest „wielkim świadkiem dla całej Polski i świata właśnie tego, że światem rządzi Bóg, że posługuje się ludźmi, by dotrzeć do serca człowieka, który przychodzi tu, na Jasną Górę, i spotyka się z największym skarbem Jasnej Góry, jakim jest Maryja”.

– To ważny moment – powiedział Juliusz Braun. – Jasna Góra jest miejscem szczególnym, a o. Jerzy Tomziński jest na Jasnej Górze osobą wyjątkową, stąd narodził się projekt filmu. Bardzo się cieszę, że o. Jerzy zgodził się w nim wystąpić i opowiedzieć o swoim życiu, bo jest to życie, które stanowi ważny element w historii Kościoła w Polsce. Prezes TVP serdecznie wspomniał okres swojej współpracy z o. Jerzym Tomzińskim w „Niedzieli”, co miało miejsce w latach 80. minionego wieku.

Po projekcji filmu jego główny bohater podziękował twórcom obrazu i wyraził aprobatę dla tego ważnego dokumentu filmowego. Emisja filmu w TVP planowana jest na 1 lutego 2015 r.

Pielgrzymka pszczelarzy

Z relikwiami św. Ambrożego

Reklama

W dniu wspomnienia św. Ambrożego, 7 grudnia, odbyła się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy z udziałem kilku tysięcy osób. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników i pszczelarzy. Obecni byli Tadeusz Sabat – prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie oraz Włodzimierz Janas – prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. W tym roku pielgrzymi składali dziękczynienie za przekazane z Mediolanu do Polski relikwie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. – Chcemy podziękować najpierw Panu Bogu za ten dar – powiedział podczas homilii bp Białogłowski. – Dziękujemy też kard. Angelo Scoli z Mediolanu, bo to on jako pasterz i następca św. Ambrożego w Mediolanie pozwolił, aby z relikwii świętego z IV wieku wyjąć cząstkę palca i podarować go polskim pszczelarzom.

Dzień wcześniej, 6 grudnia, odbyła się Krajowa Konferencja Pszczelarska nt. „Apiterapia a zdrowie człowieka”.

Prymicje biskupie

Swoje prymicje biskupie 8 grudnia przeżywał na Jasnej Górze bp György Snell, biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej na Węgrzech. Sakrę biskupią przyjął on 6 grudnia br. z rąk kard. Pétera Erdő i – jak powiedział – swoje pierwsze kroki skierował na Jasną Górę, do Matki Bożej. – W 1970 r. zostałem wyświęcony na kapłana, a w 1972 r. po raz pierwszy przybyłem na Jasną Górę – opowiada bp Snell. – Moje kapłaństwo związane jest z tym miejscem. Trudno mi zliczyć, ile razy od tego czasu byłem na Jasnej Górze, każdego roku często tutaj przybywam i wielu moich wiernych przyzwyczaiłem do pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej. Teraz proszę Matkę Bożą, by była mi pomocą w mojej nowej posłudze.

Wraz z węgierskim biskupem do Częstochowy przybyło dwóch kapłanów oraz 25 wiernych z jego archidiecezji. Bp György Snell odprawił Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W Eucharystii uczestniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, który przekazał węgierskiemu hierarsze obraz z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Krótko

5 grudnia wizytę na Jasnej Górze złożył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Był on po raz pierwszy w jasnogórskim sanktuarium. Przybył do Polski, aby uczestniczyć w konferencji naukowej nt. „Misja Kościoła, który dąży do jedności. 50 lat od promulgacji Dekretu o ekumenizmie”, która odbywała się 6 grudnia w Kamieniu Śląskim.

6 grudnia Jasną Górę odwiedził Albert F. del Rosario, minister spraw zagranicznych Filipin, wraz z małżonką Gretchen del Rosario. Przybyła też ambasador Filipin w Polsce Patricia Ann V. Paez wraz z delegacją z ambasady. – Mam szczególne nabożeństwo do Matki Bożej i czuję się bardzo poruszony, będąc w tym świętym miejscu – wyznał gość z Filipin. – Chcę na nowo oddać się Matce Bożej, której zostałem powierzony, kiedy byłem małym chłopcem, i której zawsze starałem się oddawać cześć i chwałę. Pobyt w tym miejscu jest dla mnie także manifestacją mojej wiary – dodał.

W dniach 6-7 grudnia na Jasnej Górze odbywała się sesja misjologiczna nt. „Maryja wzorem misyjnego zapału”, połączona z czuwaniem modlitewnym Papieskiej Unii Misyjnej. Obecni byli m.in.: ks. prał. Tomasz Atłas – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz bp Jerzy Mazur SVD – przewodniczący Komisji ds. Misji KEP.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-12-16 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara dojrzewa tam, gdzie słowo przynosi owoc

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Vatican Media

Natchniony Autor listu patrzy na czas ostateczny jako bliski. Nie podaje dat. Kieruje wspólnotę ku czuwaniu, modlitwie i miłości. Bliskość końca ma porządkować życie. Nie ma budzić lęku ani ciekawości.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wypadek na A1. Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz, wybitny łódzki chirurg

2026-05-29 15:59

[ TEMATY ]

śmierć

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Środowisko medyczne oraz akademickie pogrążyło się w głębokim żalu. W następstwie dramatycznego wypadku drogowego, do którego doszło na autostradzie A1, odszedł prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz — ceniony lekarz, naukowiec i kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę (24 maja 2026 roku) na odcinku autostrady A1 w kierunku Gdańska, w rejonie Tuszyna. Jak wynika z informacji przekazanych przez TVP3 Łódź, bezpośrednią przyczyną katastrofy było skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie jednego z kierowców, który wjechał na trasę szybkiego ruchu pod prąd.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat diecezji sandomierskiej ws. zakończenia nabożeństw majowych na statku

2026-05-29 15:17

Diecezja sandomierska

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas zakończenia nabożeństw majowych na statku

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas zakończenia nabożeństw majowych na statku

Zbliża się czerwiec. To już ostatnie dni w tym roku, gdy w polskich kościołach, przy krzyżach i kapliczkach wierni modlą się wspólnie Litanią Loretańską. Corocznie w Sandomierzu 31. maja odbywa się nietypowe, uroczyste zakończenie nabożeństw majowych na... statku. Diecezja wydała jednak komunikat, że w tym roku "majówkowego" rejsu nie będzie.

Tradycyjnie na zakończenie nabożeństw majowych w Sandomierzu odbywa się rejs statkiem po Wiśle, w trakcie którego zgromadzeni odśpiewują Litanię Loretańską oraz pieśni Maryjne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję